DEF37A86 516E 4D3A 8F91 3AB419CC4B1D w1023 r1 s«Ми запускаємо процедури, які не дозволять людям, що мають вкрай антипольські погляди, приїхати до Польщі, – заявив міністр закордонних справ Вітольд Ващиковський в ефірі телеканалу TVP1, передає Onet.pl. – Люди, які демонстративно носять мундири СС «Галичина», до Польщі не в’їдуть».

Ващиковський додав, що має на увазі й тих, хто перешкоджає відновленню польських місць пам’яті в Україні.

«Ті особи, які демонструють і використовують адміністративні інструменти проти Польщі, також наштовхнуться на наслідки», – зазначив він.

А польський сенатор та історик Ян Жарин узагалі звинуватив Україну у варварській поведінці щодо питань історичної пам’яті. Про це він заявив у інтерв’ю wPolityce, відповідаючи на запитання про ситуацію довкола польських могил в Україні, – передає «Європейська правда».

«Україна не хоче належати до римської цивілізації. Вона поводиться як варвар у питаннях історичної пам’яті. У нинішній зовнішній політиці у нас багато спільного, в нас є багато позитивних пропозицій. Але взаємні відносини будуть дуже неглибокими, якщо Україна не зрозуміє, що значно глибші відносини походять з культурного виміру», – заявив сенатор.

«Рішення зараз – на боці України. У неї є ключ до того, чи хоче вона бути з Польщею, з польською культурою. Україна повинна відповісти, чи хоче вона взяти на себе спільну відповідальність за давню матеріальну культуру в сучасній Україні», – заявив Жарин.

Він пояснив, що під цією матеріальною культурою слід розуміти цвинтарі, місця поховань поляків, «які досі не були відзначені присутністю хреста, що є належним символом пам’яті про загиблих і вбитих поляків у різних обставинах».

«Поляки загинули в цих районах під час Першої світової війни. Могили, які існують з часів боїв легіонів, вересня 1939 року, з часу геноциду на Волині… Це події, які пов’язані з польським спадком у XX столітті… Якщо ми не зрозуміємо цю просту істину з української сторони, тоді наша «дружба» буде все більш віддаленою», – заявив Жарин.

Коментуючи заяву Ващиковського, голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович зазначив на своїй facebook-сторінці: «Щойно прочитав заяву чільника МЗС західної сусідки – Польщі. У ній погрози оголосити персонами нон-ґрата посадовців, причетних до тимчасового призупинення пошуків польських могил в Україні та незаконного спорудження на українських теренах польських пам’ятників. Тобто, таким чином хочуть карати відповідальних осіб України за вимогу до польської сторони дотримуватися українського законодавства. Здається, цього разу Польща хоче піти навіть далі за Росію».

У коментарі телеканалу «112 Україна» В’ятрович назвав заяву Ващиковського «абсолютно неймовірною», а також розповів, що саме Варшава гальмує вирішення проблеми взаємної легалізації пам’ятників.

«Саме на території Польщі за останні 3 роки 14 разів було сплюндровано хрести на українських могилах. Натомість на українській території було 4 випадки плюндрування польських пам’ятників – усі пам’ятники відновили. На польській території досі не відновили жодного українського пам’ятника», – нагадав В’ятрович.

«Якщо говорити про варварство – очевидно, треба говорити саме про варварство на польській території стосовно українських пам’ятників», – додав він, коментуючи слова сенатора Жарина.

В’ятрович нагадав, що відсутність реакції польської влади на акти плюндрування і вандалізму протягом трьох років, а також реакції і бажання розслідувати ці випадки призвели до заяви про призупинення процесу легалізації польських пам’ятників і видачі дозволів на пошук польських могил на українській території.

«Ми очікували, що після цього буде бажання польської сторони вирішити цю проблему … Натомість зараз бачимо бажання роздути проблему, небажання сідати за стіл переговорів, бажання створювати якісь нові структури і постійні політичні погрози з польського боку», – зауважив голова УІНП.

Він додав, що в Польщі близько 40-50 українських пам’ятників неналежно оформлені з точки зору польського законодавства, натомість в Україні не легалізовано понад 150 польських пам’ятників.

За словами директора УІНП, українська сторона пропонувала легалізувати всі пам’ятники на всі, але польська сторона «цю пропозицію не приймає», і не пропонує нічого натомість. Наразі відбулася лише одна зустріч уповноважених органів з цього питання, а політизація процесу триває.

Джерело: polukr.net