Трудові мігранти з України, що тимчасово проживають в Іспанії, надіслали представникам української влади у Києві звернення «з приводу лобіювання окремими вископосадовцями та народними депутатами антиукраїнських законопроектів про державну мову і про мови національних меншин». Про це повідомив голова Української патріотичної асоціації «Воля» в Іспанії Іван Вовк.
Текст звернення подаємо повністю.
«Президенту України п. Петру Порошенку
Голові Верховної Ради України п. Андрію Парубію
Прем'єр-міністру України п. Володимиру Гройсману
Секретарю Ради національної безпеки і оборони України п. Олександру Турчинову
Голові Української Всесвітньої координаційної ради п. Михайлу Ратушному
Голові Всесвітнього руху патріотів України п. Ірині фон Бург
копія: Надзвичайному і Повноважному Послу України в Королівстві Іспанія п. Анатолію Щербі
Ми, трудові мігранти з України, що тимчасово проживаємо в Іспанії, змушені вкотре звертатися до вас, шановні високопосадовці і керівники міжнародних об’єднань українців, з приводу антиукраїнської та антидержавницької, на наш погляд, позицї урядовців вищого рангу із Міністерства Освіти та Науки України (Міністр Лілія Гриневич, заступник Міністра Володимир Ковтунець) і окремих депутатів Верховної Ради України (Ірина Подоляк, Микола Княжицький, Борис Розенбалт, Богдан Матківський, Ігор Васюник тощо), яка проявилася під час лобіювання ними проекту Закону про забезпечення функціонування української мови як державної (від 09.06.2017) та проекту Закону про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення розвитку та використання мов національних меншин (від 12.04.2017).
Обидва законопроекти поставлені на голосування у другому читанні депутатами ВР України 21 червня 2017 року.
Особливе занепокоєння у нас, як громадян України, що вже тривалий час проживають в Королівстві Іспанія, але підтримують тісні зв’язки з Батьківщиною, викликає пропозиція впровадження у законопроекті про мову «єзуїтського» принципу: «Статус української мови як єдиної державної мови не може бути підставою для заперечення мовних прав і потреб осіб, що належать до національних меншин». Тобто, на відміну від демократичної Іспанії, уряд якої системно сприяє інтеграції національних меншин у іспанську спільноту, українські високопосадовці пропонують українцям «інтегруватися» до мовних прав національних меншин, найчисельнішою з яких, звісно, є російська так звана «національна меншина», а по суті – нащадки колонізаторів України російсько-радянського періоду. Адже в іншому випадку, відповідно до переконань очільниці МОН України та її заступника, українці не зможуть працевлаштуватися на території України в місцях компактного проживання так званих «національних меншин».
Те ж саме можна сказати і про представників так званих румунської, польської та угорської нацменшин на Заході України. Якщо вони є представниками діаспор вказаних народів, то, очевидно, їхні потреби у вивченні рідної мови, літератури, історії тощо мали б забезпечувати уряди держав, створених цими народами, як це робить Міжнародна Українська Школа для дітей українських мігрантів за кордоном.
В Україні національними меншинами можуть бути визнані лише ті етноси, які проживають на своїх автохтонних землях і не є представниками інших державотворчих народів поза межами України, тобто, кримські татари, гагаузи тощо. Лише представники цих національностей можуть претендувати на державне забезпечення навчання їхньою мовою у місцях компактного проживання таких етносів. Відповідно до КОНСТИТУЦІЇ УКРАЇНИ, державні чиновники повинні дбати, щоб освіта в УКРАЇНІ була УКРАЇНСЬКОЮ, а представники так званих «національних меншин», що мають державні утворення поза межами України, але бажають мати статус громадян України, зобов’язані інтегруватися в українське суспільство.
Враховуючи ці тривожні тенденції, що несуть у собі загрозу демонтажу Української держави у її нинішніх кордонах, вимагаємо негайно дати відповідь на нашого листа від 27 жовтня 2016 року, якого підписали 16 представників українських громадських організацій і навчальних закладів Іспанії та Андорри. Цього листа отримав радник Посольства України в Королівстві Іспанія п. Ігор Семенюк (копія додається). На превеликий жаль, ми до сих пір не дочекалися жодної відповіді стосовно вказаного звернення ні від можновладців з України, ані від представників Посольства України в Іспанії, зокрема Першого секретаря Посольства п. Віктора Харамінського. Останньому було задане запитання про долю нашого листа під час конференції, організованої в рамках фестивалю «Тарасове колосся», що проходив у квітні цього року в місті Алкала де Енарес (Мадрид). Однак, названий чиновник з невідомих причин проігнорував публічний запит.
На завершення повідомляємо вас, що ми підтримуємо вимогу фракції ВО «Свобода» у Львівській обласній раді про звільнення керівництва МОН України і притягнення Міністра Лілію Гриневич та її першого заступника Володимира Ковтунця до кримінальної відповідальності за сприяння сепаратизму.
З повагою, голова Української патріотичної асоціації «Воля» в Іспанії
Іван Вовк
За дорученням та від імені:
Мирослава Голубович – педагог, почесна координатор осередку УПА «Воля» в Мадриді
Оксана Копчак – педагог, координатор іспанського осередку ВОУ «Яворина»
Світлана Кметик – директор Мадридського НКЦВО МАУП
Мирослава Косовська – директор Української школи «Світанок» в м. Алкала де Енарес
Марія Мельник – В.О. директора Української школи «Наше майбутнє» в Мадриді
Геннадій Бєлов – голова Асоціації українців «Відродження Нації» в м. Герніка-Лумо
Євгеній Вайдич – тренер, координатор Іспанського осередку ВГО «Сокіл»
Людмила Діхтяренко – голова Асоціації «Молода Україна» в Мадриді
Ігор Кметик – протодиякон, голова Культурно-релігійної асоціації імені Блаженнішого Митрополита Київського Володимира (Сабодана)
Андрій Ворожбит – голова об’єднання українських патріотів в м. Куенка»
Водночас, Іван Вовк розповів про труднощі візиту громадян України "до своєї Амбасади за кордоном":
«19 червня о 10:30 год, разом із представникамиУкраїнська Патріотична Асоціація «Воля» прийшов до Посольства України в Мадриді, щоб передати Звернення українських трудових мігрантів (підписали 11 представників громадських, освітніх та культурних об'єднань українців з різних регіонів Іспанії) з приводу лобіювання окремими вископосадовцями та народними депутатами антиукраїнських законопроектів про державну мову і про мови національних меншин.На перший погляд, це був звичайний візит громадян України до своєї Амбасади за кордоном. Але лише на перший...
Підійшовши до воріт Посольства, ми підняли державний прапор із підписами учасників московсько-української війни, а також стяг нашої УПА "Воля", водночас, представившись секретареві дипломатичної установи, назвавши причину нашого візиту і попросивши, щоб нас прийняв працівник Амбасади.
Хвилин за сорок терплячого і мовчазного чекання до нас нарешті вийшов один із представників дипломатичного корпусу, однак на територію Посольства він нас не впустив (одразу згадалися наші візити з пікетами до Посольств Московії і Польщі в Іспанії ще у довоєнний період).
Коли я читав цьому дипломатові текст Звернення, до Посольства під'їхав патрульний автомобіль і з нього вискочили двоє поліцейських. Працівник Посольства спочатку сказав нам, що це вони, мовляв, періодично об'їжджають територію і повідомив поліцейських, що проблем начебто немає)). Однак останні "спалили кантору", наполягаючи на тому, що їх викликали працівники нашої Амбасади))). Тоді працівник Посольства повідомив поліцейських, що це, очевидно, секретар їх викликала, а нас намагався переконати, що якесь нове розпорядження (?) зобов'язує їх викликати поліцію, якщо до Посольства підходять неочікувані особи (!).
Але ж ми із самого початку назвали себе і повідомили мету нашого абсолютно мирного візиту! Чи то Посол України в Іспанії Анатолій Щерба лише при одній згадці про Іван Вовк дає команду викликати поліцію?
Перший раз він це зробив 28 квітня, коли ми разом з іспанськими патріотами перед будівлею Посольства України провели акцію "Стоп Путін", вшанувавши водночас жертв операції "Вісла" і бійців Дивізії Зброї СС "Галичина".
Тоді, як і цього разу, поліцейські не виявили у наших діях складу правопорушення))).
Тому не зовсім зрозуміло - або наш Посол в Мадриді не знає іспанського законодавства, або він вважає, що Посольство України є його приватною територією...
Сподіваюся, що Міністр закордонних справ України Павло Клімкін проведе зі своїми підлеглими роз'яснювальні бесіди щодо недопущення антидемократичних проявів відносно громадян України, які перебувають за кордоном та інколи приходять до рідних Амбасад у різних потребах", - розповів Іван Вовк.