shahrai1Корисна все ж річ той Фесбук. Кілька днів тому прочитав і перепостив матеріал волонтера Сергія Розори про псевдоволонтера Миколу Ковалюка, який гастролював теренами Дрогобичини. І ось на тобі!

Йду зустрічати в Стрию маршрутку зі Львова, аж бачу – знайомі рожеві щічки. Микола Ковалюк! Разом з братом, з музичним супроводом у вигляді колонки, дві скриньки для пожертв… Стоять і збирають гроші з довірливих краян. Ну, і як же не дати пожертву: високий молодий чоловік у однострої, на шевронах – державні прапори, на нагрудній «липучці» напис «Керівник волонтерської служби», бейджик-«посвідчення» керівника благодійного фонду…

Викликаю поліцію і паралельно дзвоню до керівника справжніх стрийських волонтерів з ГФ «Стрийська народна дружина третьої сотні самооборони Майдану» Ростислава Тищенка, який має вже більше вісімдесяти поїздок на Схід. Швидше приїхала поліція, чим порятувала псевдоволонтерів від серйозних неприємностей, бо разом з Ростиком Тищенком приїхав Юрій Гаєвський, учасник бойових дій, який і сьогодні допомагає армії. На той час Микола Ковалюк уже давав покази у відділку стрийської поліції, а черговий наряд на вокзалі «пакував» його брата з речовими доказами.

У поліції Ковалюк поводив себе зухвало, періодично телефонував якимось юристам, а також своєму братові. За його словами, брат вчиться… у львівському університеті внутрішніх справ. Майбутній правоохоронець намагався проконсультувати свого недолугого братця, про щось хотів говорити з працівниками поліції. Львівські активісти обов’язково поцікавляться його успіхами в навчанні…

До честі стрийських правоохоронців, вони доволі швидко вияснили, що Микола Ковалюк вже неодноразово мав конфлікти з законом, зокрема за шахрайство. Поліціянти оперативно провели всі необхідні дії, вилучили засоби «здобування» грошей, зробили копії статутних документів фонду «Захист і допомога», керівником якого представляється Микола Ковалюк. Правда, весь фонд, за його словами, складається з трьох людей: його самого, брата і дружини. Чи то його, чи то брата…

Поводив себе цей організм типово для фармазона-початківця: зухвалість і нахабство раптово змінювались «тиском на жалість». Періодично включалась опція «ідіот». Але на правоохоронців все це не діяло. Просився Ковалюк пошвидше все закінчити. Мовляв, не буде мати чим доїхати зі Стрия до Львова. Від пропозиції стрийських волонтерів доставити його до Львова на їхньому авто він чомусь відмовився. Мабуть від скромності…

Після всіх необхідних слідчих дій брати Ковалюки були відпущені з відділку. Правда, чомусь не дуже вже й поспішали на волю. Видно, не горіли бажанням поспілкуватись зі стрийськими добровольцями у неформальній обстановці.

Важко сказати, чи поставлять слідство й суд крапку в цій історії, але краще б це таки сталося. Бо недавні події в Києві з розгоном «тітушок» добробатівцями показують, що там, де не працює закон державний, починає працювати право звичаєве. В суспільстві гостро почало потребувати справедливості. І хлопці, які пройшли пекло війни, можуть почати встановлювати цю справедливість так, як вони її розуміють. І відповідними методами.  

Принагідно хочу разом з хлопцями подякувати дрогобицькому волонтеру Сергію Розорі за відео в Фейсбуку, Олегу Радику – за оперативну інформацію, а начальнику Стрийського ВП підполковнику Івану Малишу - за добре налагоджену роботу поліції.

А нашим краянам варто нагадати, що справжні волонтери не ходять зі скриньками по автобусах і електричках, поміж машинами на трасі й на митниці. Там орудують отакі от ковалики і їм подібні. Наша армія потребує допомоги, але не давайте свої грошей шахраям. Справжні волонтерські організації мають приміщення й склади, вони є відомими на своїх теренах. Не полінуйтесь завітати туди, і тоді ваша допомога дійде за призначенням, а не стане здобиччю шахраїв.