«Ми повертаємось у часи «совдепії» – кляуз та доносів. Коли на підставі якоїсь скарги, без жодних доказів, по «проханню» на тебе нацьковують всі служби, підриваючи твою репутацію…».
Так говорить Форпосту боєць АТО Віктор Решетніков, якого голова Львівської ОДА Олег Синютка, за скаргою голови Мостиської РДА Степана Буняка, підозрює у шахрайстві, а саме у підробленні документів для того, аби отримати безкоштовно квартиру. Що це – кимось свідомо спровокована колотнеча у середовищі вчорашніх побратимів, особиста розправа, чи банальна маніпуляційна війна за те, хто ж більше постраждав в АТО.
22 листопада на своїй сторінці у Фейсбук колишній боєць АТО, а тепер голова Мостиської РДА Степан Буняк заявив, що Віктор Решетніков, боєць 3-го батальйону територіальної оборони «Воля», неправомірно отримує квартиру, відповідно до постанови №407 «Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення житлом осіб, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції та/або у забезпеченні її проведення і втратили функціональні можливості нижніх кінцівок».
У своєму дописі Степан Буняк зазначає, що у списку осіб (всього 17 військовослужбовців із Львівщини, які мають цього року отримати квартири) є двоє військових, які не мають права на квартиру.«Решетніков В. С. – «Звєрь» і Лопачук О. В. – «Ян» - це для мене особисто глумління над Гідністю і Свободою! А також Пам'яттю перед загиблими Героями з моєї роти… глумління над Тими, Хто від дзвінка до дзвінка відвоював на першій лінії, прийшов додому живим і здоровим і не заслуговує такого знущання! Мені підказують, що два названі активні учасники чи керівники спілок АТО-шних, тому наближені до владних кабінетів! Звичайно! Моїм бойовим Побратимам не було часу вступати у спілки! Вони мерзли в окопах і пеклися на сонці Феєричної Луганщини!», - написав Степан Буняк. Під цим постом одразу розгорілись бурхливі суперечки, зокрема і на захист Віктора Решетнікова.
Після того, 26 листопада, голова Львівської ОДА Олег Синютка у програмі «Віч-на-віч» зробив наступну заяву: «Я, на превеликий жаль, побачив і це підтвердилось минулого тижня, що ми маємо факти, коли люди, які направду не були на фронті, чи на війні, чи були далеко від Майдану, стараються сьогодні використати таке добре ім’я бійців АТО чи учасників Революції Гідності… І я вже маю сьогодні всі підстави говорити, що як мінімум двоє людей, які декілька днів насправді були на сході і то дуже далеко від передової, підробили документи. Я так розумію, що за участю напевне і посадовців, і участю відповідних лікарів, які виписували довідки, для того, щоби отримати квартири з того переліку, який держава виділяє родинам загиблим і родинам, які отримали каліцтва на війні і на Майдані».
Сам Віктор Решетніков був шокований подібними заявами і звинуваченнями. « І які це у Синютки є факти-підтвердження про підроблення документів? Що послугувало для прокурорських перевірок - заява від Буняка? Я з Буняком бачився два рази – коли ми їхали в АТО і коли мене комісували. Особисто я був 87 діб в АТО, з них 58 – в лісопосадках(зєльонках) навколо міста Щастя,решта днів на околицях Лисичанська. Всім відомо, що робилося у районі м. Щастя восени 2014-го», - говорить Віктор Решетніков і при цьому додає: «Якщо слова Олега Синютки мене не стосуються, то я, як голова інвалідів, маю знати, хто є тими людьми (із 17-ти військовослужбовців – Форпост), які вчинили злочин – підробили документи, аби отримати квартиру?»
Колишній боєць, а тепер голова «Філії інвалідів війни та постраждалих учасників АТО громадської організації «Асоціація учасників АТО Львівщини» змушений виправдовуватись. «Мені закидають, що в мене немає поранень - в мене дійсно немає зафіксованих поранень. У мене інвалідність встановлена по захворюванню хребта. Дане захворювання мені діагностували цивільна та військова поліклініка, військовий шпиталь, військово-лікарська комісія Західного Регіону. МСЕК затвердила інвалідність, Міністерство соцполітики у 2016 році, Державна служба у справах ветеранів війни та учасників АТО погодила придбання житла, згідно з 407-ою постановою КМУ. То що я підкупив всі ці структури? Чи не простіше мені було просто купити квартиру? А, по-друге, раз кошти надійшли у травні-червні 2016 р.,то чому я, як «шахрай», до цього часу ще не купив квартиру?», - коментує Віктор Решетніков.
Голова Львівської ОДА, за словами співрозмовника, сумнівається у встановленому діагнозі і просить Віктора лягти у лікарню, аби підтвердити встановлений діагноз, однак Віктор від госпіталізації відмовляється. «А на яких таких підставах мені погоджуватись на госпіталізацію, який закон мене зобов’язує це зробити?», - говорить Віктор Решетніков.
Тепер АТОвця перевіряють військова, міська і обласна прокуратури. Також, розповідає Віктор, його наполегливо «запрошує» на госпіталізацію для комісійної перевірки встановленого діагнозу департамент охорони здоров’я ЛОДА та в.о головного лікаря обласної лікарні Синенький.
«Чому спершу Синютка не зробив запити у відповідні органи, аби мати докази, а потім робити гучні заяви на телебаченні? Я написав на його ім’я заяву з вимогою надати роз’яснення, що коїться, і які відкриті за цим фактом провадження, якщо є порушення закону», - повідомив Віктор Решетніков. При цьому він наголосив, що питання про зачислення його під цю програму відбувалось поетапно і вирішувалось у Києві. Втім, як розповідає учасник АТО, коли уже мав підписуватись договір на придбання житла, меру Львова Андрію Садовому надійшов лист від голови ЛОДА, в якому він просить «призупинити будь-які дії щодо придбання житла Решетнікову В.С.».
Зрештою, говорить боєць, питання навіть не у наданні квартири, а в тому, що йдеться про підрив репутації. «Моїй мамі вже хтось нашепотів - і в неї значно погіршився стан здоров’я, я вже вдвічі змушений звертатись до лікаря за заспокійливими ліками, моє ім’я і авторитет як учасника АТО - підірвали в очах інших АТОвців та громадських організацій. Боюсь, як дійде до школи, де навчаються мої неповнолітні діти, що батько – буцімто шахрай,підробив документи і був глибоко в тилу кілька днів, то на моїх дітей будуть тикати пальцями інші діти-однокласники», - побоюється боєць.
Віктор розповідає, що пішов добровольцем служити ще 25 серпня 2014 року. 28 числа пройшов медогляд і 6 вересня у складі 3-го батальйону територіальної оборони потрапив в АТО. Служив у Городищі, Щасті та Лисичанську. 3 грудня його з побратимами вивели на ротацію. «У мене і до початку війни інколи були невеликі болі у спині, а у відпустці під час ротації мені встановили це захворювання. Воно загострилось через постійні навантаження та переохолодження в зоні АТО, адже спати доводилось на землі, і на підставі цього діагнозу , та ще кількох супутніх захворювань хребта, мене визнали непридатним і звільнили з лав ЗСУ», - розповідає співрозмовник.
АТО – не перша для Віктора війна, спочатку була Югославія, де він був миротворцем, то ж статус учасника бойових дій отримав ще у 2003 році.
На захист Віктора Решетнікова стали його побратими із батальйону. Так, 2 грудня відбувся брифінг, на якому вони висловили підтримку бійцям, яких звинуватили у шахрайстві. Зокрема, розвідник 3-го територіального батальйонуСергій Дячишин , який безпосередньо служив з ними,заявив, що «нічого погано» про звинувачених сказати не може:«Я не розумію, чому якщо хтось знав, що вони не чесні, не добросовісні, чому це зараз тільки виноситься?... Більшість батальйону, що знають цих людей – про них слова поганого не скажуть. Наш губернатор говорить, не перевіривши інформацію, що люди сфабрикували документи».
«Поки що я обороняюсь, не наступаю, але їм доведеться відповідати за наклеп і за те, що зачепили мою сім’ю…» А потім нам кажуть «Любіть Батьківщину…» Україну то я люблю, а ось до влади все менше і менше довіри. А за що її цінити – за те, що ти був в АТО і тепер тут, вдома, далеко від війни, повинен доказувати щось і виправдовуватись, бо голові ЛОДА, цитую його слова, «так сказав Буняк в усній приватній розмові…?», - обурюється Віктор Решетніков.
Отримати коментар у самого Олега Синютки не вдалося. У прес-службі Львівської ОДА Форпосту заявили, що «по цій справі проводиться розслідування», і що у зверненні губернатора, у згаданій програмі, «жодних прізвищ не звучало». А поки триває перевірка – від коментарів в адміністрації утримуються.
Коментар заступника начальника управління житлового господарства Львівської міськради Галини Мазур:
«У травні минулого року було прийнято постанову Кабміну №407, яка передбачає виділення коштів для придбання житла учасникам АТО, інвалідам 1-2 групи. Під неї також потрапляють інваліди 3-тьої групи, які втратили функціональні можливості нижніх кінцівок. Минулого року ми купили три квартири для бійців, що мали протези. Служба у справі ветеранів цього року звернулась в адміністрацію з проханням подати списки осіб, які втратили функціональні можливості нижніх кінцівок і спинальників, зокрема із захворюванням Бехтєрєва, яке є у Віктора Решетнікова. Також було прохання: якщо хтось зі спинальників не перебуває на обліку, але мають підставу, то нас просять попрацювати з ними, аби вони могли стати на чергу, щоб у подальшому отримати житло. Решетніков уже був у нашому списку. Цього року у списку є 9 учасників, які втратили функціональні можливості нижніх кінцівок та спинальники. Ми уже маємо укладених шість угод і зараз укладаються ще три. Зараз в області створена комісія, яка перевіряє документи по Віктору, я так розумію, що надійшла скарга, тому ми квартиру для Решетнікова купуємо, але закріплення проведемо, коли буде проведена перевірка».
Учора, 23 грудня,у Львівській ОДА відбулася нарада за участі Олега Синютки, представника прокуратури, головного лікаря обласної лікарні Михайла Гички, Решетнікова та Лопачука, а також ініціатора скандалу Степана Буняка.
На зустрічі також була присутня голова громадської організації «Варта700» Наталія Шелестак. На прохання Форпосту вона прокоментувала перебіг та результати зустрічі:
«Розмова була короткою. Синютка сказав, що Решетніков має пройти медичне обстеження, на що Решетніков відповів, що це є принизливим для нього, позаяк у нього є всі відповідні документи.
Було повідомлено, що вже порушена кримінальна справа за фактом шахрайства, відповідно після якої буде або вибачення Синютки або, навпаки, підтвердження шахрайських дій.
Мені складно це зрозуміти. Вони всі були в АТО. Може просто когось «зажало», що хтось отримує квартиру?
У цій ситуації дії Синютки абсолютно адекватні, адже у нас є багато негідників, які підробили собі УБД, а тут йдеться не тільки про пільги, тут – квартира, і коли йому заявляють про такий факт, ясна річ, він має його перевірити.
Якщо говорити суто в юридичній площині, то всі документи у Віктора в порядку. Я його розумію. У нього образа. Чому він має доводити те, що вже доведено. На його місці я би, напевне, пройшла це обстеження (він же дійсно без корсета ходити не може), але у нього є побоювання, що документи тепер підроблять… Решетніков мав УБД ще задовго до АТО, має висновки комісій, інвалідність, пенсію по інвалідності. Змусити його пройти комісію знову неможливо, тому що всі комісії пройдені, МСЕК прийняв рішення. Немає такого нормативного документу, який змусить його пройти перевірку, за винятком психологічних станів. Зрештою, я сумніваюсь, що він міг купити ці інстанції, хоча знаючи наших лікарів… Але я, звісно, не лікар, і не можу стверджувати «ви що не бачите, що це інвалід»?
Взагалі мені за Решетнікова подзвонили бійці, до яких я їздила на передову і спитали, як ти допускаєш, що у Львові щемлять атовців? Ось я і побігла одразу на нараду і однозначно буду здійснювати громадський контроль щодо перебігу самої кримінальної справи.
Для нас принципово важливо, щоб була справедливість, а тим паче, коли у нас в країні війна і коли це стосується УБДшників».