gromadaНа Львівщині 18 грудня відбудуться перші вибори у шести об’єднаних територіальних громадах. Про активність кандидатів та специфіку проведення виборчої кампанії Гал-інфо розповіла координатор громадського спостереження ОПОРИ за виборами у Львівській області Наталія Радиш.

Як зазначила Наталія Радиш, у перший місяць передвиборчого процесу не було ніякої активності на округах.

«Діяла лише районна комісія, яка працювала відповідно до графіку територіальні комісії. З боку кандидатів взагалі не було ніякого руху. Навіть ті, які планували балотуватися, реєструвалися в останній день. Навіть після того, як вони були зареєстровані, поширеної агітації також не проводили», - сказала вона.

За її словами, на відміну від великих населених пунктів, де завжди присутня візуальна агітація, для сіл і селищ вона не є типовою.

Водночас експерт зазначає виявлене порушення у принципі нарізки округів.

«Ми бачили нерівномірну нарізку округів, що може бути пояснено певними симпатіями до політичних партій чи кандидатів, яким комісія робить своєрідну послугу. Це не зовсім чесно відбувалося. Округи мають ділитися рівномірно. Натомість перекоси є у всіх територіальних громадах, де проводяться вибори. Окрім Нижанковицької. Це єдине ОТГ, де округи поділені рівномірно, але там дуже мала кількість виборців, адже лише три населених пункти об’єдналися», - сказала Наталія Радиш.

Вона наголосила, що трапляються випадки, коли такий нерівномірний розподіл є дійсно обґрунтованим: «Коли до населеного пункту доєднати частину з іншого села, це не зручно територіально. Є випадки коли, наприклад в Давидові, десять округів, і у п’яти з них на 25-30% більша кількість виборців ніж у інших».

Згідно з частиною 5 статті 17 Закону «Про місцеві вибори», кількість виборців в округах має бути по можливості максимально наближеною до середньої кількості виборців у територіальному виборчому окрузі. При цьому Закон не визначає, наскільки кількість виборців у окремих округах може перевищувати середню кількість виборців чи, навпаки, «недотягувати» до неї.

Що стосується партійної активності, Наталія Радиш зазначила, що ОПОРА аналізувала, скільки кожна партія подала своїх кандидатів у депутати загалом по всіх громадах.

«Найактивнішою була «Батьківщина», яка подала 117 кандидатів. На другому місці «Свобода» - 67 кандидатів. Рух Наливайченка «Справедливість» - 58. Що характерно для них, то вони подали кандидатів на вибори лише в Судововишнянську, Мостиську та Шегинівську громади», - сказала Наталія Радиш.

Щодо інших, то НРУ та УКРОП подали по 55 кандидатів, БПП «Солідарність» – 54. Тут партії подавали не цілі списки, а лише по декілька кандидатів на округи. Радикальна партія О. Ляшка – 53, Самопоміч – 51, Громадянська позиція та УГП – по 49, Народний контроль – 25, Європейська партія – 24, КУН – 13.

Водночас, за словами Наталії Радиш, загальна кількість самовисуванців на цих виборах удвічі більша, ніж кандидатів від партій. Кількість самовисуванців становить 260 кандидатів у депутати селищних і сільських громад.

«Як це можна пояснити? У нас не розвинена партійна структура до рівня сіл. Ми ледве осередки партій у районах знаходимо. Людям було простіше йти самовисуванцями та агітувати за себе, чим представляти якусь партію. Зрозуміло, що всі закиди щодо партії будуть переносити на кандидата. Пересторог щодо самовисуванців у селах і селищ насправді немає», - зазначила Радиш.

За її словами, є серйозна проблема з поінформованістю людей щодо проведення виборів.

«Люди насправді не дуже знають, що у них вибори. Нині вже з’являється агітація і на це звертають увагу. Тиждень тому, коли ми спілкувалися з людьми і питали, чи знають, вони що відбуватимуться вибори, люди не знали. Очевидно, постане питання явки. Вона буде невисокою. Точно не більшою, ніж на парламентських чи президентських виборах. Люди прийдуть на вибори, якщо кандидати будуть проводити активну роботу з виборцями. Ті, хто знають про вибори, водночас не завжди знають, кого вони вибирають. Вони сприймають ці вибори, як чергові вибори сільського голови. Відсоток тих, хто може відрізнити ці вибори від попередніх, дуже малий», - відзначила Наталія Радиш.

Щодо голів об’єднаних територіальних громад , то у більшості тут також домінують самовисуванці.

«По самовисуванцях найбільше їх є у Судововишнянській громаді – аж 6 кандидатів. В Мостиськах, Шегинях та Нижанковичах по одному. Загальна кількість кандидатів на голів ОТГ  становить 27, з яких 17 – самовисуванці і 10 кандидатів від партій. Загалом 27 кандидатів на 6 громад – це не дуже багато», - підсумувала Наталія Радиш.  

Водночас Гал-інфо поспілкувалося з безпосередніми учасниками цих перегонів. З їх слів, випливає, що у громадах цього тижня передвиборча боротьба сягнула апогею. Зокрема, на багатьох округах   відбувся масовий викид компромату.

«Ходять від хати до хати. Гречка, горілка, гроші до 1500 грн на одну хату. А скільки вже бруду вилили... Активність дуже висока», - розповів один із співрозмовників. «А люди усвідомлюють, що відбувається, що їх купують?». «Так, усвідомлюють, але самі знаєте…».

«80% наших виборців знають про вибори», - розповів учасник виборів у Давидівській ОТГ.

«Вперше за останні роки люди побачили свого народного депутата, замість того, щоб закони писати, то він агітує…», - зазначив кандидат на посаду голови Нижанковицької ОТГ Володимир Смолінський.

Вочевидь, він мав на увазі народного депутат Андрія Лопушанського (мажоритарник, виборчий округ №125, член фракції Партія «Блок Петра Порошенка»), котрий підтримує опонента Володимира Смолінського, а саме добродія Богачика.  Власне, на голову Нижанковецької ОТГ претендує два кандидата  – Смолінський і Богачик.

«У нас тут гостра боротьба, задіяні всі методи, чесні і нечесні. Але мені нічого переживати, я корінний нижанковичанин, а люди хай вибирають». Питаємо,  звідки такий інтерес у народного депутат до цієї території. «Ви що, не знаєте, у 2018 році у нас мають відкрити прикордонний перехід, наступного року планують почати його будівництво, у нас до Перемишля 16 кілометрів», – розповів Володимир Смолінський, який кандидує від ВО «Батьківщина» і вже третю каденцію на посаді голови Нижанковицької селищної ради.          

У коментарі Гал-інфо начальник відділу адміністрування Державного реєстру виборців апарату Львівської обласної державної адміністрації Федір Алєйніков запевнив, що на цих виборах проблем із списками виборців не буде.

«Із списками виборців проблем нема, адже ми працюємо систематично, щомісяця поновлюючи персональні дані виборців. Раніше таке оновлення відбувалося раз в чотири роки», - сказав він.

Федір Алєйніков також наголосив, що тимчасові переселенці проголосувати на виборах не зможуть. Однак, якщо переселенці придбали житло і отримали прописку, то вони беруть участь у виборах.

Нагадаємо, що 18 грудня у шести новостворених об’єднаних територіальних громадах у Львівській області відбуватимуться вибори.

Статус сільських територіальних громад матимуть: Жовтанецька - 5 кандидатів на голову ОТГ (Кам’янко-Бузький район), Давидівська - 4 кандидати на голову ОТГ(Пустомитівський район), Нижанковицька - 2 кандидати на голову ОТГ, (Старосамбірський район), Шегинівська (Мостиський район).

Вибори у цих ОТГ відбуватимуться за мажоритарною системою відносної більшості в одномандатних виборчих округах.

У міських громадах Мостиській та Судововишнянській (Мостиський район) вибори пройдуть за пропорційною системою в багатомандатному виборчому окрузі за виборчими списками місцевих організацій політичних партій із закріпленням кандидатів за територіальними виборчими округами.

Додамо, міських голів територіальних громад обиратимуть за мажоритарною системою відносної більшості.

На посаду міського голови Мостиської міської громади претендує три кандидати, серед яких само висуванець, кандидат він НРУ та від ВО «Свобода».

На посаду міського голови Судововишнянської міської громади претендує десять кандидатів. Серед них шість самовисуванців, а також кандидати від УКРОПу, НРУ, ВО «Свобода» та партії «Громадсько-політичний рух В. Наливайченка «Справедливість».

Також нагадаємо, що ЦВК призначила на 11 грудня 2016 р.  перші вибори в 41 ОТГ, на 18 грудня 2016 р. – в 143 ОТГ. Впродовж 2016 року перші вибори проведено у 25 ОТГ.

ЦВК прийнято рішення про відсутність правових підстав для оголошення перших місцевих виборів в 31 ОТГ. На розгляді в ЦВК знаходиться звернення щодо оголошення перших виборів у 19 ОТГ. Облдержадміністраціями готуються звернення до ЦВК щодо оголошення перших виборів у 9 ОТГ.  Облдержадміністраціями готуються висновки щодо відповідності Конституції та законам України проектів рішень щодо утворення 15 ОТГ. Територіальними громадами приймаються рішення щодо об’єднання територіальних громад (після отримання позитивного висновку) та створення 25 ОТГ.

Гал-інфо