68 bigВерховна Рада України 232-ма голосами ухвалила законопроект №1553, який допоможе захистити від навмисного знищення пам’ятки ЮНЕСКО в Україні. Про це повідомив народний депутат Ігор Васюник.

«Це ті пам’ятки, на які їдуть подивитись в Україну зі всього світу. І водночас - привабливі для забудовників-вандалів, які руйнують ці пам’ятки незаконними забудовами. Об’єкти ЮНЕСКО в Україні до сьогодні ніяк не захищались законодавством України.

Отож, закон №1553 «Про внесення змін до ЗУ "Про охорону культурної спадщини" (щодо збереження пам'яток культурної спадщини ЮНЕСКО в Україні) містить/вводить:

- визначення - об’єкт всесвітньої спадщини;

- визначення - буферна зона об’єкту всесвітньої спадщини;

- визначення - видатна універсальна цінність;

- визначення - номінування об’єкта культурної спадщини;

- закріплює чітко правовий статус об’єкта всесвітньої спадщини;

- передбачає створення Органу управління, який розроблятиме план управління пам’яткою ЮНЕСКО , здійснює контроль, моніторинг ситуації, нагляд за виконанням робіт на об’єкті, вживає заходів щодо недопущення руйнування об’єкту, забезпечує проведення наукових досліджень, готує щорічний звіт. Окрім того, Орган управління надаватиме висновки щодо містобудівних перетворень на території пам’ятки та їхніх буферних зонах. Ці висновки будуть обов’язкові до врахування при прийнятті рішень Мінкультом щодо видачі дозволу на ті чи інші містобудівні перетворення (археологічні роботи, будівництво, земляні роботи та ін). Орган управління підзвітний Уряду;

- передбачає створення Налядової ради з метою нагляду за станом збереження пам’ятки. Здійснюватиме моніторинг виконання плану управління, переглядатиме та вноситиме пропозиції щодо змін до плану управління, надаватиме рекомендації щодо організаційних, кадрових, проектних та проектних та фінансових заходів з метою збереження об’єкту всесвітньої фінансових заходів з метою збереження об’єкту всесвітньої спадщини. Основна ідея створення Наглядової ради - щоб туди увійшли незалежні фахівці з пам’ятко-охоронного середовища, громадські діячі, експерти, депутати, які контролюватимуть діяльність Органу управління. Ті, хто в судах всі ці роки захищали ці пам’ятки від вандалів – тепер матимуть право голосу і їхню думку зобов’язані будуть враховувати», - зазначив Ігор Васюник.

Зокрема, під захист потрапляють такі пам’ятки:

- увесь історичний ансамбль міста Львова;

- Софіївський собор та прилеглі чернечі будівлі;

- Києво-Печерська лавра;

- будівля університету в Чернівцях - колишня Резиденція Буковинських митрополитів;

- старовинні дерев’яні церкви на Львівщині;

- букові праліси Карпат.