Львів'ян попереджають про небезпеку. Так, в соціальних мережах у групах закликають дітей до вчинення самогубства. Суїцидальні спільноти називаються «Море китів», «Тихий дім», «Розбуди мене о 04:20», «F57». Назви груп можуть містити назви з інших слів або "набір букв", тому вартує звернути увагу на аватарки груп із китами, порізаними руками, свастикою, депресивними підлітками. При виявленні таких груп варто негайно повідомляти до кіберполіції, наголошує координатор групи "Варта 1" Ольга Чобіт.
У таких групах діє долучення до гри по заявці або напису спеціальних слів на сторінках (тоді куратори самі додаються до дитини).
Куратору, особі, яка вестиме дитину до самогубства дитина має скинути повне ПІБ та номер мобільного телефону. Опісля, дитині даються завдання, їх є від 13 до 50. Спочатку йде перевірка на фейковість - дитина надсилає своє селфі з певним написом на аркуші куратору. Опісля вже завдання, які несуть загрозу дитині, наприклад поріз руки (може бути одиночний поріз або поріз у вигляді кита).Всі завдання потрібно виконувати строго у вказаний час і надсилати фото чи відеозвіт.
На своїй сторінці дитина у статусі прописує зворотній відлік, наприклад 5/50. Також, змінюється тематика публікацій, постять про смерть та китів. У друзях дитини з'являються невідомі люди, котрі мають у даних похідні від слова кит або аватарки з зображенням китів.
Фінальним завдання є самогубство. У приватних повідомленнях дитину перевіряють на готовність вчинити самогубство. Після підтвердження, створюють аудіозапис з скаргами дитини на життя і переконують, що єдиний вихід з ситуації - самогубство. Тоді, дитині вказують, як саме вчинити самогубство та учасники групи знімають момент загибелі на відео, щоб розмістити підтвердження смерті у соціальних мережах.
При відмові дитині погрожують у соціальних мережах смертю батьків та вбивством самої дитини. Також погрожують за допомогою телефону, який завчасно питають при вступі у групу. Тому, зверніть увагу з ким спілкується дитина по телефону та зміни у розмовах, наприклад дитина виходить з кімнати, щоб поспілкуватися по телефону.
Вступаючи у гру, дитина дуже змінює свою поведінку:
1. Безпричинна зміна поведінки. Був спокійним - став нервовим або навпаки стають надто ввічливими.
2. Порушення сну: сонливість або безсоння, так як завдання часто видаються дитині вночі.
3. Дитина стає замкнутою, куратори груп забороняють комусь розповідати про гру та налаштовують дитину проти батьків.
4. Зневажливе ставлення до своєї зовнішності у підлітків, які раніше не були в цьому помічені: перестають вмиватися, чистити зуби, одягаються неохайно.
5. Дії, які можна трактувати, як прощання: спроби закінчити всі справи, раздарювання улюблених речей друзям.
При виявленні таких груп громадян просять негайно повідомляти до кіберполіції (https://www.cybercrime.gov.ua – цілодобово), телефон гарячої лінії (044) 374-37-21 (з 8:45 до 19:30 в робочі дні) або звертатися до адміністрації соцмережі, у якій було виявлено групу.
Кіберполіція виявила одну з таких груп https://vk.com/blueskitea. До неї входили 209 користувачів з України. При цьому слід наголосити, що такі групи щодня блокуються адміністрацією соціальних мереж за зверненнями правоохоронних органів або їх користувачів. Аналізуючи діяльність зазначених груп, кіберполіція встановила постійних учасників таких спільнот, які реєструються з території України.
У зв’язку з цим кіберполіція звертається до батьків та усіх не байдужих із проханням бути пильними, при можливості – перевірити облікові записи ваших дітей, чи не зареєстровані вони під зазначеними у списку іменами. При виявлені додаткових облікових записів Департамент кіберполіції інформуватиме шляхом оновлення цього списку.