1 19225501 1935671903320302 5190797315428495978 nНовий Рік приніс для судової системи України нові випробування. Цей подарунок для суддів і громадян України зробили ще у 2017 році народні депутати України, які внесли зміни до частини 5 статті 27 КПК України, передбачивши фіксацію судових засідань у кримінальних провадженнях та розгляд клопотань слідчими за допомогою звуко- та відеозаписувальних технічних засобів.

 

Більше року часу було у ДСА України щоб обладнати приміщення судів необхідною технікою і програмним забезпеченням. На XYI позачерговому з"їзді суддів України голова ДСА України З.В. Холоднюк повідомив, що всі суди подали інформацію ДСА про те, що забезпечені технічними засобами для фіксування судових засідань за допомогою звуко- та відеозаписувальних технічних засобів. Воістину правильні слова одного із представників Львівської делегації, що ДСА і судова гілка влади живуть у окремих вимірах.

На сьогодні у Личаківському районному суді є три зали судових засідань, які обладнані камерами і які мають комп'ютери необхідних технічних параметрів для встановлення програмного забезпечення "Акорд", за допомогою якого і буде здійснюватися відеофіксація. Але це три зали на 8 суддів. Як організувати роботу, коли кожний суддя кожного дня має на розгляді кримінальні провадження або розглядає клопотання як слідчий суддя? Складати графік, а як же строки розгляду справ?

А як бути з клопотаннями, які підлягають вирішенню негайно? Та і де зберігати інформацію по розглянутих справ, адже бувають кримінальні провадження, які значно перевищуть об"єм відео одного убойного серіалу. Один диск, на який раніше записували судове засідання вміщує лише 10 хвилин відеозапису . А як же бути із правом сторони кримінального провадження на отримання копії запису судового засідання? Чи знають про такі новели працівники СБУ, ДБР, НАБУ, МВС, Генеральної прокуратури, які будуть звертатися до слідчих суддів із відповідними клопотаннями? Знову черги у доступі до суду?

Після Нового року життя сповільнило темп, але воно не зупинилося. Вже сьогодні поступили клопотання, в тому числі про обрання запобіжного заходу. Як судді зможуть забезпечити їх розгляд у строки визначені КПК України? Складається враження, що хтось дуже хоче, щоб суди зупинилися, а кримінальні провадження розглядалися не роками, а десятиліттями. Чи я помиляюся?