Польща зміцнюватиме кордон з Білоруссю, щоб не допустити проникнення в країну натовпів мігрантів. А коли Мінськ та Москва переконаються, що потрапити до країни ЄС не вдасться, вони можуть перемкнути увагу на Україну та перенаправити біженців сюди.
Наразі влада Польщі не розглядає можливості впустити мігрантів на свою територію. Офіційна Варшава вважає, що найкращий сценарій – повернення цих людей на свою батьківщину. Однак не всі біженці, які застрягли на кордоні, мають шанс на виживання.
Про це в ексклюзивному бліцінтерв'ю OBOZREVATEL розповів головний редактор польсько-українського порталу PolUkr Даріуш Матерняк (Dariusz Materniak). Далі наводимо його пряму мову.
Проблема з мігрантами триває ще з літа
Якщо подивитися на події останніх 2-3 днів, можна сказати, що це досить серйозна криза з погляду нашої безпеки за останні 30 років, тобто з моменту, коли Польща стала незалежною. Це велика проблема для Польщі як для країни, польської влади, польської системи національної безпеки.
Чи має Польща чіткий план дій? Це питання краще адресувати представникам влади, але мені хочеться вірити, що такий план є. Однак нагадаю, що ця криза почалася не вчора. Вона триває вже кілька місяців. Принаймні з літа ми маємо цю проблему.
Є реагування з боку структур прикордонної служби, державних структур. На мій погляд, кроки, які зараз робляться, правильні, такі, якими вони мають бути. Треба сподіватися, що ця криза закінчиться – або через кілька тижнів, або через кілька місяців.
Польща посилила кордон із Білоруссю через потоки мігрантів
Звичайно, це проблема Польщі, але й проблема Європейського Союзу. Слід пам'ятати, що польсько-білоруський кордон – це також фрагмент зовнішнього кордону ЄС.
Для більшості цих людей Польща не є країною, в яку вони бажають потрапити. Вони прагнуть доїхати до Німеччини. Тому логічно, що ми хочемо залучати можливості ЄС, щоб подолати цю кризу спільними зусиллями.
Польща зміцнює сили на кордоні з Білоруссю.
Думаю, що Україна теж може опинитися в подібній ситуації. Коли кордон із Білоруссю буде захищений, коли не буде можливості руху мігрантів через Польщу, наступним кроком буде те, що білоруська та російська сторона захочуть використовувати кордон із Україною. Гадаю, Україна може стати наступною країною.
Життя мігрантів у небезпеці?
Найкращий варіант – вони мають бути повернуті до своїх країн, тому що через Польщу вони не зможуть потрапити до Західної Європи. Але ми знаємо, що Білорусь не хоче цього допустити. Вона бажає використовувати мігрантів як інструмент тиску на інші країни.
Важко сказати, як ситуація розвиватиметься далі, але слід готуватися до того, що в цих умовах серед мігрантів можуть бути жертви. На жаль, не для всіх це добре закінчиться.
Я не допускаю такого сценарію, що з боку Польщі чи інших країн ЄС хтось по них стрілятиме. По них стріляють представники білоруських служб, щоб залякати. Але насамперед йдеться про умови, в яких вони живуть. Наближається зима, холод.
Водночас наразі немає такого сценарію, що Польща пропустить їх на свою територію.