Звичні для більшості українських покупців безкоштовні поліетиленові пакети від 10 грудня мають зникнути із закладів торгівлі. Чи доведеться тепер ходити до супермаркету та на базар з власною тарою?
Українським споживачам та торговцям тепер доведеться змінювати свої звички - товар у тонкий пластиковий пакет більше не запакуєш, передає Кореспондент.
Хто не змінить звичку, заплатить дорого
Законодавець надав час на пристосування до нових правил. Якщо упродовж наступних трьох місяців хтось свої звички не змінить, то, починаючи від березня, за порушення доведеться розплачуватися: закон передбачає запровадження штрафів від 500 до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а за повторне порушення впродовж трьох років - від 1000 до 2000 неоподатковуваних мінімумів. Безоплатне ж розповсюдження дозволених для використання пластикових пакетів каратиметься штрафом від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а за повторне порушення - від 200 до 500 неоподатковуваних мінімумів.
Висловлюється сподівання, що таке обмеження використання пластикових пакетів допоможе зменшити обсяги пластикового сміття в Україні. Як стверджують автори закону, щороку мешканці країн Євросоюзу в середньому споживають до 90 поліетиленових пакетів, тоді як кожен українець близько 500. І лише шість відсотків з них надходять на переробку.
Супермаркети переорієнтовуються, продавці на базарах розгублені
На першому етапі обмеження обігу пластикових пакетів це стосуватиметься насамперед торговельних мереж і крамниць, де харчі й товари часто пакували в безплатні для покупців надтонкі пакети. "Ми вже почали вилучати безкоштовні пакети з торгівельного залу", - каже в розмові з DW менеджерка супермаркету однієї з київських торгівельних мереж Олена Кайдашова. Водночас вона не приховує й критики: "У нас немає закону про поводження з відходами, і тому державі легше заборонити пластикові пакети, ніж плекати культуру споживання і переробки".
Виробники пластику готуються до змін
Чи зазнають збитків виробники пластику? Директорка компанії з виробництва пластикових пакетів "Чернігів Пекедж" Олена Калініченко каже, що збитків зазнають не всі. "Технологія нашого підприємства дозволяє виробляти і пластикові, і біорозкладні пакети. Ми можемо хоч завтра переорієнтувати своє виробництво", - стверджує Калініченко.