kuzma natalia

Сьогодні відбулась виїзна депутатська комісія ЛМР щодо ситуації у промзоні Білогорща-Рясне. Проблемне питання - виділення земельної ділянки ЛКП «Львівспецкомунтрансу» та запуск сміттєпресувального цеху. Комісію ініціювали активісти мікрорайону з метою таки почути відповіді на питання, що їх хвилюють ще з літа.

Отримуючи суперечливу інформацію або узагалі ніякої – було бажання розібратись, що ж таке відбувається? Дякуємо за те, що вперше за півроку змогли почути відповіді від керівника ЛКП «Львівспецкомунтрансу» Тараса Стефанишина та директора департаменту житлового господарства та інфраструктури ЛМР Сергія Бабака.

Найважливіше з того, що вдалось почути на зустрічі:

1) Тарас Стефанишин підтвердив, що жижа, яка утворюється від пресування сміття (а у завезених відходах можуть бути і медичні препарати, хімічні відходи і т.д.), йтиме у виритий поруч котлован. Кожен з присутніх міг побачити, що рідина у котловані знаходиться у землі без жодних захисних плівок. Нагадую, в кількастах метрах біля цього котловану розпочинається приватний сектор, де відсутнє центральне водопостачання і люди користуються водою з криниць.

2) Жодних документів, які б підтверджували екологічну безпеку пресувальної лінії, зокрема щодо роботи виритого котловану та попадання жижі у грунти у районі, де немає міської каналізації, - у підприємства відсутні. Більше того, там стверджують, що ніяких документів не потрібно.

3) Підприємство «Львівспецкомунтранс» самовільно захопило ділянку поруч з викупленим ангаром, на території близько 1 га – і розпочало там свою діяльність: викорчувані дерева, знято родючий шар землі, виритий котлован та забито сваї для подальшої роботи. (місце заподіяної шкоди на місці оцінили екологічні інспектори, підготовлено колективну скаргу)

4) Пан Стефанишин не пояснив чому раніше говорив про те, що тут ремонтуватимуть машини підприємства, а нині тут пресувальний станок. Також він не зміг пояснити плани міста щодо вирішення проблеми зі сміттям у подальшому, і розповісти про вартість оренди обладнання через три місяці. Окрім цього, він підтвердив, що сміття, яке вивозять зі Львова – не зважують.

5) Місто не веде переговорів з областю, щодо встановлення сміттєпресувального цеху подалі від помешкань людей, усупереч протестам та аргументованим зауваженням, процес встановлення обладнання активно триває і навіть ведеться мова про набір робочої сили. Щодо порушень з самозахватом землі і т.д. – чиновник спокійно відповідає – порушив – заплачу штраф. Такі порушення здаються йому незначними.

6) Сергій Бабак відмовився коментувати питання створення поруч Заказника, на дослідження якого уже витрачено сотні тисяч гривень. Створення Заказника було передбачено Комплексною програмою міськради і проголосовано депутатами.

7) Сергій Бабак, відмовився коментувати обіцянку міського голови (дану 1 грудня) не створювати сміттєпресувальну лінію у межах міста.

Рішення комісії. Ігор Телішевський повідомив, що комісія підготує звернення до правоохоронних органів щодо забруднення території, щодо самовільного захоплення ділянки, щодо нецільового використання коштів, «Львівспецкомунтрансом». Звертатимемось, зокрема, в НАБУ, прокуратуру та інші органи. Також він пообіцяв мешканцям повернути у порядок денний роботи сесії міської ради створення ландшафтного заказника «Білогорська долина». Депутати підніматимуть дані питання на найближчій сесії 22 грудня.

Мешканці знову готуються іти під стіни міської ради з вимогою зупинити діяльність «Львівспецкомунтрансу» на території промзони Сільмашу.

P.S. Для мене найстрашнішим є підозра, що дана пресувальна лінія є лише першим етапом більш глобального плану, про який ще влітку, до початку протестів, розповідав власник Грінера, а на той час радник мера, Богдан Михалусь. Також про це говорив Іван Олексієвець, керівник проекту "Чисте місто".

Цитата: «Передбачається, що в перспективі на цій ділянці і на землях поблизу неї можна буде побудувати сучасний сміттєпереробний комплекс, який би зменшив екологічне навантаження на місто та на полігон". Зі слів фахівця, площі вистачить для того, щоб перевантажувати всі відходи, які щоденно утворюються на території міста».

Богдан Михалусь: «Мова йде і про рекультивацію, і про створення нового полігону та двох сміттєсортувальних комплексів, і про налаштування більш правильного процесу збору та вивезення сміття. Це може тривати 7–8 років …» За його словами, найвдалішим вирішенням проблеми зі сміттям для Львова є будівництво сучасного полігону. Це має бути «сучасна інженерна споруда з дотриманням усіх екологічних вимог». Поблизу має бути сміттєсортувальний комплекс.

Мешканці міста з Білогорщі, Левандівки та Рясного ПРОСИМО Андрія Садового:
- відкрито розповісти про свої плани щодо вирішення питання сміття у місті
- залучити до процесу фахівців з різних сторін
- сісти за стіл переговорів з обласною владою, аби не робити підприємства, що працюють з відходами, поруч з помешканнями людей.

Також люди благають врятувати унікальну екозону Львова – Білогорську долину та створити ландшафтний Заказник.