Поняття об’ємності та так званих тривимірних зображень для нас традиційно асоціюються з сучасністю та новітніми технологіями. Та виявляється, що перші кроки в цьому напрямку робилися ще в далекому XIX ст.. Наше місто теж стало об’єктом цих нестандартних фото експериментів, про що свідчать кілька стереофотографій невідомого автора, що виринули нещодавно на просторах інтернету.
Додаткову цінність ці світлини становлять ще й тим, що зроблені вони в далекому 1897 році. Зокрема, на першому фото представлена вулиця За Збройовнею (Арсенальська) у незвичному для сучасності вигляді. Перш за все, привертає увагу перша будівля ліворуч. Це неіснуюча тепер Велика міська синагога. Споруджено її було ще в 1801 році на місці старої готичної синагоги. У 1943 році, під час нацистської окупації, дана синагогу було знищено. Будівлю праворуч, не знаючи назви вулиці, було б складно впізнати. Хоча це всім відомий Міський Арсенал. Довший час його стіни були отиньковані, і лиш зовсім недавно їм надано стародавнього вигляду. Окремої уваги заслуговує дальня перспектива світлини. На ній, замість звичної тепер будівлі товариства «Дністер», розміщені краї двох межуючи між собою будівель, а саме колишнього палацу Руських митрополитів та так званої кам’яниці Меллера. На початку XX століття їх було розібрано, а на їх місці зведено вже згадану будівлю товариства «Дністер».
Друга стереосвітлина створена на вулиці Гетьманській (пр.Свободи). Архітектура на фото традиційна і для сучасників, хоча на момент фотографування ці будинки були практично нові. Зокрема, будівля Галицької Ощадної Каси, що праворуч на фото, була зведена в 1889-1891 рр., а будинок Гранд готелю, що ліворуч, лиш 1892-1893 рр.. Трамвайні колії були прокладені, ще ближче до моменту фотографування – в 1894 році. Приблизно в цей же час спорудили трамвайні зупинки. Не звичним для сучасного ока є те, що маршрут трамваю завертає вдовж проспекту. Такий напрямок він мав до початку 1950 рр., поки колію в цьому місці не розібрали. Цікавий той факт, що ці трамвайні зупинки вважалися центральним тарифним пунктом. Це означало, що квиток придбаний від цієї зупинки вартував вдвічі менше, ніж, наприклад, квиток на увесь маршрут.
На третьому стереофото представлена південно-східна сторона площі Ринок. І хоча момент на зображенні від сучасності відділяє проміжок часу в більш ніж 100 років, проте його експозиція практично ідентична до того, що ми можемо спостерігати і сьогодні. Та цей й не дивно, адже площа Ринок є однією з найдавніших частин міста, а вся її архітектура є давньою і незмінною уже протягом кількох століть. Зокрема, будівлі № 2 та 4 по вул. Руській, які помітно в правій частині світлини, збудовані ще в далекому XVI ст., а палац Любомирських, що по центру, у XVIII ст. Фонтан зі статуєю Діани уперше згадується в документах 1815 року. Єдине на фото, що відмінне від сучасності – це молоді саджанці дерев, а також незграбні дерев’яні лавочки.
Четверта стереосвітлина повертає нас знову на вулицю Гетьманську (пр. Свободи). На ній помітна вже згадана будівля Галицької Ощадної Каси, але під іншим ракурсом. Скульптурну композицію, що видніється на її вершечку, в народі охрестили «сидячою статуєю Свободи». Насправді, жіноча скульптура символізує Ощадність, а чоловічі постаті по обидві сторони від неї – успіхи в промисловості та сільському господарстві відповідно. А, про американську статую Свободи у Львові в той час мало хто взагалі знав, адже вона з’явилась в Нью-Йорку лиш на 4 роки швидше від спорудження у Львові будівлі Ощадної Каси. Окрім будівлі, на фото помітно ще зовсім молоді дерева. Це і не дивно, адже центральна алея проспекту з’явилась лиш в 1880-х рр., а до того замість неї в цьому місці протікала Полтва.
Міську стрільницю, що на вулиці Лисенка, зображено на п’ятому стереофото. Це одна із останніх її світлин у первісному вигляді, оскільки в наступних роках провадилась реконструкція і балкон-веранду на фронтальній стороні будівлі було замуровано. Перед будівлею розташований бюст польському королю Яну III Собєському, встановлений тут в 1891 році. І хоча стрільниця належала Курковому товариству Львова, бачити на фото жінок та дітей, що гуляють по території, не є чимось дивним. Пейзажний парк поруч з будівлями стрільниці був одним із улюблених місць для прогулянок львів’ян.
На останній стереосвітлині зображено трибуни львівського іподрому. Їх у Львові, як відомо, було аж чотири. Зважаючи на рік, коли провадилась зйомка, на фото другий за рахунком іподром, що розміщувався між вулицями Стрийською та Козельницькою. Помітно, що зображена на фото трибуна була призначена для найбагатших жителів міста. Зокрема, на цій світлині можна розгледіти австрійських офіцерів, панянок в розкішних сукнях та джентльменів з тростинами.
Джерело: Фотографії старого Львова