Переважна більшість несприятливих подій після імунізації – це легкі випадки, а всі завершені розслідування смертей не виявили жодного зв’язку з вакцинацією. Про це повідомив заступник міністра охорони здоров'я – головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін.
За його словами, зараз в Україні функціонує доволі ефективна система фармакологічного нагляду за несприястливими подіями після імунізації. Вона працює в електронному форматі й уся інформація акумулюється на рівні Державного експертного центру МОЗ.
«За останніми даними, десь 0,018% пацієнтів від загальної кількості щеплених мають несприятливі події після імунізації. Переважна кількість – це несерйозні випадки. Летальних випадків впродовж 30 днів після імунізації було 124. Тобто це ті випадки, коли людина мала вакцинацію в анамнезі, і вона померла впродовж 30 днів після проведення вакцинації. Такі випадки підлягають окремому розслідуванню. Тут не йдеться про причинно-наслідковий зв’язок із вакцинацією. Усі завершені розслідування зв’язку з вакцинацією не виявили», – каже він.
Заступник міністра охорони здоров’я також зауважив, що науково доведених даних про те, які вакцини переносять пацієнти краще або гірше, немає. Йдеться про індивідуальну реакцію людини на препарат, а вона може бути на будь-яке щеплення, не лише від Covid-19.
«Якщо ми говоримо конкретно про несприятливі події після імунізації від коронавірусної хвороби, то CoviShield з початку вакцинальної кампанії дала десь 0,02% несприятливих випадків від загальної кількості повідомлень про такі після щеплення. Вакцина CoronaVac – 0,08%. Вакцина Pfizer – 0,01%, AstraZeneca – 0,02%, Moderna – 0,01-0,02%», – додає він.
Додамо, що будь-яке порушення стану здоров’я після вакцинації вважається несприятливою подією після імунізації. Для того, щоб фіксувати типові або нетипові прояви, запровадили спеціальну систему. Її суть у тому, щоби про будь-які проблеми зі здоров’ям, які спостерігаємо впродовж 30 днів після введення щеплення, відзвітувати або лікарю, який веде пацієнта, або самому пацієнту. Пацієнт може зайти на спеціальні ресурси, повідомити про те, що у нього, наприклад, на десятий день ось такі симптоми, які викликають хвилювання.