polska robotaУ Польщі збільшується число українських працівників, за яких працедавці платять страхові внески до Закладу соціального страхування (ZUS).

«Це показує, що все частіше українці працюють у Польщі легально», - наголосила міністр родини, праці та соціальної політики Ельжбєта Рафальська. Про це повідомляє Польське радіо

Наприкінці червня у ZUS зроблено внески понад 270 тисячами працівників з України. Найбільше застрахованих громадян України є у Варшаві – приблизно 50 тисяч, на другому місці – українці Вроцлава, яких там перебуває 21 тисяча. Для порівняння, наприкінці минулого року в ZUS було зареєстровано понад 194 тисячі українців.

«Ми дуже задоволені збільшенням числа застрахованих працівників зі сходу, пеерважно - українців. Це показує, що все частіше вони виконують легальну працю, що такі працівники мають гарантії страхування від можливих хвороб та від подібних ситуацій», - наголосила Рафальська.

Вона підкреслила, що сплата внесків до ZUS вигідна як працівнику, так і працедавцю. «Останній, якщо має підписану угоду з працівником, має якусь гарантію, що з дня на день, з години на годину, працівник не знайде собі іншого працедавця, який дасть йому більшу зарплатню, більшу ставку. Ситуація на ринку праці змушує до таких дій», - сказала міністр. Вона додала, що збільшення числа страховок має вплинути на зменшення незаконного ринку праці серед працівників.

Речник ZUS Войцєх Андрусєвич наголосив, що збільшення числа застрахованих працівників зі сходу вигідне також для Фонду соціального страхування (FUS). «Залишається тільки радіти, що все більше іноземців соціально застраховані. Це перша вигода для самих працівників, завдяки цьому вони захищені від різних шахрайств. По-друге, це вигідно польській системі соціального страхування», - відзначив він.

За словами експерта ринку праці з Фонду соціально-економічних ініціатив Лукаша Комуди, частина українців, які нині працюють у Польщі, залишаться тут жити. «Потрібні певні зусилля, аби приїхати до Польщі, вивчити мову. Це капітал та інвестиція», - наголосив він.

Він зауважив, що українцям все частіше важлива законна роботу у Польщі. «Вони намагаються працевлаштовуватися, підписуючи угоду на папері, найліпше трудовий договір, зі страхуванням. Безперечно, це не усім вдається», - зазначив Комуда.

Він звернув увагу, що Польща для українців є привабливою країною у зв’язку з культурною та історичною близькістю. «З Києва до Варшави можна доїхати за кільканадцять годин, з яких декілька годин потрібно простояти на кордоні. Це більше залежить від того, як митники будуть перевіряти автобус, ніж від якості доріг та інтенсивності руху», - сказав він.

За його словами, проблемою може бути тільки польська мова. «Я зустрічав осіб, які взагалі не розуміли польської. Якщо це не були прості слова і повільне вимовляння, то вони були не в змозі зрозуміти щось на тему залізничної станції або дороги», - сказав експерт. Водночас він зазначив, що молоді працівники зі сходу легко вчать польську мову.

Комуда зазначив, що польський ринок праці для українців не зажди буде настільки привабливим, як нині. Він звернув увагу, що багато залежиться від економічної ситуації в Україні.