81e9c8fce1e1cd98В ніч на 28 липня 45-річна львів'янка Оксана Літинська піднялася на вершину Чоґорі — другої за висотою вершини світу. За плечима в альпіністки — підйом на Еверест та ще 5 найвищих гір усіх континентів світу.

Про підготовку та сходження на гору Суспільному розповів брат Оксани — Святослав Літинський.

На гору Чоґорі (К2) Оксана Літинська піднялася близько 3:30 за українським часом. Розташування альпіністки Святослав Літинський прослідковує за трекерами.

"Десь о 3 ночі була на горі на висоті 8611 метрів. О 8 ранку спустилася до найвищого табору №4, а зараз вже дійшла до третього табору — 7400 метрів. Потрохи спускається, але до базового табору ще є що йти", — каже Святослав Літинський.ecbe3aa5e62350d2

Підйом на гору К2 львів'янка розпочала 10 липня. Враховуючи період акліматизації, сходження на вершину тривало 18 днів.

"Перш за все, щоб акліматизуватися, вони виходять вище, перебувають там день-два, а потім спускаються нижче. Так альпіністи дають організму відновитися. Період акліматизації сприяє тому, що в організмі виділяється більше еритроцитів, які зможуть захоплювати кисень, коли його суттєво менше навколо", — каже брат альпіністки.

Перед сходженням альпіністи разом із шерпами заготовили їжу та взяли із собою тварин. Вони є основою раціону в таборах відпочинку.

"Щоб прохарчуватись, з ними ведуть різних тварин, яких потім з'їдають в таборі: курей, кіз, навіть яка — великого місцевого бика. Його тиждень можна їсти. Окрім того, альпіністи несуть страви, які перед споживанням розводять талим снігом", — каже Святослав Літинський.d1b1aa9863f7374a

Між базовим табором та вершиною є 4 проміжні табори. Базовий табір на висоті 5300 м, табір №1 — 6100 м, №2 — 6700 м, №3 — 7400 м та №4, що розташований найближче до вершини.

"Останній табір розташований приблизно за 300 метрів до вершини по горизонталі, але по вертикалі відстань — кілометр, тобто там неймовірно стрімкий підйом. Еверест — складна гора, але К2, за словами Оксани, безумовно складніша. За статистикою, 24% тих, хто намагається підкорити ту гору, тобто кожен 4 помирає. Лише позавчора там знайшли тіла 3 замерзлих альпіністів", — каже чоловік.

Підйом та спуск з вершини відбувається за складних погодних умов та браку кисню. Сходженню Оксани передувала тривала підготовка.

"Щоби вийти на вершину, перш за все потрібно мати дуже добру фізичну підготовку та спорядження. Оксана готувалася впродовж багатьох років, багато тренувалася і виходила на складні гори, зокрема минулого року — на Еверест", — каже Святослав Літинський.

За 10 років львів'янка здійснила сходження на найвищі гори світу.

"Оксана фактично була на найвищих горах усіх континентів. Вони з чоловіком вирішили разом підкорити їх. Почали з Аконкагуа — найвищої гори у Південній Америці (6962 м). На більшість з них разом вийшли: Деналі у Північній Америці (6168 м), Кіліманджаро в Африці (5892 м), Косцюшко в Австралії (2228), Ельбрус у Європі (5642 м) та масив Вінсон в Антарктиді (4892 м). На Еверест (8848) і Чоґорі вона вийшла сама", — додає брат альпіністки.

Оксана Літинська живе в Лондоні понад 20 років. Львів'янка працює фінансовою директоркою банку. Вона друга українка, якій вдалося піднятися на гору Чоґорі. За кілька днів до цього вершину підкорила Ірина Галай.