radyshРозмова з координатором спостереження за виборами на Львівщині від ГМ ОПОРА

– Учора, 18 грудня, відбулися перші вибори в шести об’єднаних територіальних громадах Львівщини, на яких ОПОРА мала офіційних спостерігачів. За вашими оцінками, як пройшли ці вибори?

– Вибори переважно відбувалися з дотриманням вимог законодавства. Ми не зафіксували дуже грубих порушень. Але було чимало зауважень спостерігачів до організації голосування. У деяких випадках приміщення не відповідали нормам закону. У кожній другій дільниці, де перебували наші спостерігачі, було лише по дві великі скриньки для голосування, хоча, відповідно до вимог закону, мало бути більше. Бували й випадки, коли на дільниці були третя чи четверта скриньки, але їх не виставляли через брак місця.

Ще одне зафіксоване порушення – в Нижанковичах одна дільниця відкрилася із запізненням майже на годину. Це було пов’язано з плутаниною під час ранкового підрахунку бюлетенів, які витягли з сейфу. Спершу члени комісії нібито зафіксували різницю у 20 бюлетенів, але згодом, після перерахунку, з’ясували, що кількість достатня.

Ближче до обіду наші спостерігачі фіксували також інші порушення, пов’язані з приходом виборців на дільниці. Типовим порушенням для сільських місцевостей залишається голосування без паспорта. У більшості випадків, коли спостерігачі бачили ці порушення, вдалося їм запобігти. Члени комісії реагували на зауваження і розуміли, що не можна видавати бюлетень без паспорта. Але бувало, що члени комісії не зважали на зауваження, мотивуючи це тим, що вони добре знають особу.

Проблеми були також із підписанням порожніх протоколів. Це порушення, що карається за нормами Кримінального кодексу. Наші спостерігачі також фіксували агітаційні матеріали в день виборів. Але більшість із них, на нашу думку, забули зняти, а не навмисно вішали напередодні. Вечірні порушення – недопуск спостерігачів у час підрахунку голосів.

– Чи частими були випадки перешкоджання роботі спостерігачів?

– Ми зафіксували два такі порушення – одне в Кам’янко-Бузькому районі, друге – у Пасіках Зубрицьких. У першому випадку спостерігачка зайшла на дільницю і побачила, що один із виборців намагався проголосувати без паспорта. Відповідно до прав спостерігачів, вона розпочала відеозйомку. Один з членів комісії вимагав вимкнути камеру і вирвав її з рук. Спостерігачка заявила про порушення її прав і написала заяву в поліцію. Інше порушення стосувалось недопуску спостерігачів на дільницю після 20:00. Я з колегою проводили спостереження на цій дільниці протягом дня і повідомили голову та членів комісії, що хочемо бути на підсумковому засіданні. Але в момент його початку ми давали покази поліції щодо зафіксованого раніше порушення. Після 20:00 нас відмовилися допустити до засідання. Врешті через кілька годин та після прибуття поліції комісія таки проголосувала за наш недопуск. Ми розцінюємо це як перешкоджання роботі спостерігачів із застосуванням фізичної сили.

– Якщо порівнювати ці вибори з попередніми, вони пройшли процедурно краще чи гірше?

– Їх складно порівнювати, адже це вибори в об’єднаних територіальних громадах. Якщо говорити про типові порушення, вони не дуже відрізнялись від торішніх місцевих виборів. Загалом можемо говорити про дуже низьку правову обізнаність членів комісії щодо норм закону та процедур. Це те, що не відрізняє вибори 2015 від виборів 2016 року. Але торік не було таких грубих перешкоджань роботі спостерігачів.

Водночас варто відзначити високу явку виборців, незважаючи на погані погодні умови та свято. У більшості ОТГ явка перевищила 50%. Це добра цифра. У межах України вчорашня явка становить 47%. Найвища явка була в Нижанковичівській ОТГ – 67%, найнижча в Судовій Вишні – 41%.

– Це були перші вибори у цих шести ОТГ. Чи завжди виборці розуміли специфіку виборів і знали, за що голосують?

– Коли ми починали спілкуватися з виборцями на початку виборчого процесу, більшість не знала про вибори 18 грудня. Ті, хто знав, не розуміли, чим ці вибори відрізняються від чергових, які були у 2015 році. Більшість думали, що знову обирають сільського голову. Якщо говоримо про наближення дня голосування, тобто за тиждень чи два до 18 грудня деякі комісії організовували дебати між депутатами та між кандидатами на голову ОТГ. Нас вразило, що на такі зустрічі приходило багато виборців, і вони насправді цікавились програмами, повноваженнями майбутніх посадовців та їхньою відповідністю обіцянкам. Активність і зацікавленість виборців зростала. Однак ми таки не можемо сказати, що усі виборці на дільницях цілковито розуміли специфіку цих виборів.

– Чи були порушення, які дозволять поставити під сумнів вибори у певних ОТГ?

– Ті зловживання, які зафіксували спостерігачі, не мали масового чи організованого характеру. Тому говорити про те, що вони можуть мати прямий вплив на результати голосування, ми не маємо підстав. Водночас розуміємо, що кожне порушення необхідно розслідувати, і ці справи мають бути доведені до кінця.

Мирослава Іваник, Львівська газета