У будівлі синагоги у м. Жовква на Львівщині за підтримки Ради Європи та Європейської Комісії може бути створено регіональний культурний центр. Про це пише видання Хадашот.
У минулому році в ході археологічних розкопок поблизу міської синагоги були виявлені фрагменти єврейського кварталу - зокрема, начиння з єврейськими клеймами, ханукія кінця XIX - початку XX століття і т.п. При цьому єдиним уцілілим об'єктом, що нагадує про єврейську громаду, залишається синагога.
Нинішня спроба знайти кошти на реставрацію синагоги, яка перебуває в аварійному стані, - далеко не перша. Реставраційні роботи оцінюються в 1,3 млн євро - ці кошти міська влада сподівається залучити за допомогою проекту COMUS під егідою Ради Європи та Європейської Комісії. Якщо одну з найвідоміших синагог Європи вдасться відновити, то наступним кроком дирекція місцевого історико-архітектурного заповідника вбачає створення туристичного центру для євреїв-паломників, що потребують відновлення будівлі єврейської школи і відповідної інфраструктури. Для ренесансного містечка з населенням 13 000 осіб без промислових об'єктів і містоутворюючих підприємств інтерес до єврейської історії може бути успішно монетизованим.
Довідка. Євреї з'явилися в Жовкві на кордоні Галичини і Волині практично з дня його заснування в 1597 році. З 1601 року тут існувала Єврейська вулиця, яка вела до Єврейським воріт - одним з чотирьох воріт міського муру. В 1687 громада отримала дозвіл на будівництво кам'яної укріпленої синагоги на місці згорілої дерев'яної, причому, камінь для храму власник міста король Ян ІІІ Собеський дозволив брати зі своїх каменоломень. Відкрита в 1698 році синагога «Собєскі шул» стала одним з найбільших в Європі оборонних споруд в стилі пізнього ренесансу.