1504627У Львівській обласній дитячій лікарні ОХМАТДИТ в червні дитячі отоларингологи прооперували трьох дітей з західних регіонів України, в яких через рідкісне захворювання – папіломатоз гортані – пропав голос і виникла дихальна недостатність, повідомляє Zaxid.net

Під час операції використали новий метод знечулення, який дозволив дитячим хірургам ретельніше провести операційне втручання. Маленьких пацієнтів наступного дня після операції виписали додому, тепер вони мають приїжджати лише на контроль до лікарів.

Трьом пацієнтам – 6, 10 і 11 років. У всіх були практично однакові скарги. Спершу у них змінювався голос, ставав хриплий. Вони хропіли у сні, згодом з’являлася задишка.

Папіломатоз гортані, як пояснив завідувач відділення дитячої отоларингології ОХМАТДИТу Федір Юрочко, це доброякісні пухлини, які ростуть в голосовій щілині, між голосовими зв’ язками, що є найвужчим місцем дихальних шляхів. Коли у цьому місці виникають папіломи, то перекривають і так вузьке місце, через що спершу змінюється або зовсім пропадає голос, а згодом виникають проблеми з диханням.

«11-річна дівчинка з Хмельницького мала задишку, не могла без зупинки піднятися на другий поверх, займатися спортом, бігати, бавитися. Вона вже перенесла кілька операцій на гортані в клініках іншого міста і тепер приїхала на операцію до нас. У 6-річної дівчинки з Хмельницької області папіломи виявили вперше, які відразу забрали. 10-річний хлопчик з Львівщини також раніше вже переніс декілька операцій на гортані», – каже Федір Юрочко.

Унікальність цієї операції у тому, каже Федір Юрочко, що оперативне втручання цим дітям провели на вільному диханні, з використанням нової методики знечулення. Раніше під час наркозу у гортань ставили інтубаційну трубку, яка забезпечувала дихання пацієнта, але водночас перешкоджала дитячим отоларингологам вільно оперувати в гортані.

Провідний дитячий отоларинголог Європи, професор Ярослав Шидловський з Познані, коли був у Львові, показав львівським анестезіологам нову методику знечулення, розказав всі нюанси. Суть цієї методики у тому, що знечулення відбувається без інтубаційної трубки, що дозволяє отоларингологам спокійно, без перешкод оперувати в гортані, ретельніше забирати папіломи.

Операції з видалення папілом тривають приблизно годину. Анестезіолог і доцент Львівського медуніверситету Володимир Міщук успішно використав нову методику знечулення, а отоларингологи Федір Юрочко і Дзвінка Копанська успішно прооперували пацієнтів.

Одразу після операції у них суттєво поліпшилося дихання, голос, а наступного дня їх виписали з лікарні. Однак такі діти мають бути під постійним контролем, бо папіломи мають здатність відроджуватися і вони нерідко потребуватимуть нових хірургічних втручань.

Причиною захворювання є папіломовірус, яким діти заражуються від інфікованих матерів. Єдиною профілактикою такого захворювання є вакцинація дівчат, до початку статевого життя, від паліломавірусу.

Папіломатоз гортані належить до рідкісних захворювань: 1-4 випадки на 100 000 дітей. Але це захворювання загрожує життю пацієнтів. І є випадки, каже Федір Юрочко, що діти помирають, якщо вчасно не забрали папіломи або коли на них нашаровується додаткова інфекція і це ускладнює лікування. У Західній Україні дітей з такими проблемами оперують лише у львівському ОХМАТДИТі.

У клініках Європи, як розповів дитячий отоларинголог, дітям у місце виникнення папілом після хірургічного втручання вводять спеціальний препарат, який перешкоджає рецидиву. Препарат дорогий, один флакон коштує 1000 доларів, але його вистачає для 2-4 пацієнтів. Професор Ярослав Шидловський розповів, що перед тим, як відкрити флакон, вони запрошують у клініку трьох-чотирьох пацієнтів, щоб використати ліки впродовж одного дня.

У нас, на жаль, такі ліки не зареєстровані. Оскільки дітей з такими діагнозами небагато, то виробник цього препарату, мабуть, не зацікавлений в його реєстрації в Україні.