Починаючи з 2016 року, імпорт електрокарів уже був звільнений від сплати ввізного мита, а з 1 січня цього року завдяки змінам до Податкового кодексу України електромобілі ввозяться ще й без сплати ПДВ. Саме тому їх імпорт став більш привабливим для українців.
Очевидно, що поки що Україна не може забезпечити такі умови, які існують в окремих європейських країнах (таких як Данія чи Фінляндія), де при купівлі електромобілів держава відшкодовує своїм громадянам частину витрачених коштів. Однак навіть існуючі пільги суттєво збільшили кількість електричних авто, ввезених в Україну. Так, якщо упродовж півтора місяця минулого року в зоні діяльності Львівської митниці було ввезено 6 електромобілів, то за цей же період цього року - майже всемеро більше. Так, частка таких автомобілів є незначною, у минулому році в Україну вона становила 1,75% від загальної кількості ввезених легкових авто. Однак при збереженні існуючої тенденції до кінця року ця частка може зрости вже до 12-14%, а це вже досить суттєво.
Очевидно, що широке використання електромобілів призведе з одного боку до покращення стану довкілля, а з іншого – до зменшення попиту на нафтопродукти, і як наслідок до зменшення темпів зростання їх вартості.
Разом з тим хочу звернути увагу, що скасування ПДВ майже не вплинуло на загальну суму податків, які були стягнені до Державного бюджету України при ввезенні електрокарів. Адже при реєстрації таких авто залежно від їх вартості до пенсійного фонду стягуються 3-5 %, тобто при семикратному зростанні обємів ввезення електромобілів втрати від несплаченого ПДВ фактично компенсовуються сумами сплаченими до Пенсійного фонду.
Така ж тенденція є і при імпорті звичайних авто. Так, з 1 серпня 2016 року набрав чинності Закон № 1389-VIII, який визначив суттєво нижчі ставки акцизу для бувших у вжитку дизельних автомобілів обємом двигуна до 2,5 тисяч см³ та для бензинових авто обємом до 3 тисяч см³
Якщо порівняти показники за період до вступу в дію цього Закону і після, то побачимо цікаву картину. Так, за період з 01 січня 2015 року до 1 серпня 2016 року у Львівській області щомісячно оформлялись всередньому 235 таких авто, з яких стягувалось до Держбюджету 17 млн.грн. податків. Починаючи з 1 серпня 2016 року і по 1 січня 2018 Львівською митницею ДФС щомісячно всередньому оформлялось вже 929 автомобілів, що підпадали під дію Закону № 1389-VIII, із сплатою податків у розмірі 66 млн.грн.
Тобто суттєве зменшення податків на авто призвело до зростання попиту на їх ввезення та офіційне оформлення, і як наслідок до зростання сум сплачених до Державного бюджету.
P.S. Як підсумок - зниження розміру податків та перегляд екологічних обмежень в основному дозволить вирішити проблему «євроблях» без зменшення сум надходжень до Державного бюджету, які стягуються митними органами при імпорті авто. Саме тому давно вже виступаю з підтримкою необхідності прийняття законопроектів 5561 та 5562.