1398241 1432293
Володимир Цабак
Ціни на первинному ринку Львова зрівнялись зі столичними. Однак не час для гордині. Тим паче, що околиці Києва можуть запропонувати нове помешкання за ціною на чверть меншою, аніж у нашому місті.

Коротке порівняння вашій увазі:

Пересічний спальний район Львова: від 15 до 23 тисяч гривень

Пересічний спальний район Києва: від 14 до 27 тисяч гривень

Околиці Києва та міста-супутники (Ірпінь, Буча, Вишневе, Буча, Бровари, ітд): - від 7900 грн

Звідкіля таке ціноутворення в улюбленому та дорогому Львові? Можливо, до попиту, пов'язаного з платоспроможними вимушеними переселенцями, додалась змова львівських будівельників? Однак їхня різношерстість в бізнес-інтересах, політичних приналежностях, практично виключає таке. Відділ розслідувань Форпосту знайшов причину завищеної ціни житла на первинному ринку.

“За все, що відбувається в місті, я особисто несу відповідальність!”

Знайомтесь — Володимир Цабак, начальник Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у місті Львові. Інспекція є складовою Львівської міської ради та підпорядковується наймедійнішому меру нашої країни (для тих, хто не в курсі — дружина мера - власниця низки ЗМІ). Доля очільника будівельної інспекції, Володимира Цабака, теж любила та пестила як мера. Його дружина Уляна Цабак (Пришляк), як і пані мерова, панянка заможна. Має у власності квартиру в контрабандно-прикордонних Мостиськах та ряд файних іномарок. Якщо коротко про її автопарк, то кермувала Уляна Цабак червоненьким пасатиком 2015 року випуску, пацанячою та дуууже дорогою АУДІ Q7, ну, і звісно, куди чиновницькій дружині без бізнес-класового Лексуса! Це така американська версія Тойоти для БІЗНЕСМЕНІВ. Отож, головний інспектор львівського будівництва має біду з жінкою — плутає клас машин.

Однак, це не головна біда з машинами у великого начальника. Любить він сам покермувати недешевими автівками. Робить він це і після пиятики. Вже двічі нова принципова патрульна поліція протоколувала його за вживання алкоголю за кермом. Брешемо? Навіть не перебільшуємо! Ось номера протоколів складених на великого начальника - БР №261899 та БР №228214. Обидва випадки пиятики за кермом мали місце влітку 2017 року — 14 червня та 2 серпня. Ще два протокольчики на «п'яничку» мали місце за перевищення швидкості. Не надто пафосно звучатиме, якщо напишемо - “безнаказаність мажора”?

Допоки голова інспекції напідпитку носиться за кермом автомобілів бізнес-класу, підприємницькою справою займається його мати. Мабуть. У власності немолодої пенсіонерки, жительки тої ж таки контрабандної прикордонщини, села Фалівки Самбірського району, є низка комерційних транспортних засобів. Згідно з інформацією наших втаємничених джерел (однак підкріпленої витягами з бази та номерами транспортних засобів), у немолодої пенсіонерки є 7 тягачів та 9 напівпричепів. Ще в автопарку є 3 фури та 5 причепів до них. Тю, та це цілісінька логістична фірма! Однак, дещо не зростається! Мати головного інспектора, згідно баз перетину, за кордон не виїжджала. Припускаємо, користуючись чинним законодавством про право журналістів на оціночні судження, що хтось таки допомагає старенькій матері вести нелегкий чоловічий бізнес у сфері далекобійних перевезень.

Більше того! Хтось таки, мабуть, привласнює зароблені нею гроші! Ще 08 серпня 2016 року згідно із коротким зведенням місцевих правоохоронців, пані Мирославу Цабак обікрали. Здобиччю злодіїв стали якихось 4 тисячі злотих та одна тисяча гривень. Це не надто великі кошти, як для власниці багаточисельного комерційного автопарку. Знову таки, припускаємо, що мати чиновника є лишень паперовим, завуальованим володарем цих транспортних засобів. Вже така традиція в українських чиновників - переписувати майно на близьких родичів. Тому ми не втримаємось і переглянемо, яким нерухомим майном володіє вся родина буднаглядача.

Щойно пан Цабак обійняв посаду, розгорнутий аналіз нерухомості з посиланням на базу БТІ зробило видання “Наші Гроші”. Згідно з інформацією їхніх джерел, новопризначений начальник справжнісінький магнат:

  1. Земельна ділянка в с.Ралівка Самбірського району — 0,16 га
  2. Земельна ділянка в с.Ралівка Самбірського району — 0,28 га (оренда)
  3. Житловий будинок в с.Ралівка Самбірського району — 297,3 м кв(!)

На дружині головного будівничого теж немалий список. Ось недешевий перелік:

  1. Земельна ділянка у Пустомитівському (панському, авт) районі — 0,085
  2. Житловий будинок у м.Винники — 351 м кв (!)
  3. Квартира по вулиці Пасічній — 102, 3 м кв (основна частина приватного будинку.
  4. Квартира у новобудові вул.Кн.Ольги — 61, 1 м кв. Вартість даного помешкання лишень на ранніх стадіях будови коштувало від 850 тисяч гривень.

Також джерела сайту “Наші гроші” стверджують, що на голову сім'ї безпосередньо зареєстрований транспортний засіб — старенький Мерседес-312D (вантажний). Це останній штрих до картини заможної родини перед захопливим підведенням підсумків. Все це майно, згідно з деклараціями, куплене чи накопичене на трудові доходи. Враховуючи, що крайня нерухомість, квартира у новобудові, купувалась в 2016 році, погляньмо на доходи за попередній рік. В декларації вказано, що сукупний дохід родини становив 190 тисяч гривень. До того ж 150 тисяч гривень — це цілісінький річний дохід від підприємницької діяльності дружини Уляни Цабак. Цифри великі, це більше ніж у середньостатистичної української родини. Проте, місцями і більші доходи мають наші українські військові. Це рівень зарплат молодих офіцерів чи сержантів з великою вислугою. При такій рівності заробітків українські військові здебільшого винаймають помешкання. Хто не потрапив під програму віддшкодування за оренду житла від Міністерства Оборони — тісняться у відомчих гуртожитках. Рівність доходів військових ілюструє неспіврозмірність накопичення капіталу безпосереднього підлеглого Андрія Садового. До того ж вистачає грошей аби сплатити захмарні штрафи передбачені за пиятику за кермом!

“Принесіть довідку про правомірність довідки!” - нескінченна “чайна” церемонія ЛМР

Заради справедливості мусимо віддати належне бізнесу родини Цабаків. Допоки мати головного героя обслуговує свій багаточисельний автопарк, в його дружини, приватного підприємця, теж справи пішли вгору. Лишень за перший рік чоловіка на посаді її дохід зріс більш ніж втричі — більше півмільйона гривень заробила Уляна Цабак у 2016 році. Чи пов’язано це з чиновництвом чоловіка? Малоймовірно, однак висновки робити вам.

Наші джерела — будівельні компанії, будівельно-діловодські фірми, бізнесмени усіх рівнів клопочуться з іншого приводу. У Львові в ручному режимі душать будівничу галузь. Більше того, самі ж підлеглі Ярослава Цабака підтверджують планомірний процес отримання системної неправомірної вигоди. Як негласно стверджують працівники ЛМР, схема Цабака-Садового живиться на трьох стадіях — початок будівництва, контроль процесу, введення в експлуатацію.

На першій стадії вас активно “маринуватимуть” відмовами без конкретно вказаних причин. Для прикладу, якщо у вас буде три недоліки в оформленні документації, то вам повертатимуть щоразу вказуючи лишень одну причину. І це може бути найменша деталь, буквально дурниця. Припустімо, що ви написали адресу фірми впорядника документів наступним чином вул. Міністерська 6/56. У відмові вам мотивуватимуть неправильним написанням адреси, оскільки ви написали номер квартири через дріб. Мовляв, це все ваша безграмотність, треба було писати вул.Міністерська 6 кв 56. Всі ці адреси давно в базах відділів ЛМР, так як здебільшого на ринку діловодства старі гравці. Такий кількамісячний саботаж змушує підприємців “шукати варіанти”. Найбільше їх обурює те, що в приватному порядку доводиться платити за абсолютно видумані причини.

Платити доведеться й на наступному етапі. Щойно на ваш будівельний майданчик зайде важка техніка, вантажні крани та будівельні бригади, з'являться і “принципові” підлеглі Ярослава Цабака. Будьте впевнені, що у вас знайдуть два найтиповіші порушення. Спершу вам пред'являть нецільове використання землі, мотивуючи, що придбана вами ділянка видавалась ще в 1946 році мешканцю села Левандівка Охріму Пацюку під будівництво прибудинкової стодоли. А це вже причина по якій інспекція Ярослава Цабака може зупинити будівництво. Перед вами постає вибір — вирішувати питання через спільних знайомих у приватному порядку, або ж на півроку та більше погрузнути в судових тяганинах. Звісно будете “рішати”. Піврічна зарплатня персоналу та плата за комуну — явні аргументи на підтримку корупції.

Біда одна не ходить! В один день перед вашими будівельним майданчиком розгорнуть свої плакати так звані громадські активісти. Одні назвуть себе “зеленими”. Їх непокоїтиме порушення інсоляційного режиму для мешкаючого поруч сракодзьобого червонокнижного дятла. Їхня ціна в районі 10 тисяч доларів. Після вирішення питання вони чмокнуть вас в ручку і пообіцяють особисто переселити до Білогорщі всю популяцію цих пташок. Другий табір обійдеться вам дорожче. Вони наречуть себе захисниками історичного ареалу та стверджуватимуть, що дана ділянка має історичну цінність. Саме тут опудився від здивування перший власник городу та стодоли, згаданий раніше Охрім Пацюк. Він не зміг опанувати емоцій, коли побачив перших іноземних студентів Львівського медуніверситету, котрих пригнали “на картошку” - чорняві зімбабвійці були тоді вдиковинку для українського села. Допоки ви вирішуватимите питання з псевдо-істориками, ввірена пану Цабаку інспекція випише собі мандат на позачергову перевірку пов'язану з нібито скандальними подіями. Цього разу типовим надуманим порушенням стане неправильне кваліфікування складності робіт. У вас будують однакові дві п'ятиповерхівочки і кожна середньою класифікацією складності? Ні, ми вам нав'язуватимемо, що це вже третя найвища складність. Трясіть гаманцем та чимдуж закінчуйте об'єктами.

Завершальний етап будівництва теж коштує хабарів. Як стверджують в один голос наші джерела, інспектори пана Цабака не є надто оригінальними. Усі причини зі затримками при здачі в експлуатацію копіюються з першого етапу — надумані помилки в документації. В цей момент між двох сторін, вас піджимають ще й клієнти. Їх можна зрозуміти. Вони на порозі здійснення заповітної мрії — заселення у власне житло.

Замість епілогу

Якщо ви забудовник, вас “подоїли” 5 разів

–        Початок робіт

–        Раз або двічі під час будівництва

–        громадські активісти, депутати місцевого самоврядування (до, під час, в кінці будівництва)

–        Здача в експлуатацію

Навіть якщо ви платили суттєво менше своїм будівельникам, аніж колеги в столиці — ціна на метр квадратний буде всерівно високою. Ще щось і заробити не завадило б. Допоки у Львові будівельний бум, гіпер-попит на житло в новобудовах, багатіє і бізнес дружини Володимира Цабака, начальника інспекції державного архітектурно-будівельного контролю ЛМР. Буде продовження...

Руслан Оруджев, відділ розслідувань громадського порталу “Форпост”

ПС. Анонс! Друга серія вже готується відділом розслідувань нашого сайту. В ній ми більше детальніше присвятимо свою уваги типовим схемам інспекції. Не обійдемо увагою і так званих громадських активістів. Зуміємо Вас здивувати, дочекайтесь.