lviv vysokyj zamok 123У 2017 році у Львові планують розпочати реконструкцію руїн Високого замку, які перебувають у занедбаному стані.

Про це у коментарі IA ZIK повідомила очільниця управління охорони історичного середовища ЛМР Лілія Онищенко.

«Зараз руїни в дуже поганому стані: камені випадають, котяться вниз, сиплеться пісок, ще кілька років – і їх буде знищено. Причиною цього є два фактори: людський та історичний. На Високий замок приходять дуже багато туристів. Люди лазять по тих каменях, звичайно, що вони від цього також руйнуються. Але основною причиною є те, що камені не мають накриття. Час від часу вони просто відстають, відшаровуються. Окрім цього, варто значну увагу приділити самому парку, який зараз не в найкращому стані», – розповіла Лілія Онищенко.

За її словами, минулого року розробили проект щодо збереження й відновлення пам’ятки, згідно з яким передбачається консервація тих руїн Високого замку, що залишились, та незначні доповнення. «Плануємо доповнити кладки. Варто зазначити, що збережена також одна бійниця, а фрагмент ще однієї можна відновити. Проектна документація зроблена минулого року, ми її кілька разів дуже бурхливо обговорювали. Були ідеї і бажання, щоб побільше відбудувати. Але рада прийняла рішення, що створювати якусь імітацію замку, якого ніхто не бачив і не знає, яким він точно був, просто немає сенсу. І тому руїни законсервують. Також передбачається накриття над мурами та впорядкування території поряд.

На жаль, у нас для реставрації є тільки півмільйона. А вартість проекту – понад мільйон гривень. Якщо нам збільшать фінансування, то цього року проект завершимо. Якщо ні, то буде ще наступного року», – зазначає начальниця управління Лілія Онищенко.

 Довідка.

Руїни Високого замку – пам’ятка середньовічної оборонної архітектури. Зберігся фрагмент південної стіни мурованого замку (1362), зведеного на місці первісного дерев’яного. Залишки бійниць, основу конструкції складає кам’яна та цегляна кладка.

На початку XIX століття більшу частину Високого замку розібрали. Рештки мурів майже дощенту знищили у 1868–1869 роках під час насипання кургану Люблінської унії. Фрагмент стіни, що зберігся – це південний мур так званого пригородку – двору між головними зовнішньою та внутрішньою брамами замку.

У 2004–2005 роках у Львові обговорювалася можливість відтворення на Замковій горі кам’яної споруди замку. Проект знайшов своїх прибічників і противників, та не був реалізований.