fc2cf1400a2cacefbbf805072b425e68 ogМарія Паранчук, яка 43 роки працює у ЛКП “Львівелектротранс” відверто розповіла, як на підприємстві з порушенням закону “оптимізовують” штат

Ветеран праці ЛКП “Львівелектротранс” із 43-річним стажем Марія Паранчук, яка зараз працює у відділі кадрів трамвайного депо, стала жертвою оптимізації штату на підприємстві. Її звільнили з роботи з грубим порушенням закону, жінка звернулася до суду і виграла його. Тепер вона вирішила оприлюднити львівським журналістам схеми звільнення неугодних кадрів на ЛКП “Львівелектротранс”.

Нагадаємо, оптимізацію штату уже тривалий час вимагає Львівська міська рада. Але робити це потрібно з дотриманням закону, процес скорочення має балансуватися з економічними та кадровими реаліями підприємства.

“Скорочення” пані Марії відбулося за дивною схемою. Жінку звільнили ще у травні минулого року шляхом скорочення її посади у відділі кадрів. Однак згодом у відділ кадрів, де раніше працювала пані Марія раптово взяли на роботу молоду жінку без відповідної освіти — перукаря... На підприємстві підтвердили, що це близька подруга одного з керівників “Львівелектротрансу”. У відділі кадрів ЛКП “Львівелектротранс” перукарка відповідала за набір на роботу водіїв тролейбусів та трамваїв. Після того, як це питання почали глибше вивчати журналісти Львова, а також громадські активісти і депутати Львівської міської ради (після особистого звернення Марії Паранчук), перукарка звільнилася з відділу кадрів “за згодою сторін”.

Франківський районний суд Львова поставив крапку у справі звільнення Марії Паранчук. Феміда вимагає поновити пані Марію на посаді інженера відділу кадрів, а ЛКП “Львівелектротранс” має заплатити їй майже 170 тисяч гривень за вимушений прогул.

Марію Паранчук поновили на посаді, але “поза штатом”. Її “прилаштували” не в центральному офісі “Львівелектротрансу”, а у відділі кадрів трамвайного депо. А ось на компенсації за вимушений прогул підприємство вирішило зекономити. “Львівелектротранс” подав апеляцію на рішення Франківського районного суду... Та обманута ветеранка не збирається здаватися, буде боротися за свої права до кінця.

“Мене звільнили і тут же взяли іншу дівчину, - зі сльозами на очах розповідає пані Марія. - Я знала, що мене звільняють лише для того, аби взяти на посаду товаришку одного з керівників. Під час мого звільнення були грубі порушення трудового законодавства. Мені мали б запропонувати альтернативні варіанти вакансій. Цього не було зроблено... Зараз живу на 2 тисячі 165 гривень пенсії. Лише за опалення потрібно заплатити півтори тисячі гривень. І мене знову попередили, що з 1 березня мою посаду скорочують. Період звільнення з роботи співпав із ще одним ударом — усі на підприємстві знали про мої серйозні проблеми зі здоров'ям. Я пройшла шість курсів хіміотерапії, в мене діагностували другу стадію раку”.

Адвокат Олександр Золотухін, який захищав Марію Паранчук в суді каже, що ключове порушення під час її звільнення - у ЛКП “Львівелектротранс” робили усе можливе, щоб не дати їй можливості залишитися на роботі, при чому на будь-якій іншій посаді. Суд, звичайно, врахував цю обставину.

“На судовому засіданні свідок підтвердила, що працівниця відділу кадрів прийшла до пані Марії в кабінет і сказала ознайомитися з вакансіями на підприємстві і пішла геть, - зауважив адвокат Олександр. - Найбільш кричуще у її звільненні з роботи — підтасування документів. Є акт про те, що Марія відмовилася ознайомлюватися із вакансіями на підприємстві і не хотіла залишатися на роботі. Натомість у судовому засіданні з’ясувалося, що акт складали за підписом не трьох людей, а однієї... Що цікаво — ця людина поставила підпис в акті тоді, коли перебувала на лікарняному... А зараз ЛКП “Львівелектротранс” не виконує рішення суду. Підприємство поновило пані Марію “поза штатом”. Хоча у рішення суду чітко вказано, на яку саме посаду потрібно поновити жінку на роботі. А такого поняття, як “поза штатом” у законодавстві немає. Щодо цього я, як її адвокат скерував скаргу у Львівську міську раду, Державну службу праці, Державну аудиторську службу, уповноваженому з прав людини, а також у виконавчу службу. Адже не можна поновлювати працівника на роботі “в повітря”. Згідно з рішенням суду, підприємство має ввести посаду у штат. І лише після цього треба вирішувати інші питання: заново скорочувати її по процедурі, або залишити на роботі. Я отримав копію запису судового засідання і готую заяву про злочин (ст. 366 ККУ "Службове підроблення")”.

Андрій ЧОРНИЙ