collage 29Історія нашого міста знає чимало водойм, які були популярними в австрійський та польський час, але потім занедбані та знищені. Проте, було колись у Львові озеро чи то пак ставок, котрий створили уже за радянських часів, та який не поступався в той час славою, як колись Пелчинський став чи Світязь. Мова іде про піонерське озеро, від якого на сьогодні не залишилось ні краплинки, пише сайт сайт "Фотографії старого Львова".

63 full
Піонерське озеро та павільйон прокату човнів. Фото 1960-х рр.
В радянський час була чи то тенденція чи то традиція іменувати певні локації відносно пов’язаними назвами. Найчастіше ж використовувалась пара назв «Комсомольський/ка/ке» та «Піонерський/ка/ке». Тож, якщо ви знаходили парк, вулицю, станцію, водойму чи ще щось інше з однією з цих назв, то могли з впевненістю сказати, що десь неподалік є місце з другою з цих назв. При чому зберігати цю по парність було діло майже святе. Наприклад, коли на Дитячій залізниці у Стрйиському парку ліквідували одну із трьох станцій, яка називалася «Піонерська», то станцію «Дитяче містечко» тут же перейменували в «Піонерську» аби зберегти пару комсомольська-піонерська. Тож, коли у 1953 році на Винниківському озері була створена рекреаційна зона, а саме озеро названо «Комсомольським», з’явилась потреба знайти у Львові водойму, яку б можна було назвати «Піонерським».

5 1a
Піонерське озеро. Фото 1960-х рр.
Оскільки Комсомольське озеро було заміським, то і піонерське повинно було бути таким же. Але чи то знайшлось існуючої водойми, щоб відповідала цій потребі чи що, але до 1956 року поміж Козельниками та Зуброю, поруч Зубрівського лісу в однойменному урочищі було створено Піонерське озеро площею аж 20 гектарів (площа Комсомольського на той час складала усього 6,5 га). Поповнювались його води завдяки річці Зубрі, яка на той час була кришталево чистою. Рівень води в Піонерському контролювався спеціально збудованою для цього греблею. На жаль, старі карти міста не дають нам змоги дізнатися, чи колись в цьому місці була водойма, чи створення озера саме тут було повністю спонтанним.

Pionerske Ozero
Піонерське озеро, позначене на мапі 1970-1980 рр.
Озеро приваблювало до себе людей з двох причин. В першу чергу, на березі озера була човникова станція і люди влітку приїздили відпочивати та купатися. Ще перед забудовою і навіть на початках існування Сихівського масиву у 1981–1982 роках вода була чистою. По-друге, в озері було повно риби, що вабило до нього рибалок.

95 full
Карта 1980-х років на котрій вже не позначено озеро, проте ще є гребля та піонерський табір
Павільйон для прокату човнів був доволі немалих розмірів. По неділях у ньому також функціонував буфет. А на даху був облаштований пост спостерігача-рятувальника. Поруч Піонерського озера певний час діяв і дитячий піонерський табір.

Десь у середині 1980-х років радянська влада наказала розрити бульдозерами та екскаваторами берег озера в напрямку течії Зубри, після чого воно за кілька днів витекло. Сама ж річка перетворилася на засмічений потік.

98459904965
Місце, де колись розташовувалось Піонерське озеро. Сучасні фото
Певний час, після зруйнування озера діяв ще піонерський табір, однак і його згодом було закрито. Від колишньої водойми ще зберігалась майже п’ятиметрова гребля, яка узимку ставала гіркою для катання на санчатах. Згодом і цю греблю було доволі понищено. Будівля павільйону, де діяв прокат човнів доволі скоро перетворилась на руїни. Їхні залишки ще можна було спостерігати навіть в 1990-х роках.

09458904444
Місце, де колись було Піонерське озеро. Стрілкою позначено залишки греблі. Сучасні фото
На сьогодні ж від колись відпочинкової зони не залишилось практично ані сліду. Місце самої водойми уже поволі заростає навіть деревами. Руїни павільйону уже давно зникли. Хоча, ще дещо збереглась колишня гребля озера, яку не важко помітити прогулюючись по цій місцині. До речі, пам’ять про озеро береже урочище, де воно знаходилось, оскільки ще досі, як не дивно, воно носить назву Піонерське.

komos