tramvaj210 січня далекого 1972 року у радянському Львові сталась наймасштабніша катастрофа в історії львівського трамваю. Жертвами страшної трамвайної трагедії стали 26 людей.

Що тоді сталося?

Вікіпедія пише, що до аварії на лініях львівського трамваю зупинки розташовувались на острівцях безпеки безпосередньо біля колій, посередині проїжджої частини.

Вранці 10 січня вулицею Городоцькою спускався переповнений трамвай. За однією з версій, на середині спуску, поблизу Львівського цирку, водій заснула за кермом (за іншою версією, у трамвая відмовили гальма).

Коли трамвай досягнув перехрестя вулиць Городоцької та Шевченка, то зійшов з рейок, протаранивши 26 людей, що стояли на зупинці-острівці, і врізався в огорожу школи № 11 (сьогодні Львівська правнича гімназія).

Радянська влада замовчувала факт трагедії. Лише у газеті « Вільна Україна» за 11 січня 1972 року в нижньому кутку третьої сторінки було надруковано замітку: «Виконком Львівської міської Ради депутатів трудящих висловлює глибоке співчуття рідним і близьким потерпілих при аварії трамваю в м. Львові 10 січня 1972 року. Для розслідування причин аварії, вжиття заходів по посиленню безпеки руху міського транспорту та надання допомоги сім’ям потерпілих створена спеціальна комісія».

Львівський блогер Олександр Шутюк на одному з форумів зазначив, що «після трагедії за лічені хвилини на місце катастрофи пригнали солдат-строковиків, які миттєво все прибрали так, що вже невдовзі жодних слідів катастрофи не було видно». Після його публікації ще один користувач мережі Інтернет поділився своїми спогадами про той смертельний наїзд і додав світлину із траєкторією руху трамваю.

«Я теж був очевидцем цієї страшної аварії. В цей момент я перебував метрів за 100, а може ближче, від зупинки, яку зніс трамвай. Я мешкав в тому будинку, що на фото. Все це відбувалося на моїх очах. Для дитини це був страшенний шок чути той страшенний скрегіт, людські крики і бачити понівечені розчленовані тіла, деякі з яких ще билися в конвульсіях. А на зупинці лежав чоловік середнього віку з обома відрізаними ногами і кричав від болю нелюдським криком. Ця жахлива картина з дитинства ще досі перед очима.

Коли трамвай зійшов з рейок і вдарився об бордюр острівка з зупинкою, вагони розчепилися і їхали паралельно. Пасажири, які рятуючись вистрибували з першого вагону, потрапляли під другий.

tramvaj1Перший вагон трамваю повністю заїхав на шкільне подвір’я аж до його протилежного кінця, а другий наполовину пролому стіни. Коли швиденько все прибрали, то приїхала пожежна машина і брандспо́йтом змивали кров з тротуарів і дороги. А до вечора величезний пролом в мурі замурували і підібралали фарбу так, що наступного дня неможливо було віднайти місце пошкодження. Тільки залишилися сліди від трамвайних коліс на бруківці і на тротуарі біля аптеки, які було видно ще декілька років аж до ремонту вулиці», - пише користувач Locke.

Після цієї аварії у Львові ліквідували зупинки-острівці посеред проїжджої частини.

Торік у Львові сталось понад 70 трамвайних ДТП

Як розповіла Форпосту речниця патрульної поліції Львова Катерина Рибій, минулого року у Львові трапилось 76 ДТП з трамваями і 27 з тролейбусами.

Згадаємо хоча б кілька з них. Рівно рік тому, на початку 2016-го, того ж таки 10-го січня, у центрі Львова, на перехресті проспекту Свободи та вулиці Беринди карета «швидкої допомоги» врізалась у трамвай. Тоді у ДТП постраждали двоє людей зі «швидкої». Навесні, у середмісті, на вулиці Івана Франка, 20 травня, «п’ятірка» поцілувалась з джипом. А два дні перед тим трамвай цього маршруту зіштовхнувся уже із маршруткою №42 на перехресті вулиць Княгині Ольги та Сахарова.

Мабуть, увесь Львів «гудів», коли влітку, 2 червня, патрульна поліція Львова разом із львів’янами ловили на Личаківській трамвай №2, в якого відмовили гальма. Полісмени увімкнули сирену, проблискові маячки, аби попередити про небезпеку інших учасників руху. Трамвай, як розповідають уполіції, їхав зі швидкістю близько 60-70 км на годину. Під час під’їзду до перехрестя Личаківська – Мечникова, швидкість трамваю знизилася. Патрульний вибіг з автомобіля, і водій трамваю кинула йому через двері гальмівний чобіток. У цей момент небайдужі громадяни, які стояли на зупинці громадського транспорту, почали штовхати трамвай у протилежному напрямку руху, аби знизити його швидкість. Трамвай фактично вдалося зупинити за лічені метри від пішохідного переходу, хоч він і пошкодив на своєму шляху автомобіль. На водія трамваю, яка була у шоковому стані, полісмени склали протокол за скоєну ДТП.

Незвична ДТП трапилася 23 вересня – біля готелю «Ібіс Стайлз» на вулиці Шухевича, - тоді трамвай врізався в автобус.

Одразу на другий день після запуску трамваю на Сихів, 18 листопада, біля верхнього «Шувару» легковик потовк бампер новенькому трамваю. Тоді низка ЗМІ «рознесла» новину про першу ДТП сихівського трамваю, хоча після неї «Електрон» ще не раз потрапляв у халепу.

Щодо трамвайної історії цього року, то вчора, 9 січня, із рейок зійшов трамвай на вулиці Степана Бандери, біля головного корпусу «Львівської політехніки». На щастя, ніхто не постраждав.