1 Nr.10log 1 696x464Служба безпеки України ідентифікувала громадян Польщі, які 4 листопада вчинили провокацію на Личаківському цвинтарі у Львові. Зараз працівники СБУ вивчають і перевіряють всі матеріали щодо інциденту, пише Радіо Свобода, передає Дивись. Інфо.

Тим часом голова Львівської облради вимагає оголосити персонами нон ґрата поляків-учасників несанкціонованої акції. Політичні провокації довкола історичної пам’яті, які стали частими по обидва боки кордону, не зрозумілі загалу. Як поінформували в СБУ, одразу ж після інциденту на Личаківському кладовищі працівники служби почали перевірку щодо провокаційних дій, які мали місце на Личаківському цвинтарі. Зараз скеровані на експертизу фото та відеоматеріали. Адже на місці поховання польських вояків, який називають «цвинтарем орлят», встановлені чотири камери відеоспостереження.

За словами директора заповідника «Личаківський цвинтар» Михайла Нагая, всю інформацію дирекція надала силовиками. Самі ж працівники цвинтаря про те, що 4 листопада група молодиків запалила фаєри біля могил польських вояків і розгорнула антиукраїнський біло-червоний транспарант з нагоди «100-річчя боротьби поляків проти ЗУНР», дізнались лише на 4-ий день після інциденту. «Це сталось 4 листопада, о 15:34, як ми дізнались з відеокамер. Заходили 13 людей не через центральний вхід, приїхали на бусі. Акція не санкціонована, час запалення фаєрів тривав 1 хвилину і 15 секунд. А загалом все «дійство» було 4 хвилини. Виходили по кілька осіб через центральний вихід. Саме «фаєр-шоу» – це неетичне вшанування вояків, які для поляків є героями. Можливо, польські спецслужби мали інформацію, що польські фани сюди їдуть. На жаль, у заповіднику маємо небагато людей в охороні, а територія – велика. Можливо, збільшимо кількість чергових, і людина сидітиме при камерах спостереження. СБУ промоніторила всі записи з камер»,– каже директор заповідника «Личаківський цвинтар» Михайло Нагай.

Польські футбольні фани лише 9 листопада опублікували фото з акції на своїй інтернет-сторінці і написали, що «організація «Велика Сілезія» з нагоди 100-річчя героїчної оборони Львова відвідала цвинтар львівських орлят і, як футбольні уболівальники, віддали честь найбільшим польським героям, про яких проукраїнська польська держава забула».

Організація, протримавши фото і відео протягом 5 днів, виставила їх одразу після прохання польського президента Анджея Дуди до президента України втрутитися у справу щодо скульптур левів на Личаківському кладовищі, які мають символічне значення для Польщі. Так польський глава держави зреагував на звернення депутатів Львівської облради від 25 жовтня цього року з вимогою демонтувати скульптури левів на меморіалі польським воякам на Личакові. Зокрема Анджей Дуда в інтерв’ю польським медіа наголосив, що в Україні є внутрішні політичні проблеми, а влада Львова має інші політичні погляди, аніж президент України. Тим часом міський голова Львова Андрій Садовий уникає будь-яких коментарів щодо ситуації, як зі скульптурами левів на «цвинтарі орлят», так і щодо інциденту 4 листопада. Хоча Личаківський цвинтар у підпорядкуванні Львівської міськради.