Форпост

viatrovichОлександр Олесь має бути перепохований в Україні, - вважає голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович. Найкращим місцем для цього історик вважає алею почесних поховань на Лук'янівському кладовищі.

Але вирішення цієї конкретної проблеми не вирішує проблему  в цілому. Могили видатних українців, як про це повідомляв Український інститут національної пам’яті на тематичному круглому столі в червні минулого року, розкидані по цілому світу. Чимало з них - під загрозою.

“Частина, вочевидь, залишиться на місці й потребуватиме спільної опіки місцевих українських громад й української держави, - говорить Володимир В’ятрович. - Частину слід перепоховати в Україні через відсутність такої можливості”.

А щодо найвизначніших українців - наша держава сама має ініціювати їх повернення на рідну землю для поховання у Національному пантеоні - переконаний голова Українського інституту національної пам’яті.

За інформацією начальника відділу обліку і збереження місць пам'яті Інституту національної пам'яті Павла Подобєда, “за межами України розташовано понад 250 тисяч поховань представників української військово-політичної еміграції, діячів науки та культури. Багато з них можуть бути ліквідовані найближчим часом”.

Зокрема, цього року тільки на Ольшанському кладовищі у Празі можуть примусово ексгумувати останки драматурга, одного з батьків сучасного українського модерного театру Спиридона Черкасенка; громадської діячки, педагога Орисі Єфремової-Дурдуківської; інженера-будівельника Олександра Ярошевського.

Нагадаємо, сьогодні у Празі розкопали могилу Олександра Олеся та ексгумували його останки. Акт вандалізму вчинив громадянин Швейцарії на прізвище Михайлишин, чий нещодавно померлий батько платив за місце Олеся на Ольшанському кладовищі.

Президент України Петро Порошенко доручив МЗС терміново втрутитися в ситуацію, а також зв'язатися з родичами Олександра Олеся в Канаді для з'ясування можливості перепоховання його в Україні.