lvivshhina 21
Олеський замок
Щоб захистити культурно-історичну спадщину, відомі діячі культури, громадські діячі вирішили заснувати Громадський комітет із захисту культурної спадщини, до якої приєдналися відомі особи. Про це повідомила Лариса Разінкова-Возницька, колишній директор Львівської національної галереї мистецтв ім. Бориса Возницького.

«До складу Громадського комітету також увійшов колишній голова Львівської обласної ради Олег Панькевич, який, як ви пам’ятаєте, в 2012 році активно долучився до порятунку полотен Альтомонте. До нас приєдналися академік Національної академії мистецтв, народний артист України Богдан Козак, народний художник України Василь Ярич та інші», - повідомила вона.

До складу Громадського комітету також увійшли доктор історичних наук, професор Богдан Якимович, професор Львівської національної академії мистецтв Ярослав Кравченко, доктор історичних наук Тарас Чухліб.

Як відомо, сьогодні, 10 жовтня, на сесії Львівської обласної ради розглядатимуть питання про передачу об’єктів культурної спадщини у комунальну власність. Відомі діячі культури й мистецтва, громадські активісти вважають, що таке рішення може загрожувати втратою безцінних культурних об'єктів, та закликають депутатів облради не підтримувати таке рішення.

За словами члена комісії з питань культури та історично-культурної спадщини Мирослави Бабінської, в проекті рішення йдеться про оформлення права власності на такі об’єкти культурної спадщини: П’ятничанська вежа, башта Святодухівської церкви, будівлі Олеського, Золочівського, Підгорецького замків, Каплицю Боїмів у Львові. Це питання кілька разів намагалася розглянути профільна комісія обласної ради, яка сьогодні вирішила не підтримувати це рішення.

Як наголошує активіст ГО «Громада та ініціатива» Віталій Горбатенко, рішення, яке пропонують ухвалити депутатам облради, суперечить закону та загрожує втратою пам’яток.

«Ухвалення такого рішення неправомірне, його взагалі не можна виносити на розгляд обласної ради, причому без висловлення позиції держави, адже йдеться про пам’ятки національного значення. Можливо також, що за цією ідеєю ховається намір подальшої приватизації. Адже з комунальної власності, розпорядником якої виступає теперішня обласна рада, перевести ці об’єкти у приватну власність буде справою техніки», - зазначає Віталій Горбатенко.

За словами колишнього директора Львівської національної галереї мистецтв Лариси Разінкової-Возницької, передача об’єктів культурної спадщини в комунальну власність – це не історична помилка, це злочин перед своїм народом.

«Відреставровані та відкриті для огляду замки фактично були врятовані з небуття колективом ЛНГМ на чолі з Героєм України Борисом Возницьким, якому вдалося у тяжкі часи взяти під опіку, наповнити їх експонатурою, в основному творами вітчизняного мистецтва, які також у 60-70-их роках звозилися з закритих, понівечених соборів. Замки за рік відвідують понад 300 тис. громадян України та туристів з інших країн. Те, що відбувається з ЛНГМ ім. Бориса Возницького, не вкладається у поняття збереження архітектурних об’єктів та збірок музею», - зазначила Лариса Разінкова-Возницька.