shevch gay hataНа останній сесії Львівської міської ради було озвучено депутатське звернення, у якому йшлося про можливе руйнування однієї з пам'яток у Музеї народної архітектури та побуту імені Климентія Шептицького. Як інформує дирекція Музею, така інформація не відповідає дійсності, адже хату із села Шилівці будуть реконструювати із заміною підвалин та каркасних елементів стін, повідомляє прес-служба львівської мерії.

За словами директора Музею народної архітектури та побуту імені Климентія Шептицького Романа Назаровця, ще у 2011 році хата з с. Шилівці визнана такою, що підлягає розбірці у зв’язку з незадовільним станом об'єкту, постійним затопленням ділянки та багаторічним аварійним станом будівлі, про що свідчило розшарування глинобитної стіни в основі підвалини. Такий стан загрожував неконтрольованим руйнуванням об’єкту, що загрожувало безпеці відвідувачів та працівників Музею.

«На даний момент стан хати аварійний. Конструктивні недоліки глинобитної конструкції без розбірки усунути неможливо, зокрема, здійснити заміну підвалин чи каркасних елементів стін. Тому Музеєм розпочато процес її реконструкції. Цю хату вже розібрали, для збереження конструктивних елементів їх законсервували, а тепер ведеться підготовка виконання проекту реконструкції із залученням провідних етнографів та фахівців з народного будівництва. Також додам, що цей об'єкт не рахується у Державному реєстрі нерухомих пам'яток України Міністерства культури України»,- зазначив Роман Назаровець.

Музей планує зробити проект реконструкції цієї хати з майбутнім повноцінним її відтворенням на новому придатному місці та введенням в експозицію в етнографічній зоні «Буковина».

Зауважимо, що хата з с. Шилівці частково була відтворена в Музеї у 1988 році, але так і не стала музейним експонатом. А у 1995 році складений акт «Проведення інвентаризації об’єктів архітектури», який засвідчує її неготовність до експонування.

Як повідомлялося, хата із с. Шилівці Хотинського району Чернівецької області (споруджена наприкінці ХІХ ст.), яка експонувалася в секторі «Буковина» і яку днями за рішенням науково-методичної ради Музеї народної архітектури та побуту ім. К. Шептицького зруйнували, була єдиним таким об’єктом в «Шевченківському гаю». Про це сьогодні, 17 березня, в коментарі Гал-інфо розповів екс-директора музею Борис Рибак, який пропрацював на цій посаді майже 16 років (з 1976 по 1991 рр).

За словамиБориса Рибака, ще коли він працював у музеї, працівники їздили косити очерет для того, щоб перекрити дах. Однак зараз в музеї цим ніхто не займався.

«Вони просто написали, що хата аварійна, але до аварійності її ще треба довести. Якби це один лише такий об'єкт, який зруйнувався. Там об'єкти ще будуть падати і падати», - сказав він.