Чотири місяці не отримують зарплату бандуристи чоловічої капели «Карпати» Українського товариства сліпих у Львові. 65% цього колективу – незрячі люди і це унікальний колектив. Попри затримку з виплатою зарплати, щодня капела проводить репетиції і постійно концертує, пропагуючи кобзарське мистецтво. Незрячі бандуристи стали заручниками непорозуміння між Мінсоцполітики і УТОС, - пише Радіо Свобода.

«Я маю роботу, почуваюсь рівноправним громадянином. Зараз мене тримає надія, що може буде зарплата», – каже незрячий Василь Надич. Він показує найстаршу бандуру в колективі. Отримав її у 70-х, коли прийшов у «Карпати», відтоді з цим музичним інструментом нерозлучний і важко собі уявляє життя без репетицій п’ять разів на тиждень і концертів. Для нього участь у капелі – душевна реабілітація.

Його колега Андрій Станько, батько двох дітей – півтора і п’яти років, розповів, що його родина живе на соціальну допомогу, яку він отримує з інвалідності, а це трішки більше тисячі гривень, і гроші, які держава виплачує на дитину – ще 860. Тобто, 2 тисячі гривень на родину з чотирьох осіб.

«Я використовую у борг ще кредитну картку, бо просто вижити неможливо. Жінка не працює, вона доглядає за дітьми. Кожен виходить із власних можливостей, комусь батьки допомагають. Наша зарплата тут, у капелі, 3200 гривень, але чотири місяці вже не виплачують. Торік теж була затримка, але не так довго», – розповів незрячий учасник капели «Карпати».

Водночас, керівник Львівської обласної організації УТОСЛюбов Кукурузапояснила Радіо Свобода, що зарплату з грудня не отримують не лише незрячі бандуристи, а й усі працівники УТОС Львівщини, а їх близько 30. За її словами, лише днями у всіх міністерських кабінетах нарешті підписаний паспорт бюджетної програми на цей рік. А причиною зволікання стало те, що Міністерство соціальної політики і УТОС не могли дійти згоди щодо переліку професій працівників підприємств і організацій товариства сліпих, яким держава виплачуватиме зарплату.

«У цьому році кошти були виділені і надійшли на рахунок Фонду соцзахисту, але нам сказано було, що поки не буде перелік професій затверджений, доти не буде фінансування. Цей перелік вже підписаний 15 лютого, але він довго візувався, бо УТОС відстоював свою позицію перед міністерством і це все зволікалось», – зауважила Любов Кукуруза.

Список професій, під які держава гарантує виплати, спільно опрацьовувався Мінсоцполітики і УТОС, і це в міністерстві підтвердили Радіо Свобода, але, на думку урядовців, зволікав із затвердженням УТОС. Відповідно, і стався прикрий випадок із затриманням зарплати, зокрема незрячим бандуристам.

У той же час заступник міністраНаталія Федоровичнаголосила, що сформувати такий список професій було необхідно, щоб здорові люди не паразитували на тих, хто з вадами здоров’я.

«24 мільйони гривень цього року перерахувала УТОС держава на громадські організації. Це дуже велика сума. В УТОС 1200 працівників, з інвалідністю – 55%. Кошти розподіляє правління, яке складається з керівників підприємств. А ще держава надає численні пільги. Перелік професій мав бути визначений, це вперше зроблено. Бо не може бути так, що більше у переліку професій тих людей, які обслуговують, аніж тих, кого реабілітують. Спільно ми визначили остаточний перелік професій і УТОС 10 лютого нам надав список і ми одразу підписали», – зауважила Наталія Федорович.

До місяця капела бандуристів мала б отримати заборговану зарплату, оскільки на сьогодні всі документи завізовані в міністерських кабінетах.

Довідка. У чоловічій капелі бандуристів «Карпати», яка існує понад 60 років як реабілітація інвалідів із вадами зору, працює 28 осіб. Колектив як громадська організація існує з початку 90-х, а фінансується через Міністерство соціальної політики згідно з програмою «Фінансова підтримка громадських організацій інвалідів». Гроші спершу надходять на УТОС, а звідти перераховуються на громадську організацію.