Хитра формула «Роттердам+» при формуванні ціни на вугілля здорожчує ціну на електроенергію для населення на 20%. Такі махінації з тарифом, що осідають в кишені власників ДТЕК-у, вдалось з легкістю проштовхнути українському олігарху Ахметову маючи в руках усі важелі впливу на владну вертикаль.
Структура виробництва електроенергії в Україні в 2014-2015 роках демонструвала зростання долі АЕС, від 45% до 55%, та зниження долі ТЕС – від 45% до 36%-38%. Причиною перерозподілу ринку стала війна на сході, в наслідок котрої частина станцій залишилась на неконтрольованій території, зниження експорту електроенергії, перебої з поставками вугілля, а також так звана «деолігархація». Вона була переважно спрямована на теплову генерацію ДТЕК-у, що належить українському олігарху Ринату Ахметову.
Втім у 2016 році, завдяки важелям впливу на владу та шантажем олігархату, вдалось досягнути згоди НКРЕКП на формування ціни при купівлі вугілля за хитрою формулою «Роттердам+». Якщо рік тому Національна комісії з регулювання у сферах енергетики наполягала, що ціна ДТЕК на вугілля завищена, то зараз сама розписалась під нею. Свою згоду на грабіжницьку формулу в угоду приватній компанії Рината Ахметова НКРЕКП замаскувала під виглядом «нової європейської методики».
Власне 28 квітня 2016 року, колишній менеджер «Рошен» Дмитро Вовк, представив нову методику формування ціни на українське вугілля. В основу взята європейська формула API2 + фрахт.
АPI2 - це зведений індекс цін на вугілля в регіоні ARA (Амстердам, Роттердам, Антверпен), який включає в себе вартість вугілля, а також витрати на його доставку в порт.
Втім НКРЕКП до ціни за індексом АPI2 додала витрати на логістику. Відтак загальна ціна на вугілля складає 50-60%. Саме ця цифра закладена у формування тарифу на теплову генерацію та дозволяє штучно підвищити прибутки від продажу на 20%.
«Те, що НКРЕКП погодився на формування тарифу в угоду приватній компанії Рината Ахметова доводить, що український олігархат, набувши право власності над стратегічними для держави об’єктами, має достатньо важелів впливу аби шантажувати усю вертикаль влади в угоду власним бізнес-інтересам, - зазначив керівник ГО «Рабів до раю не пускають» Іван Спринський, - Україна зможе розвиватись лише тоді, коли буде мати зелене світло малий та середній бізнес, а також буде сформована місцна державницька вертикаль. До того часу, поки стратегічні для держави підприємства залишають в руках олігархату, будь-яка влада буде популістичною. Де-юре маючи владні повноваження, де-факто українська влада не керує країною. Олігархи які заволоділи стратегічними напрямками в державі диктують свої умови».
Час показав, що подана під виглядом «нової європейської методики» формула «Роттердам+» доволі сумнівна та не вирішує проблем з постачанням вугілля. Хитрість формули у тому, що ціна вугілля у тарифі закладається на рівні ціни у Роттердамі плюс транспорт в Україну. Це на 40%-50% більше, аніж без цієї формули. Зростання вартості електроенергії складає біля 20%. У грошах це понад 10 млрд грн на рік надприбутків тепловій генерації.
Окрім того, роль антрацитового вугілля з окупованого Донбасу, котра мала знизитись завдяки прийняттю нової методики розрахунку ціни на вугілля «Роттердам+», залишається незміною. «Поставки з «ЛДНР» не припинились, ми і далі від них залежимо. Опалювальний сезон - це знову ЧП. Створений надзвичайний штаб, який очолює віце-прем'єр Володимир Кістіон - там постійно засідають, що робити, щоб було вугілля», - заявив експерт в сфері енергетики Андрій Герус.
«До державних шахт і шахтарів ці гроші не дійшли, бо осіли на тепловій генерації. Змінилась ситуація тільки для тих, хто має вигоду від продажі електроенергії за роттердамською ціною», - підвів підсумок експерт.
Відтак можна зробити висновок, що чесного формування ціни на вугілля та прозорого тарифу на електроенергію для населення годі й сподіватись, поки ДТЕК, в обличі Рината Ахметова, може диктувати владі свої умови та проштовхувати закони в угоду власним бізнес-інтересам.
«Аби не бути популістами теперешнє керівницто, чи будь хто з майбутніх політичних еліт, повинно поставити за ціль всі стратегічні напрямки повернути у власність держави. Інакше влада приречена робити популістичні заяви. В нас лишилась видимість держави – тобто оболонка, а самого тіла немає, його викупив олігархат», - наголосив Іван Спринський.
ГО «Рабів до раю не пускають» закликає долучатись до акцій протесту з вимогою повернути державі, вкрадене олігархом Рінатом Ахметовим.