Дзвінки поручителям боржників є незаконними, але відповідальності за це немає. Про це в програмі «Великі перемовини» на «Першому Західному» заявив юрист Ярослав Жукровський. Там обговорювали тему діяльності ломбардів і кредитних спілок та як не потрапити у їхню пастку.
«Це свавілля, яким користуються колектори. Система відповідальності за таку протиправну діяльність колекторів чи мікрофінансових організацій (МФО) не працює. Їх до відповідальності не притягають. З іншого боку зараз адвокати мають купу роботи з такими клієнтами: наприклад, скасувати відповідний договір або виконавчий напис нотаріуса», – говорить експерт.
На думку юриста, ці схеми якраз і процвітають тому, що відповідальності за такі речі немає. Він вважає, що в цивілізованій державі така система відносин не мала б існувати.
Водночас нещодавно держава дещо змінила правила на ринку мікрокредитів. Але на думку голови правління ГО «Український офіс захисту даних» Богдана Хаустова, це є напівміри.
«В тому пакеті антиколекторських законів, які нещодавно рекламували, є те, що не має більше подвійної оплати, якщо кредит менший однієї заробітної плати. Є певні обмеження по колекторах. Але глобально це не змінило ринок. Трошки послабило тиск, але кредитів менше не стало, колекторського свавілля менше не стало і захистом персональних даних – біда», – каже експерт.
За даними Нацбанку, цього року ломбарди заробили 3 мільярди гривень. За 9 місяців цього року вони видали більше 7 мільйонів нових позик на понад 13 млрд гривень.