Місяць тому, 10 грудня, у Львові на вулиці Любінській,98, де на першому поверсі на місці колишнього магазину «Інтертоп» будується супермаркет мережі «АТБ», мешканці влаштували акцію протесту проти руйнувань їхнього будинку, пов’язаними, на їхню думку, із ремонтними роботами, які почав активно проводити забудовник. Зараз мешканці продовжують звертатись в різні інстанції, аби врятувати свій будинок від аварійної ситуації.
Протест
За словами ініціативного мешканця Віктора Дехтяра, у будинку, де він мешкає і де відбувається реконструкція приміщення, вже зруйнована діафрагма жорсткості, відбулось руйнування несучих конструкцій та пошкодження плит перекриття, посилились тріщини на капітальних стінах, у підвалах стоїть вода. Мешканці переживають: такі руйнування несуть небезпеку для експлуатації їхнього будинку.
Пан Віктор розповідає, що спочатку забудовники взагалі не виходили на контакт із мешканцями, люди не могли пересвідчитись, що робиться у них «під носом». За його словами, у власників навіть не було необхідного пакету документів на руках. Докучав і шум, пов'язаний з ремонтом. До входу під’їжджали вантажівки, навіть в темну пору доби, свідчить співрозмовник. Відтак, 17 листопада мешканці звернулись у ЛКП «Богданівка» з вимогою, аби ті вжили заходів щодо недопущення руйнівних дій з боку власника приміщень.
«Спочатку мешканців виганяли. Ми звертались в комунальників, ніхто не реагував. 17 листопада написали заяву, але там фактично вже все зруйновано. Згодом пішов до ЛКП. Написав заяву, що в них немає всіх необхідних документів, зокрема на підключення води, електрики і тепла. Ми зауважили тріщини по будинку, провели збори мешканців, вийшли з плакатами. Тепер ми перейшли у районну адміністрацію, але я побачив одразу, що з одної сторони – в адміністраціїдавлять на «АТБ», а з іншого покривають їхні дії. Після цих руйнувань япросив порушити кримінальну справу, так як діафрагми вже немає,зроблено пробій. Ми звертались до поліції, але то нікого видно не цікавить».
Пан Віктор дивується: чому вказаних порушень ніхто не бачить. Співрозмовник також наполягає, що спочатку підприємству слід було оформити всі необхідні документи. «Спершу їм треба було все оформити. Як же тоді виходить – електроінструмент працює, ав них договору на електрику немає. Коли він з’явиться? Де технічні умови на підключення всіх носіїв?», - звертає увагу мешканець.
«АТБ-ІНВЕСТ» почало будівництво на основі виданої Державною архітектурно-будівельною інспекцією декларації про початок виконання будівельних робіт. Однак, наголошує Віктор, роботи підрядник розпочав набагато раніше, фактично ще в жовтні, хоча декларація видана 21 листопада.Та й, зрештою, сам лист мешканців про виявлені тріщини датований ще 17 листопада. «Ми боїмось, що може завалитись будинок», - йдеться у листі до ЛКП «Богданівка».
Подібні тріщини є йна капітальних стінах сусідніх будинків, коментує Віктор, але вони не такі інтенсивні. При цьому мешканець безапеляційно заявляє: «Ми їм не дамо доробити там все до кінця. Будемо перекривати Любінську, щоб на нас звернули увагу. Ну а як по-іншому?».
«Наша вимога: щоб зробили фундамент, повернули на місце діафрагму, бо будинок уже в критичному стані. Місцева владаговорить, що переживає за мешканців, але не зрозуміло в їхніх діях: як це – відстоювати інтереси мешканців, прикриваючи порушення власника?», - додає він.
За словами Віктора Дехтяра, він з мешканцями навіть звернувся в управління НАБУ у Львівській області, аби там перевірили можливі корупційні дії голови Залізничної адміністрації.
Що каже влада?
Водночас, як розповіла Форпосту сама голова Залізничної районної адміністрації Надія Банах, наразі у згаданому приміщенні припинені будь-які роботи, – до з’ясування всіх обставин. Проводиться відповідне обстеження стану будинку – конструктивних елементів та приміщення, в якому проводяться роботи, обстеження квартир та підвальних приміщень.
За словами Надії Банах, у підприємства є всі необхідні документи для ремонтних робіт в згаданому приміщенні, яке є у їхній приватній власності. «Декларацію про початок робіт «АТБ-ІНВЕСТ» отримало 21 листопада. Хоча, зі слів мешканців, вони роботи почали швидше. Є затверджені департаментом містобудування від 31 жовтня вимоги та обмеження щодо облаштування цього магазину. Є інформація від департаменту економічної політики, що «АТБ» сплатило пайовий внесок. Є експертний звіт від 12 листопада, який визначив третю категорію складності будівельних робіт. Є реєстрація речових прав на нерухоме майно, ті приміщення є у приватній власності, зареєстровані 30 вересня 2016 року за ТзОВ «АТБ-ІНВЕСТ».
Надія Банах також зазначила, що районна адміністрація звернулася в Залізничний відділ поліції із відповідним листом щодо перевірки проведення будівельних робіт на цьому об’єкті. При цьому вона наголосила, що інспекція ДАБі порушень не виявила. «Ми повинні зрозуміти, як веде себе будинок. Як будуть всі документи на руках, будуть вживатись відповідні дії», - коментує Форпосту Надія Банах. – Ми вказали «АТБ»на недоліки та зобов’язали забудовника, щоб вони отримали технічні умови від «Львівобленерго», «Львівводоканалу», тому що буде використовуватись більше води та електроенергії. Це нестиме додаткове навантаження. У нас є низка претензій. Ми не погоджуємось, що інспекція не виявила там порушень…, ми вказували на недоліки, які виявлені у процесі ремонтних робіт, зокрема на пошкоджену діафрагму. Зараз роботи припинені до з’ясування всіх обставин», - говорить Надія Банах.
Водночас представник ТзОВ «АТБ-ІНВЕСТ» Валерій Корецький у коментарі Форпосту заявив, що не вбачає у цій справі конфлікту чи протистояння з мешканцями. Він доводить, що підприємство йде їм назустріч і навіть готове заплатити за відновлення мереж у підвальному приміщенні, які протікають уже протягом кількох років.
«Ніякого протистояння немає, є конструктивна робота. Є офіційний договір ізНУ«Львівська політехніка», який провів наукову роботу, звідки взялись тріщини у будинку. Вони спустились до підвалу, який не належить підприємству, і побачили там інженерні мережі, які постійно протікають. І їхня праця підтверджена висновками, що ця вода йде під фундамент, і з цієї причини псується будинок. Ці висновки будуть оприлюднені 16 січня і буде знайдено винного», - каже Валерій Корецький.
За його словами, підприємство, на відміну від інших магазинів, розташованих у будинку, зголосилось виділити кошти на відновлення зіпсованих мереж, які роками протікали. «Ми хочемо виділити кошти, а вони не хочуть. То хто друг міста і друг мешканців? Є декілька магазинів,у підвалах яких тече каналізація, а вони роками не пускають до того підвалу. Чому вони не в тюрмі? Чому на них не відкрито кримінальну справу?», - говорить представник забудовника.
Соупадєніє?...
Тим часом, конфлікти навколо корпорації «АТБ» регулярно спалахують у різних регіонах країни. Чи то мешканці українських міст так не взлюбили чи не найбільшої мережі супермаркетів в країні, що протестують проти відкриття її магазинів, чи то «АТБ» просто «пороблено»?
Так нещодавно, як повідомляли ЗМІ, в Одесі, по вулиці Катеринській люди також били на сполох, що їхній будинок тріщить «по швах» через будівництво супермаркету «АТБ» (забудовник «АТБ-ІНВЕСТ»). У Херсоні по вулиці 200-ліття Херсона влітку мешканці багатоповерхівки воювали із «АТБ» за підвал-бомбосховище. Зовсім нещодавно, у грудні, кияни протестували проти будівництва «АТБ» на місці скверу та пікетувалиодин із магазинів цієї мережі. Близько сотні мешканців столиці вимагали націоналізувати «АТБ» слідом за ПриватБанком. У Житомирі також мешканці скаржились, що через «АТБ» ветерани лишились без соціального магазину з дешевими продуктами. У Миколаївській області управління ДАБі навіть оштрафувало компанію ТОВ «АТБ-торгбуд» на 258 тисяч гривень за низку порушень під час реконструкції нежитлових приміщень під магазин у Миколаєві по проспекту Жовтневому.
У 2015 року мережа опинилась в епіцентрі скандалу: низка нардепів звинуватили власників «АТБ» (мережа належить бізнесменам з Дніпропетровська Геннадію Буткевичу, Євгену Єрмакову та Віктору Карачун) у співпраці з терористами. Згодом у парламенті зареєструвализаконопроект про націоналізацію цієї мережі (у документі також уточнюється, що законопроект передбачає націоналізацію майна торгівельної мережі «АТБ» – рухомого і нерухомого майна, коштів, цінних паперів та інших активів чи корпоративних прав, інших об’єктів права приватної власності, розташованих (зареєстрованих) на території України, що безпосередньо або через афілійованих осіб належать ТОВ «АТБ-маркет», ТОВ «АТБ-торгбуд», ТОВ «АТБ-інвест», ТОВ «РіалІстейт», ТОВ «Істрейт»).
Зазначимо, що ДФС не підтвердила заяв деяких нардепів про ухилення від оподаткування згаданою торговою мережею. Разом з тим у ЗМІ продовжують з’являтись повідомлення, що корпорація «АТБ» в окупованому Криму (тільки тепер під назвою «ПУД») заплатила 5 мільйонів доларів у бюджет агресора.
Голова громадської організації «Економічний бойкотний рух» Олег Радик теж пов’язує конфлікт навколо «АТБ» у Львові із загальною політикою компанії:
«Ця ситуація є наслідком безпардонної агресивної експансії цієї проросійської структури на теренах нашого краю. Власники «АТБ» звикли йти по головах. Адже, на їхню думку, гроші вирішують все. Галичанам ще гикнеться їх хруньство. Ми стоїмо на порозі створення донбаських анклавів на Львівщині. Щось на кшталт турецьких общин в Німеччині».