collage 7Зазвичай коли ми говоримо про українські міста, то найчастіше згадуємо нашу столицю Київ або ж іншу культурну столицю – Львів…Це затишне та сповнене легенд місто завжди приваблювало туристів своєю європейською атмосферою, цікавою історією та особливим своєрідним шармом. Львів пережив багато епох та побував «під різноманітними правліннями», котрі й сформували сьогоденний образ міста. Про центральні частини міста відомо вже багато: яскрава пл.Ринок, Оперний театр, музеї, Домініканський Собор та навіть Личаківське кладовище. Про це повідомляє сайт Фотографії старого Львова.

collage 1Проте хотілось би приділити увагу не менш цікавим та важливим об’єктам міста і розповісти про них детальніше, а саме парк «Цитадель» на Калічій горі, як його сьогодні охрестили.

Львівська Цитадель — фортифікаційна споруда у Галицькому районі Львова. Цитадель збудована протягом 1852—54 рр., і складається (згідно першочергового плану) з чотирьох круглих башт і V-подібного будинку казарм. Всі круглі башти були гарматними й зводились за системою, запропонованою австрійським генералом Максиміліаном-Йосифом д’Есте (такі будівлі замінили традиційні бастіони й отримали назву башт Максиміліана).

Ходять чутки, що сам Франц Йосиф – великий цісар Австро-Угорщини доклав свою імператорську руку до будівництва комплексу.

citadel1«…Впродовж свого правління цісар Франц Йосиф І неодноразово відвідував столицю Галичини і тим самим намагався засвідчити зв’язок провінції з Імперією. Вперше цісар побував у Львові 16 жовтня 1851 р., а згодом – у червні 1855р. Наступний візит Франца Йосифа І до Львова відбувся 11 вересня 1880 р.»

Представники величної Династії Габсбургів ще до появи Цитаделі проживали зовсім поруч на теперішній вулиці Коперніка.

«…Тут у 1839 році жив ерцгерцог Франц Карл Йосип Габсбург (1802–1878), батько майбутнього австрійського імператора Франца Йосифа I»

209384658Під час Першої Світової війни австрійці вирішили не боронити Львова й здали його без бою російському війську. У 1914-1915 рр. у Цитаделі розміщувався російський гарнізон.

Під час україно-польської війни у перших числах листопада 1918 року Цитадель зайняв український гарнізон. Для захоплення Цитаделі поляки організували спеціальну бойову групу «Цитадель». Основний наступ поляків був спрямований на південну башту. Після кількатижневих боїв, у ніч з 20 на 21 листопада ця башта була взята. З тих пір і стоїть вона напівзруйнованою. Біля її мурів періодично проводять історичні реконструкції польської атаки на Цитадель.

20986453394885029387568Під час Другої світової війни (1941-1944 рр.) на території Цитаделі німці розмістили в’язницю для військовополонених (Stalag-328 «Tsutadell»). Одночасно з цим тут базувались й солдати і були військові казарми. Протягом всієї довгої історії Цитаделі цей страшний епізод з часів війни налічує три роки. Після децентралізації табору на більшості території залишились лише військові казарми.

У повоєнні часи в Цитаделі розмістили частини Прикордонного військового округу. В одній з башт зробили склад хімічної зброї. Пізніше військових «виселили» з Цитаделі. Тут розташувались склади виробничого об’єднання «Електрон». Але в період незалежності «Електрон» вже не мав що тут зберігати, тому башти й казарми залишили.

За часів Радянського Союзу спостерігалась відсутність належної організації та контролю за призначенням території, власників окремих приміщень, необхідних інвестицій та реконструкції. З часом територія Цитаделі перетворилась на занедбані нічийні місця та руїни. Вагома частина території знаходиться в трагічному стані.

09348За часів незалежності України усі споруди комплексу перейшли у приватну власність. Найбільший V-подібний корпус перейшов у користування колишнього «Електрон Банку», який було створено у 1991 році.

Згодом у корпусі казарм історію продовжив «Volksbank» (квадратні башти теж орендуються). У башті №1 розташоване книгосховище бібліотеки імені Василя Стефаника, в башті №2 – готель-ресторан, башта №3 перебуває у напівзруйнованому стані, а №4 відреставрована, але стоїть пусткою із 2007 року. Збереглися вали та потерни Цитаделі, а також німецькі бомбосховища й кілька дотів.

Тривалий час комплекс мав статус пам’ятки місцевого значення. 2012 року Кабінет Міністрів вніс об’єкт до державного реєстру пам’яток архітектури, містобудування та історії (пам’ятка архітектури національного значення). Сьогодні на зміну «Volksbank» V-подібний корпус перейшов у користування «VS bank».

983743Парк Цитадель ще років 6-7 назад був доволі небезпечною та неприємною зоною для мешканців міста, котрі обходили її стороною, оскільки там водилися безпритульні, маніякі та просто небезпечні особи. Із відкриттям там в 2009 році готельного комплексу територія помітно змінилася на краще та набула нової спокійної атмосфери. Освітлення, дорога, патрулювання правоохоронних органів, прямий короткий шлях, прокладений до центральної частини міста – це все «заслуга» інвесторів. Власне на прикладі Східної вежі, де зараз і є п’ятизірковий готель «Citadel Inn» найпростіше показати якісну різницю, як все виглядало до та після реконструкції, які зміни відбулись і т.д.

84736Для нашого міста було б найкращою нагодою, щоб якомога більше інвесторів зайнялись питанням реставрації цієї території, як це зробив «VS Bank» та готель-ресторан. Оскільки такої можливості не має у відповідних державних та міських установ, варто звернутись до приватних осіб, котрі зможуть зберегти та донести цю історичну спадщину нащадкам, а саме місце зможе набути нового призначення. Адже це цікаве та свого роду унікальне фортифікаційне утворення стало «туристичним магнітом» не лише для мешканців, але й для Гостей міста.

 309458764849402849348596