im578x383 ukr prod zolo.in.uaЗаконопроект №7206 “Купуй українське, плати українцям” проголосували 7 грудня у першому читанні. Ініціатором виступив 31 народний депутат, серед яких, зокрема, на першому місці Олег Ляшко.Про це повідомив сайт Чесно.

Напередодні голосування експерти-економісти і народні депутати закликали не голосувати за цей законопроект.

"Існує декілька вже досліджених, класичних проблем у такому підході та конкретно цьому законопроекті.

Немає гарантії, що законопроект допоможе економічному зростанню.Немає гарантії того, що збільшені доходи українських виробників будуть інвестовані в українську економіку. Фактично, може трапитися зворотнє. Захист українського бізнесу може підірвати стимули для інвестування в нові технології, щоб залишатися конкурентоспроможними; рента встановлена на законодавчому рівні може бути перенаправлена з економіки до офшорних компаній, що посилить тиск на обмінний курс.

Інфляція та збитки для бюджету. Тягар підтримки буде покладено на державні підприємства, які відтепер більше сплачуватимуть за товари. Це зменшить суму податків, які вони сплачують державі, та збільшить роздрібні ціни на продукцію. Отже, навіть якщо законопроект не буде фінансуватися за рахунок бюджету, це вказує на приховане спотворення в економіці, яке буде профінансовано за рахунок нижчих доходів бюджету в майбутньому, та призведе до інфляції. Структура законопроекту не дозволяє обмежувати ні інфляцію (зростання роздрібних цін), ні втрати бюджету (через зниження податків). Це негативна практика. Будь-яка державна підтримка повинна здійснюватися прозоро через бюджетний процес, за умови дотримання політичного нагляду парламентом. Крім того, пряма підтримка через субсидії окремим підприємствам є менш спотворюючою та деструктивною, ніж механізм, запропонований у цьому законопроекті (хоч і все ще неприйнятною з урахуванням поточного інституційного розвитку України).

Законопроект нечіткий щодо кваліфікаційних вимог для отримання преференцій. Таким чином, реалізація сприятливого ставлення залишиться в руках чиновників державних підприємств та відповідних регулюючих органів. На ці рішення, напевно, впливатимуть особисті інтереси. Ці інтереси є тією причиною, яка так довго стримувала економічне зростання України. Допоки українська бюрократія не є захищеною від надмірного політичного та комерційного впливу, завжди залишається критичний ризик, що виділені ресурси будуть просто розподіленими через “правильні” компанії для приватного збагачення.

Порушення міжнародних договорів та загроза діловому клімату. З метою покращення інвестиційного та ділового клімату, уряд повинен продемонструвати послідовність і продовжувати курс реформ. Кожного разу, коли уряд коливається і готовий зробити крок назад до політики старого підходу, а саме до пільгових процедур та державної фінансової підтримки, ринки реагують негативно. Крім того, обмеження доступу до українських ринків є ізоляціоністською економічною політикою та порушує низку міжнародних договорів, включаючи принципи, закріплені у наших договорах з ЄС, заради яких українська громадськість стільким пожертвувала.

Обмеження доступу до українських ринків є ізоляціоністською економічною політикою та порушує низку міжнародних договорів, включаючи принципи, закріплені у наших договорах з ЄС, заради яких українська громадськість стільким пожертвувала", - кажуть експерти.

Зрештою, найбільше підтримку голосами “за” надала фракція “Відродження”, на другому місці — "Радикальна партія Ляшка", на третьому — “Опозиційний блок”. Голосів “за” зовсім не дала “Самопоміч”.

Віце-прем’єр-міністр із питань європейської і євроатлантичної інтеграції Іванна Климпуш-Цинцадзе у своїй колонці написала, що за патріотичним гаслом закону приховується обман: 

"Обмеживши права іноземців брати участь у конкурсах на державні закупівлі, ми робимо українському бізнесу ведмежу послугу. Неприємно і думати про те, як нас сприйматиме світ, якщо 7206 таки ухвалять остаточно. Цим ми продемонструємо зневагу до своїх міжнародних зобов`язань, і справедлива відповідь партнерів не забариться", — зазначила Климпуш-Цинцадзе.

Серед львівських депутатів законопроект підтримало 10 народних обранців, повідомляє кореспондент Форпосту. Серед них: Ігор Шурма, Ярослав Дубневич, Михайло Хміль, Ігор Васюник, Богдан Матківський, Андрій Парубій, Дмитро Добродомов, Андрій Антонищак, Андрій Лопушанський, Юрій Шухевич.

Не голосували:Олег Березюк, Тарас Батенко, Оксана Юринець, Руслан Сидорович, Ірина Подоляк.

Проти законопроекту були Олег Лаврик та Лев Підлісецький.

Богдан Дубневич та Любомир Зубач утримались від голосування.

Відсутнім на пленарному засіданні був Володимир Парасюк.