hodoriv5«Що ви тут роззнимкувалися. Все одно ми не дамо вам тут свиней розводити», - в унісон вороже відреагували на мої спроби сфотографувати скандальну ферму у Дулібах поблизу Ходорова чотири жіночки, котрі поралися на городі.

З’ясувавши, що в плани автора не входить розведення жодних тварин, селянки теж майже в унісон почали скаржитися: «Дванадцять тисяч свиней хочуть сюди завести. То який сморід буде стояти. А в нас тут хати, школа за двісті метрів. Ми їм того не дамо. От в Ліщині розводять, за 4 кілометри від нас, та й то часом, як затягне вітром, то носи треба затикати. І, то, прошу пана, не чотири кілометри, а тут під самими вікнами»…

Скандал довкола свиноферми у Дулібах, яка є власністю компанії «Лемберг-Агро», та «рідного» їй Ходорівського м’ясокомбінату (одні співвласники), з яким вже бореться об’єднана Ходорівська громада, тягнеться вже не перший день, щоразу обростаючи новими деталями, які не послабляють напругу у стосунках громади з бізнесменами, а лише посилюють її.

Ходорів. Кров у річці

Спочатку коротка історія питання, до якого за час протистояння прямо чи опосередковано вже долучилися мало не всі гілки влади від Ходорова до Києва. Є у Ходорові м’ясокомбінат. Час від часу мешканці міста скаржилися, що від нього посмерджує. Але до пори до часу критичною ситуацію не вважали, тим більше, що на підприємстві працюють місцеві мешканці. Однак із нарощенням потужностей почалося і нарощення проблем.

Відтак, у квітні цього року кілька десятків ходорівчан звертаються з листом до цілої низки посадових осіб – від міського голови до голови Верховної Ради – з проханням допомогти у вирішенні питання з м’ясокомбінатом, діяльність якого, на їхню думку, серйозно загрожує екології Ходорова.

«Впродовж останнього десятиліття жителі м. Ходорова все частіше відчувають неприємний запах, який поширюється в навколишньому середовищі. Якщо раніше через діяльність Ходорівського м’ясокомбінату спостерігалися поодинокі випадки неприємного запаху у повітрі, то зараз запах відчувається постійно, особливо, коли з’являється вітер – сморід розноситься на все місто…

hodoriv6
Кривава річка з Ходорівського м'ясокомбінату
Також жителями міста Ходорова було помічено, що у вечірній час та у вихідні дні скидаються стічні води з Ходорівського м’ясокомбінату кров’яного походження у відкритий колодязь по вул. Шевченка, а далі в потічок до річки Луг, що є притокою р. Дністра…

Жодні дії міської управи та місцевих комунальних служб по закриттю стічних відходів та усуненню неприємного запаху не досягли бажаного результату, що може призвести до катастрофічного забруднення річок Луг та Дністер, а також становить велику загрозу екології міста…», - йдеться у зверненні, яке було першим, але далеко не останнім.

Після того, як обурення ходорівчан вийшло, так би мовити, на офіційну стезю, міський голова Олег Коцовський на виконання листа управління Держпродспоживслужби у Жидачівському районі створює комісію з вивчення екологічних наслідків м’ясокомбінату. Комісія, зокрема, підтверджує, що на підприємстві 18 джерел викидів забруднюючих речовин і констатує: передбачено лабораторний контроль за станом забруднення атмосферного повітря на межі санітарно-захисної зона, розміри якої сягають 100 метрів, що своєю чергою передбачено державними нормативами для «виробництва по обробці харчових продуктів та смакових речовин – виробництва м’ясокоптильні». Натомість опоненти м’ясокомбінату переконані, що в даній ситуації мала би бути застосована норма державних санітарних правил планування та забудови населених пунктів, якою передбачено, що санітарно-захисна норма боєнь і м’ясокомбінатів має складати 500 метрів. Взагалі то нічого нового – неоднозначність українського нормативного поля вже породила не один конфлікт і дала заробіток не одному корупціонеру.

Упустимо всю історію переписки за колом «громада – влада Ходорова – контролюючі органи – обласна влада». Суть у тому, що питання досі не вирішено. І, правду кажучи, не виглядає, що буде вирішено найближчим часом.  

Дуліби. Селяни проти свиноферми

Якщо у Ходорові протистояння громади із «свинарями» відбувається здебільшого в епістолярний спосіб, то в селі Дуліби, які входять до Ходорівської ОТГ, ситуація набагато гостріша.

hodoriv3
Скандальна свиноферма у Дулібах
У 2013 році «Лемберг-Агро» купує ферму з відгодівлі великої рогатої худоби колишньої спілки пайовиків і починає переобладнувати її під свинокомплекс. Коли стає зрозуміло, що бізнесмени планують завезти фактично під вікна селянських осель 12 тисяч свиней, у селі закипають пристрасті. З 2016 року у Дулібах починаються масові протести – люди всіляко блокують завезення свиней на ферму. 26 червня відбуваються громадські слухання за участю майже трьохсот мешканців села, які вирішують «категорично заборонити свинокомплекс на території колишньої ферми (корівника), так як приміщення знаходиться в центрі села та біля школи, і ніякі новітні технології не зможуть захистити населення села від екологічної катастрофи». В крайньому разі громада пропонує підприємцям винести свиноферму за межі населеного пункту. На наступних громадських слуханнях у серпні минулого року громада свій вердикт не змінює, про що пише у зверненні до Ходорівської міської ради, просячи заборонити розміщення свиноферми.

На підкріплення своїх намірів мешканці Дуліб влаштовують протестну акцію. Їх не зупиняє, що керівництво компанії, наче годиться зменшити кількість свиней на фермі у чотири рази. 20-21 вересня минулого 2016 року селяни для привертання уваги до своєї позиції організували безперервну ходу на пішохідному переході автотраси. На місце одразу прибули голова Ходорівської ОТГОлег Коцовський та заступник голови Львівської ОДА Ростислав Замлинський. Керівництво «Лемберг-Агро» на акцію не прибуло.

У зв’язку з цим Олег Коцовський скликає позачергову сесію, на якій 24 депутати одноголосно голосують за звернення до різноманітних контролюючих органів, аби ті перевірили діяльність компаній «Лемберг-Агро» та «Ходорівський м’ясокомбінат», а також рекомендують селянам Грусятич та Ліщини, де також планують працювати м’ясовиробники, не передавати їм свої паї.

З цього дня конфлікт набуває нового масштабу.

М’ясовиробники. Хід у відповідь

hodoriv2
Ходорівський м'ясокомбінат розташувався в самісінькому центрі міста
Опосередковано вся дулібсько-ходорівська історія нагадує ситуацію з пошуком Львовом ділянки під сміттєзвалище. Переконати громади було практично неможливо. Однак в історії зі свинями бізнес-сторона вирішила діяти іншими методами. Виробники мяса вирішили працювати через суди і залучення певних активістів, повважавши, що громада Дуліб і Ходорівська міська рада своїм вищезгаданим рішенням перешкоджають веденню господарської діяльності.

«Громада висловила своє ставлення. Я, як обраний нею голова, не міг виступити проти громади, проти її волі», - каже Форпосту Олег Коцовський.

Але процес пішов і кримінальні справи посипалися одна за одною. Не будемо перелічувати всіх їх детально, наголосивши тільки на основних моментах. Відтак на сьогодні порушено про зловживання владою або службовим становищем щодо перешкоджання посадовими особами Ходорівської міськради господарській діяльності ТзОВ «Лемберг-Агро». Потім на заяву «Лемберг-Агро» було відкрито досудове розслідування за протидію господарській діяльності. Йдеться про протести мешканців Дуліб. Уже цього року відкрито ще дві кримінальні справи про службову недбалість та про привласнення, розтрату майна або заволодіння ним шляхом використання службового становища. Два останніх провадження формально до історії із виробниками м’яса стосунку не мають. Але і в «свинячих війнах» і в історії зі звинуваченням посадовців Ходорівської міськради фігурують одні й ті ж особи, синхронність дій яких доволі дивна: старший слідчий в особливо важливих справах слідчого управління ГУ Нацполіції у Львівській області Іванна Кобасяр, котра веде усі ходорівські справи, і керівник ГО «Центр підтримки і сприяння захисту прав людини» Роман Скіра.

До речі, у викликаному усіма переліченими подіями листі до голови Всеукраїнської асоціації органів місцевого самоврядування Віталія Кличка виконавчий директор Львівського регіонального відділення Асоціації міст України Василь Абаїмов зазначає, що теперішній правозахисник Роман Скіра до кінця березня 2009 року очолював в міліції Львівщини Управління по боротьбі зі злочинами, пов‘язаними з торгівлею людьми і пішов на пенсію під час гучного скандалу – працівники СБУ затримали трьох підлеглих пана Скіри, котрі обклали поборами повій. Ну це так, просто деталька…

hodoriv4
Робота Ходорівської міської ради сьогодні частково паралізована
Що маємо на сьогодні? Робота Ходорівської міської ради частково паралізована, оскільки відбуваються постійні перевірки, виїмки документів та допити депутатів. Олег Коцовський вважає, що його та його підлеглих хочуть скомпрометувати за позицію по «свинарях». Але чи не найбільше страждають мешканці Дуліб, яких, перепрошую, поголовно викликають для дачі свідчень у справі про перешкоджання господарській діяльності. «Викликали навіть 70-річного інваліда. Як йому йти давати свідчення»? - дивується Степан Грицило, староста села.

Селяни обурені діями поліції, бо вважають, що мають право бути господарями на своїх теренах. Однак навіть така ситуація, як вони твердять, не змусить їх відступити. Тобто ситуація патова. І миротворцем чи принаймні комось на кшталт третейського судді, який би нарешті допоміг у вирішенні конфлікту, очевидно, мала би виступати обласна влада. Однак наразі від неї конкретики мало, як і безпосередньо від доволі малахольної позиції першого заступника голови ОДА Ростислава Замлинського, який займався цією справою. Конфлікт задавнено і тому банальні заклики на кшталт «хлопці, давайте жити дружно» уже недоречні. Потрібні дії. Розумні і виважені. Інакше життєдіяльність найбільшої ОТГ на Львівщині, якою саме є Ходорівська, буде паралізована.