1 1395028 1428497Храм Стрітення Господнього УГКЦ на вул. Винниченка, 30а у Львові унікальний хоча б тому, що там останні сім років проводили служби і греко-католики, і римо-католики, зокрема, представники ордену Домініканців. І попри, здавалось би, мирне співіснування, греко- та римо-католиків у цій церкві, війна за територію була лише питанням часу.

З 28 листопада у храмі не проводять служби ні римо-католицький, ні греко-католицький священики. Греко-католики збираються у храмі і слухають літургію на аудіозаписі, а домініканці моляться у приміщенні курії Львівської архідієцезії РКЦ, що розташоване поруч із храмом. Про це пише ZAXID.NET.

Що сталось?

29 листопада львівські домініканці раптово повідомили, що більше не мають доступу до храму Стрітення Господнього і що тимчасово проводитимуть служби у каплиці біля храму. Домініканці повідомили, що греко-католики забрали у них ключі від храму і не впускають їх всередину. Цікавіше те, що напередодні, 26 листопада, митрополит Львівський УГКЦ Ігор Возняк відкликав з храму свого єдиного священика – отця Юстиніана Городечного.

«Юстиніан Городечний був покликаний створити умови мирного співіснування двох церковних громад – греко-католицької та римо-католицької, які в силу певних обставин діють під одним дахом…Радикалізація життя церковної громади її окремими представниками, небажання знаходити компроміси може стати причиною подальшого загострення ситуації…Небажаючи давати будь-кому підстав втягувати Львівську Архиєпархію УГКЦ у непотрібні конфліктні ситуації, мною було прийнято рішення відкликати ієрм. Юстиніана Городечного з обов’язків адміністратора храму стрітення Господнього у Львові», - мовиться у зверненні Ігоря Возьняка до вірян.

Цій ситуації передував кількарічний конфлікт між парафіянами римо-католицької та греко-католицької церков.

То у чому суть конфлікту?

У 1998 році держава передала храм Стрітення Господнього у Львові у користування греко-католицькій церкві. У 2001 році під час візиту до Львова Папи Івана Павла ІІ греко-католики домовились з римо-католиками про спільне використання цієї церкви. У 2009 році римо-католикам також передали каплицю при цьому храмі. Співіснування церков двох обрядів починалось досить мирно, однак в останні роки римо-католицька церква почала наполягати на передачі храму Стрітення Господнього у повне її користування. У 2016 році домініканці навіть попросили держсекретаря Ватикану посприяти процесу передачі цього храму РКЦ. Така позиція римо-католицької церкви категорично не сприймалася греко-католиками і періодично між парафіянами різних обрядів виникали сварки.

За словами синкела у справах монашества Львівської архиєпархії УГКЦ Юрія Бойка, коли ситуація між парафіянами почала загострюватися, митрополит Львівської архиєпархії УГКЦ Ігор Возняк вирішив відкликати з храму свого священика Юстиніана Городечного.

«Не бажаючи бути втягненими у скандали, ми вирішили просто відкликати нашого священика, а людям, які ходили у цю церкву, запропонували перейти до храму Блаженного Климентія Шептицького, який розташований поруч (вул. Кривоноса,1)», - повідомив він ZAXID.NET.

Такий крок УГКЦ її віряни сприйняли як добровільну передачу храму Стрітення Господнього римо-католикам. З 28 листопада парафіяни почали закривати церкву на ключ і відмовились впускати туди домініканців. Зараз близько 30 греко-католиків збираються вечорами у храмі, вмикають літургії на аудіозаписі і поширюють у соцмережах свої вимоги, серед яких – повернення їхнього священика.

Колишній настоятель храму Юстиніан Городечний розповів ZAXID.NET, що керівництво УГКЦ у Львові засудило такі радикальні дії своїх прибічників.

«Митрополит відкликав мене звідти, і це означало би що греко-католицької церкви там більше немає. Але митрополит не має такого впливу, щоб спонукати цих людей не приймати рішень, а підкоритись йому. Я просив вірян не закривати двері [перед римо-католиками] і, можливо, навіть щось більше зробити, щоб уникнути конфліктів, але вони не послухались», - зазначив він.

Що це за парафіяни і чому вони взагалі мають ключі від церкви?

Одразу кілька священиків УГКЦ та РКЦ повідомили ZAXID.NET, що організація парафіян цієї церкви є зареєстрованою юридичною особою, яка нібито називається «Релігійна громада української греко-католицької церкви парафії Стрітення Господа нашого Ісуса Христа», і саме їй у 1998 році уряд передав храм Стрітення Господнього. У державному реєстрі нерухомості, щоправда, інформація про право власності на храм відсутня, але оскільки реєстр почали укладати у 2014 році, ці дані могли просто не внести.

Відомо, що керує організацією парафіян декан заочного факультету Української академії друкарства Барановський Ігор Васильович. Він відмовився спілкуватися із журналісткою ZAXID.NET, заявивши, що це суперечить його принципам. Жодної інформації про цю релігійну організацію та її членів ZAXID.NET отримати з відкритих джерел не вдалося.

Цей храм римо-католикам взагалі колись належав?

Так, власне перша назва цього храму – костел Матері Божої Громничої, його у 1693 році збудували для римо-католицької церкви і РКЦ періодично його використовувала до приходу радянської влади. У 40-х роках храм передали спочатку медінституту, а потім – військовим, а у 70-х роках його передали обласному управлінню якості, метрології та стандартизації. У 1998 році храм почали знову використовувати за призначенням, однак тепер уже греко-католицька церква.

Чим це може закінчитись?

УГКЦ не налаштована повертати свого священика у храм, відтак єдиним логічним рішенням мала би стати передача храму римо-католицькій церкві. Водночас парафіяни УГКЦ говорять про те, що за жодних умов не віддадуть храм РКЦ.

«Громада буде боротись за те, щоб громаді повернули священика та захищатиме храм, який держава Україна передала у 1998 році. В даний час громада молиться в храмі без священика», - мовиться у зверненні парафіян, вивішеному на дошці оголошень храму.

Представники римо-католицької церкви не коментують цієї ситуації. Єпископ-помічник Львівської архідієцезії РКЦ Едвард Кава зазначив ZAXID.NET, що наразі з греко-католицькою громадою ведуться перемовини.

«Я не можу дати жодного коментаря, бо ідуть переговори між нами і спільнотою греко-католицької парафії, тому ми зараз не можемо коментувати, поки не буде ясної ситуації», - сказав він і додав, що РКЦ опублікує згодом свою офіційну позицію з цього приводу.

Відтак наразі є два варіанти розвитку подій: або парафіяни на чолі з Ігорем Барановським погодяться передати храм римо-католицькій церкві, або греко-католики будуть продовжувати збиратися у храмі без священика.