На околиці Калуша виявили сховок часів Другої світової у місці, де відбувся бій між агентами НКВС та бійцями УПА.

Криївку шукали ще з 1990 років. Вона має документально підтверджену історію. У 1945 році там загинули шестеро молодих вояків Української повстанської армії, – повідомляє канал 24.

Дослідники переконані, що загибелі повстанців передував бій з агентами НКВС. На місці розкопок відшукали гільзи, кулі та навіть фрагменти зброї. А також знаряддя, за допомогою якого радянські агенти шукали повстанські сховки.

За словами істориків, бій відбувся 6 вересня 1945 року. Радянські каральні органи в своїх офіційних документах назвали його «операцією з ліквідації групи бандитів».

«Зберігся документ НКВД, звіт про те, як була оточена ця криївка і як вона була знищена. Там розповідається, що привів на криївку так званий інформатор «Б». Прізвище зашифроване. Оточення криївки відбулося о 7 годині ранку, коли вони, мабуть, прокинулися або лише готувалися до сніданку чи до виходу», – розповів директор КП «Пам’ять» Василь Тимків.

Про ті події відомо також з розповідей Ольги Гросберг – нареченої одного з вбитих повстанців Володимира Калинія, відомого за псевдонімом «Артем». Він був надрайонним керівником ОУН. Спогади жінки записав краєзнавець Юрій Манюх.

Історики та місцева влада мають намір відновити криївку до того вигляду, який вона мала у 1945 році.

загрузка...