388042
Замок у Поморянах
На Золочівщині, так і не дочекавшись протиаварійних робіт, обвалилася частина Поморянського замку. Трохи менше, ніж у ста кілометрах від Львова, на Золочівщині, є селище Поморяни, відоме завдяки старовинному замку. Незважаючи на статус пам'ятки архітектури національного значення, він не вабить туристів витонченістю барельєфів чи вишуканістю архітектурних оздоб. Сюди рідко їздять на фотосесії молодята. Все навпаки: стан споруди таки жалюгідний стан, що у багатьох викликає подив, як він взагалі ще тримається, пише Depo.Львів.

Коли дивишся на потріпаного історією, негодою і людьми кам'яного Поморянського велетня, не віриться, що були части, коли він був могутнім, здатним оборонити своїх мешканців від чужинців. У стародавніх хроніках є згадки, датовані XV століттям, про замок, побудований шляхтичем Миколою Свинкою. З того часу неодноразово змінювалися і зовнійшній вигляд твердині, і її власники. Колись Поморянський замок був улюбленим місцем перебування польського короля Яна Собєського, який, витративши на відбудову 25000 злотих, за допомогою інженера-спеціаліста підніс фортецю з руїн. Після цього замок витримав усі татарські напади та облоги.

Проте з 1980-х років будівля пустує і руйнується просто на очах. Її стіни потихеньку розбирають на "будівельне сміття", яким засипають ями на дорогах Львівщини.

У стані напівруїни Поморянський замок таки дочекався грошей на реставрацію. За інформацією директора департаменту архітектури і містобудування Львівської облдержадміністрації Оксани Ткачук, на першочергові протиаварійні роботи у Поморянському замку треба 11 млн гривень. За останні два роки Львівська облрада виділила на ці роботи аж 1,5 млн гривень. Також торік Золочівська районна рада виділила замку ще 100 тис. гривень.

Що буде з Поморянським замком, чи дочекається він якщо не реставрації, то хоча б першочергових протиаварійних робіт, чи з руїни перетвориться у гору каміння, яким і далі підсипатимуть розбиті львівські дороги, поки що невідомо. А тим часом, повторити його сумну долю мають шанси й інші аварійні замки Львівщини. Ті, які не показують туристам.

У Львівській області є чимало пам'яток фортифікації, які вже перетворилися на руїни або близькі до того.

Старосільський замок

Це пам'ятка архітектури XVI-XVII ст. Завдяки своїй площі у 2 га вважається найбільшим на Львівщині. П'ятикутний оборонний замок князів Острозьких побудований у 1584-1589 роках за участі архітектора Амвросія Прихильного. Був відновлений у 1642 і 1654 роках у стилі східноєвропейського пізнього ренесансу. Мури, заввишки 14-16 метрів, завершені аттиком, оздобленим аркатурою, а фронтони башт увінчані бароковою різьбою по камені (до нашого часу збереглося лише три вежі). У 2010 році Старосільський замок передали в концесію на 49 років. Концесіонер обіцяв вивести пам'ятку з аварійного стану, відновити одну з веж, а до кінця 2015 року – ввести об'єкт в експлуатацію. Замок мав функціонувати як туристично-відпочинковий центр. Але роботи так і не почалися.

Бродівський замок

Пам'ятка архітектури державного значення, фортифікаційна споруда XVII-XVIII ст. у місті Броди Львівської області.

Його архітекторами були відомий французький інженер Гійом Леввасер де Боплан та італійський будівничий Андреа дель Аква. Замок зведений у формі п'ятикутника і складався з п'яти бастіонів, валів та рову з водою, які оточували внутрішні каземати.

У 1648 році фортеця витримала кількатижневу облогу козацьких військ Богдана Хмельницького. Під час Берестецької битви твердиня також відігравала роль польської військової бази. Згодом Броди переходили у власність Собєських та Потоцьких.

Нині тут залишилось три з половиною куртини з казематами і два бастіони. На замковому дитинці зберігся двоповерховий палац XVIII ст., побудований Станіславом Потоцьким. Замкові каземати залишаються в руїні і не використовуються, що приводить до значних руйнувань.

Добромильський замок

Замок Гербуртів другої половини XVI століття, розташований за кілька кілометрів від містечка Добромиль Старосамбірського району. Є пам'яткою архітектури загальнодержавного значення. Це найвищий (560 м над рівнем моря) та найвіддаленіший від Львова замок Львівщини. При хорошій видимості з мурів замку можна побачити міста Перемишль (близько 30 км) і Самбір (близько 40 км).

Замок у Мурованому

Розташований у с. Муроване Старосамбірського району. Нині збереглися лише руїни: фрагменти мурів, вали замчища зі стрімкими схилами глибокого рову та залишки каналу.

Замок, ймовірно, розпочав зводити на початку XVI століття львівський хорунжий Андрій Тарло. Після руйнування 1559 р., ренесансний замок відбудував його син, сандомирський хорунжий Миколай Тарло, про що засвідчувала пам'ятна табличка на замковій стіні.

П'ятикутний двоярусний замок з трьома круглими кутовими вежами, прямокутною надбрамною годинниковою вежею височів на пагорбі над мочарами річки Стрв'яж. У замку налічувалось 45 кімнат, дві великі зали з мармуровою підлогою.

Отже, якщо найближчим часом влада Львівщини не займеться серйозно питанням реставрації і порятунку замків рятувати вже не буде що. Адже і ті замки, які показують туристам і які є візитівкою області теж виглядають не найкращим чином.

388049
Старосільський замок
 
2 388050
Бродівський замок
 
3 388051
Добромильський замок
 
4 388052
Замок у Мурованому

загрузка...