Українець, який певний час де-факто керував Російською імперією. Ким він був? Щасливчиком долі? Яничаром? Генієм підкилимних та альковних ігор? Просто талановитим, хитрим і прагматичним сином козака, чия кров у нащадках відімстила імперії?
Олексій Григорович Розумовський народився 28 березня 1707 року в селі Лемеші на Чернігівщині. Був фаворитом, а згодом і таємним чоловіком імператриці Єлизавети Петрівни. Володів званням генерал-фельдмаршала і титулом графа Римської та Російської імперій. Мав великий вплив на політику держави. Його брат Кирило – останній гетьман України. Значну роль в історії відіграли нащадки та родичі Олексія Розумовського. Історики ж по-різному оцінюють роль братів – від захоплення їхніми здібностями і проукраїнськими справами до визнання лише щасливчиками долі та звинувачень у яничарстві. Помер Олексій Розумовський 17 липня 1771 року в Петербурзі.
З провінції до столиці
Якби ця історія трапилася з жінкою, усі б згадали казку про Попелюшку. А так... Олекса походив із славного козацького роду. Перше, що приходить на гадку, почувши його прізвище: певно, Розумовські були вельми мудрими. Дзуськи. За переказами, все набагато простіше. Батько Олексія, реєстровий козак Григорій, перед тим, як у чергове заглянути в чарку, любив промовляти щось на кшталт: „Прощай, розуме, завтра зустрінемося”. Звідти і козацьке прізвисько Розум. Звідти і прізвище всього роду, справді визначного.
Олекса з малих літ мав дар співу. Без хлопця важко було уявити церковний хор. Щасливий квиток випав Олексію, коли йому йшов 22-ий рік. Аби перекувати коней у селі Чемери, що лежало поруч Лемешів, дорогою з Токаю зупинився полковник Вишневський із Петербурга. Він примітив талановитого співака і забрав його до Петербурга. Олексі така ласка була ні до чого (батько вже помер, родина бідувала), але супротивитися він не міг. Уже в столиці полковник рекомендував свого протеже обер-гофмаршалу Левенвольде, який, своєю чергою, 1731 року дав Розуму місце в хорі імператорських півчих. Тоді ж в Олекси з’явилося більш шляхетне прізвище Розумовського, під яким він власне увійшов в історію. У хорі вродливого парубка розгледіла тоді ще цесарівна Єлизавета, вочевидь, хтива, як і всі вінценосні дами Російської імперії. Тут-то Розуму-Розумовському і пішла карта.
„Нічний імператор”
Донька Петра І закохалася. Невдовзі Олекса став при ній півчим, а згодом бандуристом. Майбутня імператриця взагалі мала «бзік» на українських бандуристів. У монаршому дворі придворним бандуристом служив ще один козелецький козак Григорій Любисток, який спробував утекти, але за наказом царівни був упійманий і повернутий у Петербург. Проте тимчасова відсутність Любистка відкрила Олексі шлях до серця царівни. За свідченнями сучасників Миколи Ханенка і Якова Маркевича, Розумовський потім усе життя був вдячний Любисткові. Начебто він умовляв Лізоньку дати йому спокій і активніше придивитися до здібностей (не лише музичних) Олекси.
Ще один пікантний момент. Фаворитом цісарівни на момент знайомства з Розумовським був такий собі Шубін. Але питання з ним вирішилося швидко і радикально. Набридлого коханця указом імператриці Анни було відправлено до Сибіру. Єлизавета натомість всіляко схиляла до себе Олексу, аж поки він не став її коханцем. Парубок виявився спритним не тільки в альковних справах, а й у інтригах, відігравши чималу роль у двірцевому перевороті, внаслідок якого Єлизавета зійшла на трон.
У перші ж дні свого царювання Єлизавета звела його в камергери. В день коронації він став обер-єгермейстером, російським графом і кавалером ордена Св. Андрія Первозванного. Зрештою, отримав звання генерал-фельдмаршала, а також великі маєтності в Росії й Україні.
Друзі графа Розумовського вважали необхідним задля збереження взаємних вигод, щоби Єлизавета і Олексій поєдналися шлюбними узами. Вони передбачали, що Єлизавета може пересититися любов'ю Розумовського, і за прикладом бідолахи Шубіна, спровадить його у сибірські сніги. Шлюб зробив неможливим їхнє розлучення. Розумовський мав привернути на свій бік духовних осіб з оточення імператриці. Це не вимагало великої праці. Духівництво переконало Єлизавету, що її зв'язок з Розумовським є справа гріховна і, що єдиним засобом зняти цей гріх є шлюбний союз, освячений Церквою. Єлизавета піддалася цим напученням і 1742 року таємно повінчалася з Олексієм. Було укладено морганатичний шлюб, тобто такий, що не передбачає однією зі сторін права наслідування престолу. На вінчання до Петербурга запросили його рідних — матір та сестер. Наречений особисто вийшов зустріти матір, але та спочатку навіть не признала в статному благородному чоловікові свого сина.
Вплив Розумовського на імператрицю був настільки великим, що при дворі казали: «У день імперією керує Єлизавета, а вночі Розумовський». Так його і прозвали – «Нічним імператором». Усе це доволі вишукано та детально описав в однойменному романі львівський письменник Ярослав Павлюк. Вважалося, що Російською імперією фактично керував Олекса Розум, він же граф Олексій Розумовський. Саме він переконав Єлизавету Петрівну відвідати 1744 року Україну, де козацька старшина своєю чергою переконала царицю відновити гетьманство. За його активної участі 1745 року відновлено Київську митрополію, а 1747-го проголошено царську грамоту про обрання гетьманом його брата – Кирила Розумовського.
Але час бере своє. Олекса вже не міг добре справлятися в Лізчиному ложі, і десь на початку 1760-их у неї з’явився молодий фаворит Шувалов. Проте як законному чоловікові імператриці, Розумовському це нічим особливо не загрожувало. Хіба гора з плечей упала. Після смерті дружини наш граф пішов у відставку. Жив у збудованому спеціально для нього Анічковому палаці в Петербурзі. Від політичних і державних справ потроху відходив. Розумовський прожив ще кілька років за правління Катерини II у цілковитій пошані з боку власті імущих. Зокрема Катерина ІІ писала про Олексія Розумовського: «Не маючи будь-якої освіти, він мав широкий розум; обсипаний почестями, він не вирізнявся гордістю. Рисами його вдачі були щедрість і великодушність, але був крутим і важчим на руку в нетверезому стані». Пішов, значить, у батька.
Брат-2
Піднявшись кар’єрними сходами, Олексій забирає до себе свого молодшого брата Кирила і, не маючи можливості навчатися самому (вже був для цього застарий), забезпечує Кирилові освіту в кращих університетах Берліна, Страсбурга, Кенігсберга. Відразу після повернення з-за кордону 18–річного Кирила — за сприяння Єлизавети призначають президентом Петербурзької академії наук.
Ідучи назустріч проханням Розумовського та української старшини, імператриця відновлює гетьманство. Гетьманську булаву на Глухівській раді 1747 року отримує Кирило Розумовський. До речі, сам Кирило, звиклий до столичних розкошів, неохоче приймав призначення — впродовж року після ради гетьман не з’являвся в Україні. І лише суворе братове слово та царський указ змусили його взятися до керівництва.
Історики по-різному, часто контраверсійно, оцінюють діяльність Кирила. Спробуємо узагальнено подати різні версії його гетьманування.
Із часом Кирилові вдалося втілити в життя чимало важливих і корисних реформ. Уперше з часів Хмельницького Україна отримала право самостійно здійснювати міжнародні стосунки — було створено колегію зовнішніх зносин. Гетьман домігся царського указу про заборону холопства. Було відновлено Київську митрополію. Розумовський молодший мав право самостійно призначати полковників та нагороджувати старшину землями, а на території України, окрім невеликого Київського гарнізону, не залишилося царських військ. Звичайно, всі ці та інші реформи втілювалися не без сприяння брата.
Інші дослідники кажуть, що посадити на гетьманське місце змосковщеного та знімеченного Кирила було мало не гріхом проти України, а самі вибори гетьмана у Глухові вважають фарсом. І, треба визнати, мають рацію. Майбутнього гетьмана у Глухові представляв якийсь граф Бедриков. Сам же Кирило Розумовський часу на таку історичну подію не знайшов. Зі своєю молодою дружиною, близькою родичкою цариці, Катериною Наришкіною, він якраз вирушив у багатомісячну весільну мандрівку до Європи.
Та й ставши гетьманом, Кирило Розумовський приїхав в Україну лишень через рік й відразу заходився мурувати розкішні, на кшталт петербурзьких, палаци в Почепі на Покровському (біля Москви), Батурині, Полтаві, Глухові, церкви - в Козельці, Лемешах, Батурині. З дієвості гетьмана Розумовського навіть стиха посміювалися. Трохи було з чого. Він заповзявся розводити шовкопряда в Яготині, виписуючи дорогі машини з-за кордону. Будував млини, поліпшував виробництво сукна й свічок у Батурині, висаджував довкола своїх палаців тополю, тоді ще диковинне для українського пейзажу дерево. Нині мало хто знає, що він був одним із кращих кіннозаводчиків Росії, стояв на першому місці і серед тих поміщиків, які займалися плеканням худоби. Для Батуринського палацу виписував садівників, а для кінного заводу - породистих жеребців із Відня, карети йому привозили з Бельгії та Англії, собак - з Неаполя. Мав свою кінну лейб-гвардію, свій оркестр, цілий корпус мисливців, драматичний та оперний театри. Лише до державотворення руки в нього не доходили, описує управління Кирила кобзар Микола Литвин. Кермо козацької держави з перших днів свого гетьманування Розумовський передав захланній старшині: генеральному обозному Семену Кочубею, генеральному підскарбію Михайлу Скоропадському, генеральному писарю Андрію Безбородьку, генеральному осавулу Петру Валькевичу, генеральному хорунжому Миколі Ханенку.
Надамо ще раз слово Миколі Литвину, який, судячи з усього, не особливо «жалує» графа-гетьмана: «Шотландський, акредитований в Петербурзі дипломат Дуглас 16. II. 1756 року писав: "...населення в Україні дуже пригнічене, хоча не так, як за попередніх років. Дух незалежності, що так довго панував у козацькій нації, живе досі в Україні". Хто ж очолить цю, натхненну незалежницьким духом козацьку націю, поведе її в бій за волю? Звичайно ж, гетьман. І Дуглас знайомиться з Кирилом Розумовським. Але знайомство з гетьманом його розчаровує. "Це людина симпатична, - занотовує свої враження Дуглас, - з нахилом до доброго життя, за нього він віддасть усе. До великих справ ця людина нездатна".
Дав належну оцінку К. Розумовському й інший шотландський дипломат Деон де Бомон: "Гетьманський уряд міг би мати дуже великі політичні наслідки, якби його посідала амбітна людина. Гетьман бо - се вождь козаків, численної нації, що за часів якоїсь кризи може зробитися страшним. Петро Великий, хоч який був деспот, проте не зміг уникнути козацького повстання. На щастя Росії, теперішній гетьман - людина лагідна і, як оповідають, не має стільки розуму, щоб задумати, реалізувати й підтримати якийсь політичний проект"… Кирило Розумовський не відгукнувся на заклики графа Григора Орлика, сина гетьмана Пилипа Орлика, автора найдемократичнішої на той час Конституції майбутньої української держави, розпочинати спільно святу справу визволення України із загребущої московської жмені. Не допоміг він, бодай таємно, і повсталим правобережним братам, які спливали кров’ю в нерівній боротьбі з регулярними російськими та польськими військами. Натомість гетьман влаштовував гучні бали, витанцьовував менуети, грав у такий любий його серцю більярд. Аж поки цариця Катерина, якій брати Розумовські допомогли неправдою "сісти" на трон, за щорічну пенсію у 60.000 рублів запропонувала "добровільно" зректися гетьманської булави. Він слухняно зрікся і в казкових розкошах прожив ще 39 років, розводячи породистих коней, овець, собак, влаштовуючи гучні бали й прийоми. На його очах царизм знищував Запорізьку Січ, скасовував полковництва, Малоросійську колегію, поділяв Гетьманщину на намісництва, а згодом на губернії. Це за його життя Москва наказала правити Службу Божу знову за московськими синодальними требниками, нищила священні книги, друковані в Київській лаврі, закривала монастирі, при яких були школи та шпиталі».
Але прийде час і нащадки декоративного гетьмана помстяться імперії. Про це трохи нижче.
Меценат Бетховена
Прізвище Розумовських добре знане і поза територією, яка колись охоплювала Російську імперію. В Австрії нащадків гетьмана і нині добре пам'ятають і гарно шанують. До речі, австрійська лінія роду Розумовських – єдина гілка, що збереглася по чоловічій лінії.
Син гетьмана – світліший князь Андрій Кирилович Розумовський (1752-1836 рр.) був послом у Відні в часи Наполеона. Там він одружився з аристократкою Елізабет Тун. У столиці Австрії є вулиця імені Розумовського і палац "Розумовскі-пале". Андрій Кирилович у свій час був чи не найавторитетнішим російським дипломатом. Крім Австрії, працював також посланником у Неаполі і Швеції. Очолював російську делегацію на Віденському конгресі.
Талановитий у всьому князь Розумовський увійшов не лише в історію дипломатії, а й в історію музики. Будучи добрим скрипалем, членом популярного в ті часи струнного квартету, Андрій Кирилович охоче і щедро опікувався талановитими музикантами та композиторами. Саме українець розгледів геній Людвига ван Бетховена, коли той був ще мало кому відомим композитором. Багато років Розумовський опікувався великим німцем. Вони почали товаришувати, а вдячний Бетховен присвятив нащадку гетьмана "Російські квартети", інша назва яких – "Квартети Розумовського". З присвятою Андрію Кириловичу з'явилися також опус 59 та дві симфонії – П'ята і Шоста. Можна поспівчувати Гайдну та Моцарту, з якими також знався Розумовський. Їм не перепало і дещиці щедрот, якими українець усипав свого улюбленого німецького генія.
Зачарований блиском Відня Андрій Розумовський вирішив не повертатися у сіру холоднечу Петербурга. У столиці Австрії він зібрав непогану картинну галерею і витратив купу грошей на цілий ряд вишуканих будівель. Ясна річ, що про розвиток маєтків на території України вже не йшлося. Вони занепали і невдовзі були передані в імперську казну.
Цікаво, що австрійська лінія Розумовських збереглася не через блискучого Андрія Кириловича, а через його молодшого брата – третього сина гетьмана і племінника "Нічного імператора" Григорія (1759-1837 рр.). Будучи видатним ученим-мінералогом, почесним членом Російської Академії наук і багатьох європейських наукових товариств, він, як і його брат, вважав за краще полишити похмуру Росію. Оселився в Моравії, де вдруге одружився. Його нащадки живуть і донині. Російська лінія славної родини обірвалася ще в ХІХ столітті.
Муза Поета
У 1757-му році внук козацького ватажка Семена Палія Василь Танський продав гетьману Розумовському шмат землі на річці Супій із містечком Яготин. На початку ХІХ століття маєток став власністю внучки гетьмана Варвари, яка вийшла заміж за князя Рєпніна-Волконського. Маєток маєтком. Так би і залишився Ягодин славною, але призабутою провінцією, якби свого часу туди не приїхав Тарас Шевченко. Саме там трапилася одна з найромантичніших пригод Поета.
Княгиня Варвара була відома сучасникам як близький друг та покровителька Тараса Григоровича. Дехто вважає, що вона була закохана у поета. Дослідники по-різному оцінюють їхні стосунки, але факт залишається фактом: Шевченко кілька разів відвідував Яготин, який у часи Розумовських-Рєпніних став одним із культурних центрів Лівобережжя. Тут він написав кілька своїх творів.
Натомість пристрасть поета до доньки Варвари Рєпніної-Воконської, теж Варвари, не заперечує практично ніхто. Більше того, почуття видавалися взаємними. Випускниця Полтавського інституту шляхетних панянок полюбляла спілкуватися з мистецькими колами. Тож не дивно, що коли в липні 1843-го року Олексій Капніст привіз до Яготина Тараса Шевченка для копіювання портрета батька княжни, вона щиро захопилася художником і поетом. Як писали про княжну Рєпніну в одному з некрологів по її смерті: "Варвара Миколаївна була не тільки другом і заступницею, але й добрим генієм, уособленим сумлінням поета. Вона підтримувала в ньому віру в його високе покликання і з властивою їй відвертістю не раз висловлювала йому гіркі істини, коли він збочував на невірний шлях".
У своєму ранньому автобіографічному творі "Девочка" В.Рєпніна за головним героєм Березовським приховала образ Шевченка. Тарас Григорович, прочитавши рукопис твору, у листі до Варвари Миколаївни писав: "О добрий ангел! Молюсь и плачу пред тобою, ты утвердил во мне веру в существование святых на земле!".
Присвятив він їй і відому поему "Тризна", де є знамениті рядки, схожі на зізнання в коханні:
Ваш добрый ангел осенил
Меня бессмертными крылами
И тихоструйными речами
Мечты о рае пробудил...
Але закохані знаходились на різних щаблях суспільної драбини. Про шлюб ітися не могло.
Уже пізніше, коли Тарас Шевченко потрапив на заслання, княжна докладала зусиль, щоб полегшити долю поета, листувалася з ним, надсилала йому книги. Історію своїх взаємин із Шевченком правнучка гетьмана Розумовського висвітлила в листі до свого вихователя Ейнара.
Саме Варвара Рєпніна шокувала всіх у день похорону Тараса Шевченка. Прийшла в чорному вбранні і поклала на труну терновий вінець. Після чого непомітно зникла. "У чорнім княжна Рєпніна – поетова доля невтішна", – описувала жест правнучки гетьмана поетеса Марія Влад.
Сенсом усього життя Рєпніної була благодійність. Одним вона допомагала грішми, іншим писала листи і прохання, влаштовуючи чиюсь долю. Померла на 83-му році життя і похована в Алєксєєвському монастирі у Москві.
У 1925-му році Михайло Возняк опублікував у Львові книжку під назвою "Шевченко й княжна Рєпніна". За словами вченого, Шевченко шанував у ній "благородний розум, смак і ніжні, піднесені почуття".
Терористка з роду Розумовських
У невеличкому містечку Василівка, що під Запоріжжям, є старенький цвинтар. Якщо добре пошукати, там можна побачити надгробну плиту із написом: "Варвара Степанівна Перовська. 8.01.1822 -24.06.1904. Для більшості це прізвище не скаже абсолютно нічого. Для небагатьох обізнаних – Варвара Степанівна Перовська – це мати легендарної народниці-царевбивці Софії Львівни Перовської. Терористка Соня стала першою жінкою в Російській імперії, засудженою з політичних мотивів.
На відміну від своїх молодших братів, які цікавилися наукою та мистецтвом, старший син гетьмана Розумовського повністю перейняв козацький бучний норов свого діда Грицька Розума. Олексій Кирилович (названий на честь дядька – чоловіка імператриці) був особою, що зналася на жінках і на волі. Плювати він хотів на всі принади палаців і фальшиву розкіш придворного життя.
Свою офіційну дружину Олексій Розумовський-молодший вигнав із дому, забравши в неї чотирьох дітей. Причина – кохання до миленької селянки Марії Соболевської. Від цього невінчаного союзу в Олексія з'явилося ще десятеро дітей. Ця лінія роду отримала прізвище Перовські. Тут явний перегук із підмосковним містечком Перово, де дядько Олексія одружувався з імператрицею Єлизаветою.
Попри незаконність народження гілка Перовських зіграла велику роль в історії Російської імперії. Нащадки Розумовського були й губернаторами Санкт-Петербурга та Таврії, розбудовували Феодосію, ставали знаними на той час прозаїками та колекціонерами.
Проте вільна козацька кров позначилася на всіх поколіннях Перовських. А найзнаменитішим представником роду став не якийсь там черговий губернатор, а ніжна і мила… терористка. Правнучка Олексія Кириловича Розумовського, Софія Львівна Перовська, разом зі своїм громадянським чоловіком Андрієм Желябовим, очолила групу народовольців. Вони вперше провели ряд терористичних акцій проти самодержця, і зрештою, у березні 1881 року, кинувши бомбу, вбили царя Олександра ІІ Визволителя. Зрозуміло, що після цих страшних подій рід Перовських почав занепадати.
Уже після першої невдалої терористичної спроби батько Софії, Лев Миколайович, покинув пост губернатора Санкт-Петербурга. Запивши, промотав всі свої статки. Рятуючи дітей та залишки майна, мати, Варвара Степанівна, викуповує у свого побитого горем чоловіка Лева Миколайовича маєток у Криму. Туди вона й переїжджає разом із сім'єю молодшого сина Василя Львовича, залишивши свого чоловіка назавжди. В ті часи такі стосунки вважалися, звичайно, не ідеальними, але допустимими.
За матір'ю встановили поліцейський нагляд, знайомі та родичі цуралися родини. За краще видалося пристати на пропозицію ризикового графа Юрія Васильовича Попова і переїхати у його маєток Василівку. 1904-го року Варвара Степанівна померла. В аскетичній кімнаті по ній залишилися тільки ліжко, крісло і столик, на якому – портрет норовливої і улюбленої доньки Софії, страченої багато років тому.
З маніакальною впертістю, слідуючи за своїм коханцем Андрієм Желябовим, Соня Перовська полювала за царем. Убити Олександра ІІ, порівняно просвіченого володаря, вдалося лише із сьомої спроби. На ешафот Перовська потрапила зі своїм коханим та ще трьома учасниками бойової групи. Кажуть, навіть стоячи на ешафоті, Софія чула прокльони народу. Прості люди не так вже й ненавиділи царя, який відмінив кріпосне право. З іншого боку, справедливо боялися кровавої реакції режиму.
Софію повісили привселюдно. А поховали таємно. На віддаленому кладовищі для самогубців. Похорон охороняла поліція та сотня козаків. Нащадків тих вільних людей, з яких походив рід страченої.
Вольному воля
Тільки ідіот міг заперечувати генетику. Що бракувало нащадкам братів Розумовських, аби будувати кар'єру в Російській імперії? Що заважало жити, як жили їхні предки, будучи обласканими і обдарованими? Відповідь одна. Козацька кров. Гени нащадків вільних людей, попри зовнішнє благополуччя їхніх власників, не могли змиритися з деспотизмом "тюрми народів". І понесло Розумовських по Австріях і Моравіях. Подалі від Петербурга. Подалі від Росії. Ті ж, хто залишився, теж не відчували внутрішнього комфорту. Чи не цим пояснюється пристрасть ніжної випускниці інституту шляхетних панянок до бунтівного поета? А діяння Софії Перовської, як би його не оцінювали з моральної та історичної перспективи – взагалі виглядає як апофеоз помсти козацької вольниці за багаторічне перебування у тюремній камері. Немає різниці, чи була вона для когось сирою і холодною, чи із золотими ґратами та шовковими перинами імператорської опочивальні, присмачена спраглим тілом вінценосної курви.
Кров козака Грицька Розума взяла своє!