1 976kar 654paСьогодні, 8 серпня, у Львові вшанують військовослужбовця Тараса Карпу, який загинув на Донбасі у липні 2014 року через зраду місцевого мешканця.

Захід із вшанування військовослужбовця відбудеться у четвер, 8 серпня, о 14.00, у Музеї визвольної боротьби України ( вул. Лисенка, 23а). Про це пише SQ.

Тарас Карпа – родом з с. Лужки Жовківського району Львівської області. Коли почалися бойові дії на Донбасі, Тарасові було 25 років. Був командиром групи спеціального призначення 1-го загону спецпризначення 3-го окремого полку спецпризначення, в/ч А0680, м. Кропивницький. Мав звання капітана. З початком російської збройної агресії з 2 березня 2014 виконував завдання із захисту Батьківщини, брав участь у бойових операціях на Сході України.

28 липня 2014 року спецпризначенці під командуванням підполковника Сергія Лисенка (18 чоловік — дві розвідгрупи по 8 бійців під командуванням капітанів Кирила Андреєнка і Тараса Карпи та двоє водіїв "Уралів") виїхала в район міста Сніжне на спецзавдання з евакуації пілотів літаків Су-25 (23 липня в ході виконання бойових вильотів на прикриття наших військ у районі кордону два українські штурмовики Су-25 були збиті російськими системами ППО).

На пошуки льотчиків були висунуті дві групи 3-го полку спецназу під командуванням підполковника Сергія Лисенка (одного з найбільш досвідчених офіцерів), і капітана Кирила Андрієнка. 28 липня 2014 року одна група (саме в якій був Карпа) знайшли і вивели одного з льотчиків і продовжили пошук іншого.

На ніч залишилися на території закинутої ферми поблизу села Латишеве, яке тоді знаходилося в так званій "сірій зоні". Власник ферми 61-річний Микола Бутрименко зустрів військових і запросив їх переночувати в ангарі, а сам виїхав до Сніжного, де перебувало командування бойовиків, і доніс про це терористам. На бронетехніці бойовики оточили ферму 29 липня.

Як розповідає "Рубрика", бойова охорона помітила колонну бойовиків, але на бронетехніці були нанесені розпізнавальні знаки ЗСУ, тому командир групи не відреагував належним чином, а бойовики мали змогу оточити ферму. 

Бойовики висунули ультиматум. Після наради було вирішено, що капітан Тарас Карпа здасться у полон, щоб врятувати життя – у нього чотири місяці тому народився син. Він вийшов із піднятими руками, але не пройшов і 50 метрів – був розстріляний чергою з кулемета. Після цього було прийнято рішення йти на прорив. Один з "Уралів", вибивши ворота, помчав у поле. А інший повернув праворуч і просувався вздовж огорожі. Першого бойовики підбили і він вибухнув, а іншого розстріляли. При цьому поранених добивали.

Із боку бойовиків у бою брали участь "Слов’янська бригада", "Восток" і "Рязань", які мали поранених, про вбитих даних немає.

З українського боку було 8 вбитих (добитих) - підполковник Сергій Лисенко, капітан Кирило Андреєнко, старшина Олексій Глобенко, старшина Андрій Шершень, сержант Анатолій Бузуляк, старші солдати Лев Панков, Ярослав Шимчик та Роман Рикалов, що вважався зниклим безвісти. і 7 полонених, із яких 2 було тяжко поранені (Карпа і водій "Уралу" старший солдат Гришин) та померли згодом. Один спецназівець довгий час вважався пропалим без вісти – однак був ідентифікований та перепохований у 2017 році.

Тарас Карпа був підібраний бойовиками пораненим і відправлений спочатку до шпиталю в Шахтарську, а потім до Сніжного. Там під час операції наступного дня він і помер – рани живота, розірвана легеня були несумісними з життям. Лікарям тоді він лише встиг сказати, що його звати Тарас. Жодних документів при ньому не було. На момент загибелі у нього залишилась дружина Марина та чотирьохмісячний син Даниїл.

Четверо українських бійців, які перебували в секретах, самостійно дістались до розташування своїх військ. П'ятеро поранених потрапили у полон,  — їх впізнали на відео, яке терористи виклали в мережу "Інтернет", згодом були звільнені за обміном.

Доля капітана Карпи довгий час лишалася невідомою, була інформація, що він поранений у живіт, перебував у списках зниклих безвісти і списках полонених. Як з'ясувалося пізніше, 15 днів тіло Тараса Карпи пролежало в морзі, після чого тіло поховали в Сніжному як невідомого українського воїна – на місцевому цвинтарі, окремо від інших могил. Серед українських військових там він єдиний.

В серпні 2015 пошуковці місії "Евакуація 200" ("Чорний тюльпан") віднайшли могилу і провели ексгумацію. У серпні 2015 з дружиною зв'язався судмедексперт, який надіслав фотографії тіла українського військовослужбовця і назвав особисті прикмети. 1 листопада за результатами експертизи ДНК підтверджено, що це тіло Тараса Карпи.

4 листопада 2015 року офіцера поховали на Рівнянському кладовищі Кропивницького — на території меморіалу загиблим героям АТО.

27 червня 2016 українські розвідники затримали зрадника Бутрименка, який навів російських терористів на місце розташування українського підрозділу. До речі, до війни він був депутатом Шахтарської райради від “Партії Регіонів”.