1 0 farmafia
Фото ілюстративне
Гучний скандал сколихнув ринок ліків: Нацполіція викрила групу фармкомпаній в підкупі лікарів.

 
Останні виписували хворим «потрібні» препарати в інтересах торгуючих ними фірм. На хабарі медикам, за даними поліції і столичної прокуратури, було витрачено за останні два роки 140 мільйонів гривень. Такі гроші, вважають слідчі, продавці ліків «вишукали» за рахунок ухилення від сплати податків. Маються на увазі фіктивні угоди з комерційними структурами: «таблеточна фірма» замовляє рекламну акцію, яка насправді не проводиться. А перераховані за неї гроші потім повертаються фармацевтам. І т.п.
 
1 0 2019 06 02 в 21.12.35
Фото з відкритих джерел

«Велика фарма» та інші. Хто задіяний в схемах підкупу

Час від часу надбанням публіки стають назви фірм і препаратів, які засвітилися в скандалах з «мережевим маркетингом». Відомий «Фармак», наприклад, не так давно «спалився» на схемі з просуванням двох своїх препаратів – «Саргін» і «Вазопро». Історія стала відома у «Фейсбуці».

Більш того, «Фармак» разом з ще одним фармацевтичним гігантом – фірмою «Дарниця» і низкою компаній поменше фігурує в розслідуванні, яке проводить з початку року СБУ. За даними спецслужби, 13 фармкомпаній нібито виділяли гроші на навчання, проведення конференцій та семінарів для медиків. Але всі ці заходи проходили тільки на папері, обертаючись в кінцевому рахунку грошима і подарунками для лікарів, які повинні були популяризувати і продавати продукцію фармкомпаній пацієнтам під час лікування.

У списку СБУ фігурують ще: ТОВ «Кусум Фарм» (код ЄДРПОУ 33525927), ТОВ «Гледфарм ЛТД» (код ЄДРПОУ 20075891), ТОВ «Алвоген Україна» (код ЄДРПОУ 38804488), ТОВ «Б.Браун Медікал Україна» (код ЄДРПОУ 36798085), ТОВ «фіто-Лек» (код ЄДРПОУ 21194014), Корпорацiя «Артеріум» (код ЄДРПОУ 33406813), ПАТ «Київмедпрепарат» (код ЄДРПОУ 00480862), ТОВ «УА« Про-Фарма »(код ЄДРПОУ 34414427), ТОВ «РОШ Україна» (код ЄДРПОУ 36691549), ТОВ «Санофі-Авентіс Україна» (код ЄДРПОУ 35648623), ТОВ «Байєр» (код ЄДРПОУ 22911794).

У цій схемі-багатоходівці були задіяні також чиновники Київської міськдержадміністрації.

1 0 14295319901 e1433931398871
Фото з відкритих джерел

Те, що лікар прописав

Остання історія з підкупом за ₴ 140 мільйонів теж має конкретних героїв, нехай і не згаданих в поліцейському релізі. Ми можемо судити про них лише за непрямими ознаками.

Серйозні «гонорари» лікарям за просування ліків говорять про те, що рекламували вони аж ніяк не корвалол. За оцінкою експертів, одним з найвагоміших секторів фармацевтичного ринку сьогодні є сегмент психостимулюючих і ноотропних препаратів, хондроїтин, препаратів метаболічної терапії.

(Ноотропи – препарати, призначені для надання специфічного впливу на психічні функції. Хондроитини – засоби, що впливають на обмін в хрящовій тканині. Метаболічні засоби застосовуються в кардіологічній практиці.)

Це досить дорогі ліки. Відповідно даний ринок глибоко корумпований.

Основні виробники зосереджені в Україні та Білорусі. Зокрема, підприємство «Белмедпрепарати» регулярно і успішно постачає нам «Мукосат», що застосовується при артрозі, захворюваннях хребта і після операцій на суглобах. Згідно зі статистикою, за 8 місяців нинішнього року «Мукосат» в Україні продали майже на 100 мільйонів гривень.

Фірми «Форс-Фарма дістрібьюшин» і «Аве Фарма» просувають білоруські препарати «Мукосат» і «нейротропін», «підмазуючи» лікуючих лікарів.

Йдеться про дві київські компанії, які входять в один холдинг і розташовані за однією адресою в Києві: в бізнес-центрі «Реле» на Голосіївському проспекті, 132. ГПУ займається ними з 2017 року.

Як сказано в матеріалах справи, фірми «систематично надають неправомірну вигоду завідувачам неврологічних відділень по всій території України, а також лікарям-невропатологам за просування неякісних (так в документі! – Ред.) Ліків« Мукосат» і «нейротропін» та інших нейролептиків в медичних установах України».

На початку цього року ГПУ зажадала дані про лікарів, які виписують препарати в українських лікарнях. Слідчі збирають всі виписки про призначення, починаючи з січня минулого року. Люди, знайомі з процесом не з чуток, кажуть, що за кожну нав’язану пацієнтові упаковку «Мукосат» лікар отримував від «Форс-Фарм» 80 до 120 грн «бонуса», що становить майже 20% роздрібної вартості препарату.

Зібраний масив доказів, ймовірно, дозволить правоохоронцям повідомити незабаром більш детальну інформацію про злочинну діяльність фармкомпаній. Тим більше, що нове резонансний прояв цієї діяльності відбулвся буквально на днях. В кінці минулого тижня з’ясувалося, що, незважаючи на пильну увагу до них з боку правоохоронних органів, організатори схем активного опору продавлювання (навіть не просування) на український ринок ліків із сусідньої Білорусі не збираються згортати свою діяльність. І навіть навпаки – набирають обертів, розширюючи географію застосування цих схем.

У минулу п’ятницю надійшло повідомлення з Полтави, де поліція також розслідує продаж ліків, вироблених «Белмедпрепарати». У розслідуванні фігурує вже відома корупційна схема з продажу пацієнтам білоруських медпрепаратів за завищеними цінами. Цю схему утворили керівники медустанов Полтави. За що вони мали свій «відсоток».

Ціни на ліки білоруського виробника були суттєво завищені в порівнянні з аналогічними препаратами вітчизняних виробників. Що дозволило керівникам медичних установ отримувати протизаконну винагороду від медичних представників-реалізаторів зазначених препаратів. Щомісячна сума винагороди – 150 тис. грн.

Обласна поліція вийде, мабуть, не тільки на організаторів схеми, а й на реалізаторів. Тим більше, що ходити далеко не треба. Ми ж будемо інформувати вас про розвиток подій.

Сергій Атаманчук, “Досьє”