У Львові 3-5 травня гостюватиме Роберт Траба, ґабілітований доктор, директор Центру історичних досліджень ПАН у Берліні, почесний професор Вільного університету Берліну; фахівець з історії польсько-німецького прикордоння, колективної пам’яті й історичної політики Польщі та Центрально-Східної Європи, один з головних промоуторів публічної історії в сучасній Польщі. Буде кілька фахових заходів з його участю. Про це на своїй сторінці у Фейсбук повідомив Андрій Павлишин, журналіст, громадський діяч, дослідник польсько-українських стосунків.
3 ТРАВНЯ (середа): науковий семінар «Минуле у публічному просторі: актори, наративи і виклики для сучасної історіографії». Початок о 16.30. Місце проведення: ауд. 424 УКУ (вул. Козельницька, 2а).
Формулювання ключової проблеми: Історіографія віддавна перестала бути джерелом загальноприйнятих стандартів у дослідженні минулого. Її витісняли література, фільми, а сьогодні – масове явище історичних реконструкцій, а також все більший вплив соціальних медій в інтернеті. Як у цих нових умовах позиціонується сучасна історіографія? Яку роль сьогодні відіграють історичні політики: національні, регіональні чи спільнотні? Чи професійні історики здатні привнести нову якість у присутність історії у публічному просторі?
4 ТРАВНЯ (четвер): науковий семінар «З інструментарію історика: пастки досліджень пам’яті». Початок о 15.00. Місце проведення: ауд. 424 УКУ (вул. Козельницька, 2а).
Формулювання ключової проблеми: Від часу, коли в 1990-х роках розпочався так званий «бум пам’яті», з’являється все більше сумнівів щодо того, чи ці дослідження не призводять до ремітологізації національних (і не лише національних) мітів і стереотипів. Робота з конкретними прикладами з польсько-німецького прикордоння, а також з досвіду польсько-українських стосунків (а також ситуації з українською меншиною у Польщі) має продемонструвати переваги і вади досліджень колективної пам’яті.
5 ТРАВНЯ (п'ятниця): лекція "Що пам’ятають про себе сусіди? Польсько-німецький досвід з Україною у тлі". Дискутант: Василь Расевич – історик і публічний інтелектуал, дослідник в Центрі міської історії. Початок о 18.00. Місце проведення: Центр міської історії. Подія відбудеться польською мовою із синхронним перекладом.
Лекція присвячена механізмам конструювання колективної пам’яті у двосторонніх стосунках. Що і для чого нації обирають у своєму минулому, щоб "відкривати" і творити свою традицію? Виклад і дискусія базуватимуться на результатах одного з найбільших європейських проектів, присвячених пам’яті – "Польсько-німецькі місця пам'яті". Протягом 2007-2015 років у ньому взяло участь 117 науковців з 6 країн, а його підсумком стала дев‘ятитомна публікація. 90% спільних місць пам’яті зовсім інакше пам‘ятаються у Польщі та Німеччині. Чому так відбувається? Чи цей досвід має універсальне значення? Де у двосторонньому пам’ятанні поляками і німцями "власного" минулого знаходиться місце України?