В Україні встановили мінімальні ціни на пластикові пакети, які заборонили роздавати безкоштовно в магазинах, аптеках, кафе, ресторанах та інших закладах сфери послуг. З 1 лютого 2022 року найпростіший пакет завтовшки понад 50 мікрометрів має коштувати не дешевше за 2 грн. При цьому видавати такі кульки безкоштовно не можна вже з 10 грудня 2021 року.
Рішення про мінімальні ціни із запізненням ухвалив Кабінет міністрів. Бізнес раніше вже вимагав від уряду уточнень щодо заборони, що набула чинності у грудні. Заборона передбачена законом "Про обмеження обігу пластикових пакетів на території України", який у Верховній Раді ухвалили ще 1 червня, пише Обозреватель.
Згідно з рішенням Кабміну, найнижчі ціни на пакети мають бути такими:
2,00 грн – для пакетів без ручок та бокових складок;
2,50 грн – для пакетів без ручок, але з боковими складками або з ручками, але без бокових складок;
3,00 грн – для пакетів з ручками та боковими складками.
Йдеться про пакети зі стінками завтовшки 50 мкм. Уточнюється, що вони призначені для пакування та транспортування товарів. Більш тонкі звичайні та оксорозкладні пластикові пакети (завтовшки до 50 мкм) повністю заборонять з 10 березня 2022 року.
Встановлені Кабміном ціни – мінімальні. Відповідно, продавці мають право продавати пакети дорожче. А ось дешевші кульки мають повністю зникнути.
Заборона не поширюється на біорозкладні та надтонкі пластикові пакети для пакування свіжої риби, м'яса, сипких продуктів, льоду. Вони можуть використовуватися як первинне пакування до 1 січня 2023 року.
За скільки продають пакети зараз
Супермаркети та інші магазини через майже двотижневу відсутність рішення Кабміну почали встановлювати ціни на пакети на власний розсуд. Втім, ці ціни значно нижчі за урядові – більш ніж 12 коп. платити поки що не доводиться:
Varus – 1 коп.;
"Ашан" – 6 коп.;
"Сільпо" – 10 коп.;
"Фора" – 10 коп.;
Novus – 10 коп.;
"ЕКО-Маркет" – 10 коп.;
АТБ – 12 коп.
Українці обходять заборони
Деякі супермаркети вирішили замість пакетів розмістити в овочевих відділах авоськи – вони теж із пластику, але формально пакетами не вважаються. Точно невідомо, роздають такі авоськи безкоштовно чи додають їхню вартість у чек вже на касі.
Пластикові авоськи замість пластикових пакетів виявили у столичному супермаркеті
Обійти закон намагаються не лише торгові точки, а й покупці. Щоб не платити за пакети, люди складають овочі та фрукти в целофанові рукавички – про них у законі про заборону пакетів не йдеться.
Українці кладуть продукти в рукавички
Але найчастіше українці просто клеять паперові стікери зі штрих-кодами на кожен окремий овоч. Така практика обурює касирів – їм доводиться пробивати значно більше позицій.
Передбачається, що запровадження плати за пакети змусить українців менше їх використовувати, а отже, менше шкодити довкіллю. Як підрахували у Мінекономіки, кожен українець у середньому використовує 500 пластикових пакетів щороку.
"Вони слугують лише кілька хвилин, а потім розкладаються більш ніж століття, забруднюючи довкілля. Затвердження мінімальних роздрібних цін на пластикові пакети стимулюватиме громадян використовувати багаторазові екологічні сумки та дозволить убезпечити навколишнє середовище та здоров'я людей від шкідливого впливу мікропластику", – заявив перший заступник міністра економіки України Денис Кудін.